GündemManşet

Didem Engin’den Hükümete mülakat tepkisi

CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin ”Kamuda gerçekleştirilen mülakatlara” ilişkin Milli Eğitim Bakanı İsmet Yıldız’ın yanıtlaması istemiyle mecliste soru önergesi verdi.

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Öğretmen atamaları mülakatlarına ilişkin Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesine gelen cevabı kamuoyu ile paylaşan CHP İstanbul Milletvekili Didem EnginToplumumuzu tehlikeli bir kutuplaşmanın eşiğine getirenler, darbe bahanesiyle öğretmen alımlarını da liyakat ilkesinden uzaklaştırma gayretindeler. Bakanlık mülakata giren adayların şikâyetlerini ve endişelerini yok saymak yerine mülakatların adil, şeffaf ve ölçülebilir şekilde yapılmasını sağlamalı dedi.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL uygulaması bahane edilerek uzun yıllardır Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) başarı sıralaması ile gerçekleştirilen öğretmen atamalarının mülakatla yapılması şartını getiren bir Kanun Hükmünde Kararname (KHK) yayınlanmış, 19-27 Eylül tarihlerinde toplam 12.292 kişilik kontenjan için 36.876 kişi mülakata alınmıştı. Ancak 29 Eylül 2016 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı’nca açıklanan mülakat sonuçları adaylarda büyük tepkiye neden olmuş, kamuoyunda mülakatların adil ve objektif kriterlere göre yapılmadığına dair ciddi bir kanaat oluşmuştu. Binlerce gencin emeklerinin hiçe sayıldığı sözleşmeli öğretmenlik mülakatlarına yönelik olarak adaylarca dile getirilen şaibeleri TBMM gündemine taşıyan Didem Engin, Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ’ın yanıtlaması istemiyle yazılı bir soru önergesi vermişti.

ÖĞRETMEN ADAYINA “GEZİ’YE KATILDINIZ MI?” SORUSU!

Önergesinde mülakata giren bazı adaylara “Reis denince aklınıza ne geliyor?”, “Gezi’ye katıldınız mı?”, “Orhan Pamuk okudunuz mu?”, “Oruç tutuyor musun?”, “Namaz kılıyor musun?” gibi öğretmenlik mesleği ile ilgisi olmayan, kişinin siyasi veya dini görüşünü anlamaya yönelik sorular sorulduğu iddialarını dile getiren Didem Engin, “Adaylarca dile getirilen şaibeler hakkında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir inceleme başlatılmış mıdır? Sözlü mülakat soru listesi açıklanacak mıdır? Mülakatları yapan görevliler hangi kriterlere göre belirlenmiş ve yetkilendirilmiştir? Mülakatları yapan görevlilere mülakatların amaç ve çerçevesi konusunda bir ön talimat verilmiş midir? Adayların mülakat öncesi ve sonrası başarı sıraları açıklanacak mıdır? Adayların başarı sıralamalarının açıklanmama sebebi nedir? Tek hayalleri olan öğretmenlik mesleğine kavuşabilmek ve mesleklerini onurlu bir şekilde yapabilmek için KPSS’ye giren binlerce gencin öğretmenlik mesleğine yetkinliklerini ölçmekten uzak böyle bir mülakat sisteminin uygulanmasının amaç ve gerekçeleri nedir? Mülakatlarda ortaya çıkan bu şaibeler nedeniyle, sözleşmeli öğretmen atamalarının sadece KPSS sonuçlarına göre yapılması düşünülmekte midir? Daha önce FETÖ’nün Milli Eğitim kurumları içinde yapılanmasına her türlü katkı ve desteği sağlayan AKP, öğretmen alımlarında objektif olmayan bu mülakat yöntemiyle eğitim kurumlarımızda bu defa bir başka cemaatin yapılanmasını mı amaçlamaktadır? Öğretmen atamalarının objektif ve bilimsel kriterlerle, liyakat ilkesine uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi ve mülakat sisteminin kaldırılması düşünülmekte midir? sorularını yöneltmişti.

​SORULAR GÜNLERCE KAMUOYUNDA YANKILANDI, BAKANLIK BİZE ŞİKÂYET GELMEDİ DEDİ

Bakanlık tarafından verilen cevapta yer alan Bakanlığımızca yapılan sözleşmeli öğretmenlik mülakatına ilişkin herhangi bir şikâyet, ihbar ve talimat intikal etmemiştir. Sorulduğu iddia edilen türde ayrımcılık içeren soruların adaylara yöneltilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Ayrıca soru havuzumuzda bu tarz sorular bulunmamaktadır” ifadesini eleştiren Didem Engin, “Kamuoyunda adaylarca dile getirilen onlarca serzenişi Milli Eğitim Bakanlığı görmezden geliyor ve ‘Herhangi bir şikâyet intikal etmedi’ diyerek aklımızla dalga geçmeye çalışıyor. Oysa nepotizm yani yandaş kayırma AKP döneminde kamuya alımların kurallarından biri haline geldi. Liyakate aykırı atamaların ülkemize ne büyük zararlar verebileceğini bizzat 15 Temmuz gecesinde tecrübe etmemize rağmen AKP yaşananlardan hiçbir ders almamış gibi davranmaya devam ediyor. Mülakatlar denetimden, şeffaflıktan uzak, emeğin değil yandaşlık bağının ölçüldüğü bir noktaya dönüştürüldü. On binlerce gencimizin emeğini, alın terini hiçe saymaktan çekinmeyenler bu konudaki denetim ısrarımızı da gayri ciddi cevaplarla geçiştirmeye çalışıyor. dedi.

MÜLAKATLAR KAMERA İLE KAYDEDİLMELİ

AKP Hükümeti’ni başta öğretmen alımlarına getirilen mülakat sistemi olmak üzere mülakatlı alımlardan vazgeçerek liyakat ilkesine göre alım yapmaya çağıran Didem Engin, “AKP ya mülakatlı alımlara bir son vermeli ve gençlerin emeğiyle, alın teriyle hak ettiklere kadrolara yerleşebilmesini sağlamalı ya da mülakatların, kamera kaydı gibi önlemlerle şeffaf, denetlenebilir, ölçülebilir bir şekilde gerçekleştirilmesi için tedbir almalı. Yandaş tespit etmeye yönelik sorulara ilişkin olarak Milli Eğitim Bakanı’nın bir soruşturma ya da inceleme talimatı vermemesi de yaşanan fiili durumun vahametinin açık bir kanıtıdır” dedi.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir