GündemManşet

CHP’de yarış Sevim Yalınkılıç ile Erdal Sarıgöl arasında mı olacak?

SARİYERGAZETESİ.COM- ANALİZ

CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz’in yerine gelecek isim 9 Aralık’ta Maslak TİM’de yapılacak kongrede belli olacak. Partide 2 yıl boyunca ilçe başkanlığı yapacak yeni başkan, 2019 belediye seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de önemli görevler üstlenecek. Bu yüzden yeni ilçe başkanının kim olacağı partideki herkes için çok önemli. Hele ki 2019 belediye seçimleri için o koltuk adeta kritik bir nokta. 400 seçilmiş, 18 de doğal olmak üzere toplam 418 delegeden en çok oyu alan kişi partinin yeni ilçe başkanı olacak. Adayların resmi aday olabilmeleri için delegelerden 42’sinin imzasını almaları gerekiyor, aksi halde bugüne kadar adaylıklarını ilan etmiş olsalar bile resmen aday olamayacaklar. Bazı adayların kongre günü 42 imzayı toplayamayacağı ve adaylıktan çekilebileceği de konuşuluyor. Şimdilik aday sayısı 10 ancak kongrede bu sayı düşeceğe benziyor.

SEVİM YALINKILIÇ SÜRPRİZİ

CHP’de İlçe Başkanlığı’na adaylığını koyan son isim Sarıyer ve İBB Meclis Üyesi Sevim Temizel Yalınkılıç.  Yalınkılıç’ın belediye tarafından desteklendiği ve aday gösterildiği ise herkesin bildiği bir sır.  Yalınkılıç’ın adaylık öncesinde meclis üyeliğinden istifa edip etmeyeceği ise henüz belirsiz. Yalınkılıç’ın gerek siyasi duruşu gerekse saygın kişiliği ile bu görevi rahatlıkla yerine getirebileceği konuşuluyor.

Yalınkılıç adaylığını şu sözlerle açıklamıştı;

Sevgili yol arkadaşlarım; Sizlerle birlikte yarınlarımızın mücadelesini vermekten hep gurur duydum.Yaşamımın her anında partimin verdiği görevleri, onurla ve sorumluluk bilinciyle yerine getirmek için çabalamaktan vazgeçmedim. Aydınlık ve barışın egemen olduğu gelecek günlere davetimizi hep birlikte yapacak olmanın heyecanı içerisindeyim. Sizlerin desteği ve yoldaşlığı ile Cumhuriyet Halk Partisi Sarıyer İlçe Başkanlığı’nda 11.11.2017 Cumartesi günü saat 13.00’ da Cumhuriyet Halk Partisi Sarıyer İlçe Başkanlığına adaylığımı açıklarken birlikte olmaktan onur duyarım.

MUHALİFLERİN GÜÇLÜ ADAYI ERDAL SARIGÖL

Öte yandan CHP’de parti içindeki muhaliflerin en güçlü adaylarından dikkat çeken isim ise Erdal Sarıgöl. Eski meclis üyesi Mimar Erdal Sarıgöl’ün özellikle belediye adayına karşı yarışacağı konuşuluyor. Bazı adayların da Sarıgöl etrafında kenetleneceği ve süreçte kendisine destek vereceği ifade ediliyor.

SÜRPRİZ BİR İSİM KAZANABİLİR Mİ?

CHP’de bu iki adayın dışında aktif olarak çalışmalar yürüten isimler de var. Uğurhan Atma da bu isimlerden biri, özellikle gençlere yönelik çalışmalarla dikkat çekiyor. Yeter Büyükdurmuş, Hasan Saim Öztürk, Salman Sarıtaş, Veysel Kalkan, Cebrail Şahin gibi isimler de bu süreçte delegelerin desteğini alabilmek için siyasi kulislerine ve siyasi mücadeleye devam ediyor.

Kısaca CHP’de kritik gün 9 Aralık… Maslak TİM’de yapılacak kongrede şanslı olan aday ipi gögüsleyecek…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir