GündemManşet

Hava Durumu: İstanbul’a Yağmur Uyarısı

İstanbul için meteoroloji uyardı. İstanbul’da öğleden sonra beklenen yağış için AKOM VE İBB gerekli önlemleri alırken vatandaşların dikkatli olması için uyardı.  İstanbul’un  bazı ilçelerine  beklenen yoğun yağış için vatandaşların olumsuzluklara karşı tedbir alması gerekiyor.  Öğleden sonra; başlaması beklenen, yağmurun trafiği ve yolları kapatma olasılığı hatırlatıldı.  İstanbul’da metrekareye 25-50 kilogram arasında yağış düşeceği açıklandı.

SARİYERGAZETESİ.COM / BAHAR ERENSAYIN 

İSTANBULLULAR YAĞMUR İÇİN NASIL TEDBİRLER ALABİLİRLER? 

İstanbul’a öğleden sonra gelecek kilometrelerce yağmur; Sarıyer, Beşiktaş, Fatih, Unkapanı, Maltepe, Sultanbeyli, Tuzla, Üsküdar bölgelerinde etkili olması bekleniyor. İstanbul’da çok bulutlu ve sağanak yağışlı geçeceği  Yağışların; öğle saatlerinden itibaren yerel olarak kuvvetli olacağı bildirildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İlçe belediyeler AKOM koordinasyonunda muhtemel su taşkınlarına karşı tedbirlerini alıp ekiplerini kritik noktalara yerleştirdiğini de ifade etti.

Vatandaşların öğleden sonra araçlarıyla yola çıkmaması gerekir. Öğleden sonra, öğrencilerin okuldan çıkış saati  ve iş çıkış saati olması nedeniyle  trafiğin yoğunluğunu arttıracaktır. Sürücülerin bu konuda dikkatli olması gerekiyor. Sürücülerin; aşırı hız yapmaması ve araçlara kar veya yağmur lastikleri taktırması gerekir . Şemsiyelerini çantasında bulunduran İstanbullular yağmur için 3 gün önceden uyarıldı. Yayaların yolda yürürken kaymalara karşı kalın tabanlı ayakkabılar giyinmeliler.

Evlerin ve iş yerlerin su baskılarına karşı yapılan çalışmalar yeterli olabilecek mi? İBB ve AKOM çalışmalarını birkaç gün önce yaptıklarını belirttiler. Daha önceki yağmur yağışlarında birçok ev ve iş yerlerin sular altında kalması vatandaşları zor durumda bırakmıştı. AKOM: ‘Daha önce yaşanan  sel ve su baskınlarının olmaması için önlemler aldık.’dedi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; “Bugün İstanbul’da beklenen sağanak yağışların öğleden sonra etkisini artıracağı ve gece yarısına kadar kuvvetli poyraz ile birlikte metrekareye 25-50 kilogram yağış düşeceği tahmin ediliyor. Meydana gelebilecek su baskını ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor” denildi.

BİR UYARI DA İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN

İBB’den yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi: “Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiler doğrultusunda yarın İstanbul’un genelinde öğle saatlerinden itibaren beklenen sağanağın perşembe sabahına kadar aralıklarla kuvvetli yağacağı tahmin ediliyor.

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler