GündemManşet

Esprili paylaşımlar yapılan Sarıyer Belediyesi sosyal medya hesapları nasıl yönetiliyor? En çok şikayeti ne alıyor?

Sarıyer Belediyesi’nin her gün onlarca şikâyete cevap veren, kimi zaman esprili mesajlarıyla gündeme gelen sosyal medya hesapları hakkında merak edilenleri araştırdık. “Kimler tarafından, nasıl yönetiliyor? Kaç şikayet cevaplanıyor? En çok şiyaketi hangi birim alıyor? Nasıl çözüm aranıyor?” sorularının cevaplarını Sarıyer Belediyesi İletişim ve Basın Koordinatörü Önder Kömür’den öğrendik.

HABER: BURAK ÖZ

Her paylaşımı dünya çapında olay olan ABD Başkanı Trump’tan, Türkiye’de en sade vatandaşa kadar artık hemen hemen herkesimden insanın cebinde sosyal medya yer alıyor. 310 milyon kullanıcısı olan bir sosyal medya sitesi Twitter üzerinden günde atılan 500 milyon tweetin 250 milyar kez beğeni aldığı düşünülürse sosyal medya muazzam bir gücü barındırıyor. Hal böyle olunca tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’deki kurum ve kuruluşlar da sosyal medyaya her 3 kişiden birinin kullanıcı hesabı olan Twitter’a ilgisiz kalamıyor.

Fakat bunlardan yalnız birkaçı bürokrasinin asık suratını aşmayı tercih edip, etkinlik duyuruları yapmak ve şikayet ile önerileri almanın dışına çıkarak, ilgi ve sempati uyandırıyor. Sarıyer Belediyesi sosyal medya hesapları işte bunlardan biri olarak dikkat çekiyor. Bu hesapların başında yer alan isimlerden biri Sarıyer Belediyesi İletişim ve Basın Koordinatörü Önder Kömür, katılımcı belediyecilik ilkesi gereği sosyal medyaya gereken önemi verdiklerini söylüyor.

GÜNDE ORTALAMA 50 ŞİKAYET, TABEP CEVAPLANIYOR

Sosyal medya üzerinden günde ortalama 50 şikayet, öneri ve talebe cevap verdiklerini belirten Önder Kömür, Facebook, İnstagram ve Twitter’da yoğun paylaşım yapılan hesaplar hakkında, “Sosyal Medya birimi olarak Şükrü Genç Başkan ve Sarıyer Belediyesi olmak üzere iki ana hesabımız var. Aynı zamanda Veteriner İşleri Müdürlüğü, Sarıyer Kültür Sanat, Sarıyer Edebiyat Günleri hesapları da bizim sorumluluğumuz altında. Bu hesaplar toplamda doğrudan 6 kişinin sorumluluğunda.” diye bilgi veriyor.

Doğrudan Başkan Şükrü Genç’e bağlı bir birim olarak çalıştıklarını açıklayan Önder Kömür çalışma şekillerini, “Sosyal medyadan öncelikle talep, öneri ve şikâyetleri alıyoruz. Diğer yandan da hesaplarımız üzerinden belediyemizin yapacağı etkinliklere ve hizmetlere ilişkin duyurulara yer veriyoruz.” diye aktarıyor.

EN ÇOK ŞİKÂYET FEN İŞLERİ’NE GELİYOR

Sosyal medya üzerinden gelen önerilerin kendilerini çok mutlu ettiğini söyleyen Kömür, “Bazen çok güzel öneriler alıyoruz. Bu bizi çok mutlu ediyor. Sorunu yerinde yaşayanlar olarak vatandaşların çözüm önerileriyle gelmeleri tam da bizim yönetim anlayışımızı yansıtıyor.” diyor.

Bütün talep, öneri ve şikayetlere cevap verdiklerini ifade eden Kömür, en çok şikayeti Fen İşleri Müdürlüğü’nün sorumluluk alanındaki konuların oluşturduğunu kaydediyor. Kömür, “Merdiven ve istinat duvarıyla ilgili şikâyet ve öneri çok alıyoruz. Bunun dışında temizlik işleriyle ilgili talepler geliyor. Zabıtayla ilgili de satıcılarından kaynaklı zaman zaman şikâyetler geliyor.” şeklinde konuşuyor.

YETKİ ALANI DIŞINDA ŞİKÂYETLER DE ALINIYOR

Yetki alanları dışında şikâyetler de bazen aldıklarını söyleyen Kömür bunlarla ilgili ise şunları dile getiriyor:

“Vatandaş bire bir belediyeyle muhatap olduğundan her işini belediyenin görmesini istiyor. Sorumluluk alanımıza girmeyen çok talep de alıyoruz. Israrla elektrik ya da suyla ilgili şikâyetler aldığımız oluyor. Bunlar için ne kadar sorumluluk alanımız dışında deseniz de ‘Vatandaş burayı muhatap görüyor.’ Bir de Sarıyer Belediyesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi veya başka kurumların müdahale edeceği alanlarla ilgili ayrımlarla ilgili olanlar var. Bunları vatandaşın bilmemesi çok normal… Böyle durumlarda da bizi ilgilendirmiyor diye bir kenara çekilmiyoruz. ‘Biz şikâyetinizi sizin adınıza biz de iletiyoruz, ama siz de mutlaka iletin’ diyoruz.”

ESPRİLİ PAYLAŞIMLAR DA OLUYOR

Sosyal medya üzerinden gülümseten paylaşımların da olduğunu söyleyen Kömür, “Zaman zaman komik iletiler aldığımız oluyor, bunlara biz de esprili yanıtlar veriyoruz. Bunlar da vatandaşla olan bağımızı güçlendiriyor. Örneğin Game Of Thrones’la ilgili Fenerbahçe’nin Avrupa Şampiyonlar Kupası maçını dev ekrandan yayınıyla ilgili esprili paylaşımız beğeni toplayıp bir anda gündem oldu, hakkında haberler yapıldı.” diyor.

“CANIM BELEDİYEM” MESAJLARI MUTLU EDİYOR

Sosyal medya üzerinden geri dönüşlerin de kendilerini çok mutlu ettiğini dile getiren Kömür, “Vatandaşın sorunlarına çözüm bulduğumuz zaman, ‘Canım belediyem, sizi çok seviyoruz’ gibi geri dönüşler bizi mutlu kılıyor.”diyor.

“BİZE ÇOK FAZLA ŞEY KATABİLİR”

Sosyal medya çok önemli bir mecra olduğunun bilincinde olduklarının altını çizen Önder Kömür son olarak, “Sosyal medya sayesinde bire bir vatandaşla aynı sokakta gibi yaşıyorsunuz. Oradan gelen talep, öneriler bizi inanılmaz yönlendiriyor. Oradan bir talep ve öneriler çok fazla şek katabiliyor.” dedikten sonra Sarıyerli tüm yurttaşların Sarıyer Belediyesi hesaplarını takip ederek sorunları, fikir ve önerilerini iletmesini istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir