GündemManşet

Doğa severler’den ÇED’e protesto

Kuzey Ormanları Savunması üyesi bir grup, Maslak’ta bulunan Fatih Ormanı’nın yapılaşmaya açılacağı gerekçesiyle Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısını protesto etti.

Kuzey Ormanları Savunması üyesi bir grup, Maslak’ta bulunan Fatih Ormanı’nın yapılaşmaya açılacağı gerekçesiyle Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısını protesto etti.

Fatih Ormanı girişinde toplanan grup, projeyle ilgili ÇED toplantısının yapıldığı Maslak TİM Center’a yürüdü.

Grup burada “Ormanıma dokuma”, “Ormana bina yapılamaz” şeklinde slogan attı. Daha sonra grup adına Şehir Bölge Planlamacıları İstanbul Şubesi’nden Ayşe Yakıcı basın açıklamasını okudu.

Yakıcı, “Tabiat parklarının orman rejimine tabi alanlardır. Bu alanlarda devlet mülkiyetine esastır. Orman rejimine tabi alanlar kesinlikle yapılaşmaya açılamaz. Bu alanlar imar planı yaptırılarak yasa dışı yapılaşmaya açılamaz. ÇED süreci başlatılan söz konusu proje kapsamında orman alanı yapılaşmaya açılmaktadır” dedi.

Grup protestonun ardından olaysız şekilde dağıldı.

Basına ve kamuoyuna.

İstanbul’un en önemli doğal yaşam ve orman alanlarından biri olan Fatih Ormanlarını savunmak için tekrar bir aradayız. Ormanı arsa olarak tanımlayan Bilgili Doğuş, yaban hayatının halen sürdüğü Fatih Ormanı’nda villalar, lokantalar, konser salonları açmak için bir proje hazırladı.

2014 yılından beri ormanda yapılmak istenen bu projeye karşı yaşamı savunanlar olarak bir arada mücadele veriyoruz. Bilgili ve Doğuş’a orman proje yapılmayacağını eylemlerimizle, yürüyüşlerimizle anlattık. Kamu kurumlarını, ormanı koruma görevini hatırlattık. Sarıyer Belediyesi’ni bu suça otlak olmamaya davet ettik. Sarıyer Belediyesi bu projeye ruhsat vermediğini

Ve vermeyeceğini açıkladı.

Proje için verilen ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararının İptali İçin meslek odalarımız dava açtı. Mahkeme sonucunda bu karar İptal edildi.

Ama Bilgili ve Doğuş ortaklığı, ormanda 53 villa, 20 lokanta ve konser salonları yapma projesi İçin ÇED sürecini başlattı. Bu süreçte yasal zorunluluk olduğu için düzenlenen halkın katılımı toplantısında, bize anlatılacak olanı biliyoruz.

109 olan villa sayısının 53’e düşürüldüğü…

Alanın ne kadar yeşil olacağı…

Hazırladıkları projenin ne kadar çevreci olduğu…

Yapacakları bu sunumla halkın katılımını sağlamış, onayını almış olacaklarını düşünüyorlar.

Böyle bir toplantıya katılmayı reddediyoruz!

Bizler ormanlarımızı kamu adına korumakla görevli Bakanlık tarafından, koruma iddiasıyla sermayenin eğlence-alışveriş-tatil mekanına, kendi ifadeleriyle “park”a dönüştürecek bu projenin bir parçası olmayacağız!

Fatih Ormanı, ne villalarınıza manzara, ne konserlerinize pist, ne markalarınıza çarşı, ne de para hırsınıza kurban edilecek bir “proje” alanıdır.

Sermaye ve iktidar baskısı ile kentin bütününden koparılan: Cendere Vadisi, Maslak 1453, 3. Köprü ve 3. Havalimanı gibi projelerle abluka altına alınan Fatih Ormanı, hiçbir şekilde imara açılmaması gereken bir orman; yok edilmemesi gereken bir doğal yaşam alanıdır.

2014 yılında bir araya geldiğimizde söylemiştik: Artık kimse sınırsızca para kazanmak uğruna ormanlarımızı, suyumuzu, kıyılarımızı, tarım alanlarımızı, meralarımızı ve tüm doğal yaşam alanlarımızı dilediğince kendi özel isteklerine göre imara açmayacak.

Biz kişisel çıkarlarını değil, yaşamı ve doğayı savunanlar, Fatih Ormanında yaşayan her bir canlının yaşam hakkını savunmaya devam edeceğiz. Bilgili, Doğuş veya ismi ne olursa olsun, ormanımıza göz diken herkesin karşısında olacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir