GündemManşet

İş Bankası, 20 Bininci Satranç Sınıfını Açtı

İş Bankası Genel Müdürü Bali: “İş Bankası olarak, satrancın ülkemizin yarınları için çok önemli olduğuna ve satrançta kazandığımız ivmenin devam etmesi gerektiğine inanıyoruz”

Türkiye Satranç Federasyonu’nun 2005 yılından bu yana ana sponsoru olan Türkiye İş Bankası, çocukların ve gençlerin zihinsel gelişimlerine katkı yapan satranç sporunun yaygınlaşması için ülke çapında satranç sınıfları açmaya devam ediyor.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, Sarıyer Bala Hatun İlkokulu’ndaki 20 bininci satranç sınıfı, İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Tahmaz, öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla açıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İş Bankası Genel Müdürü Bali, çocukların zihinsel gelişimlerinde olumlu etkileri bulunan satrancın, aynı zamanda çocukların kötü alışkanlıklardan uzak durmalarına da vesile olduğunu belirtti.

Bali, federasyon ile 2005 yılında hayata geçirdikleri iş birliğinin, Milli Eğitim Bakanlığı’nın aynı yıl satranç sporunun ilköğretim okullarında müfredata seçmeli ders olarak girmesi yönündeki kararını tamamlayan ve pekiştiren bir adım olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:“İş Bankası olarak, satrancın ülkemizin yarınları için çok önemli olduğuna ve satrançta kazandığımız ivmenin devam etmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu doğrultuda 12 yıldır satranca verdiğimiz desteği önümüzdeki yıllarda da sürdüreceğiz. Açtığımız satranç sınıfı sayısının 20 bine ulaşması, bu konudaki kararlığımızın göstergesi. Ayrıca, Türkiye’nin uluslararası turnuvalarda elde ettiği başarılar, ne kadar doğru yolda olduğumuzu ortaya koyuyor. Bu çabamız, Türkiye’nin gelecek yıllarda daha da büyük başarılara imza atmasına vesile olacaktır.”

“Bu sınıflarla on binlerce çocuğumuzu satrançla tanıştırdık”

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay da satranca verilen desteğin, Türkiye’nin geleceğine yapılan en büyük yatırımlardan biri olduğunu belirtti. Bu yola Türkiye’yi satranç ülkesi yapmak için çıktıklarını kaydeden Tulay, şu değerlendirmelerde bulundu:

“12 yıl önce Türkiye İş Bankası ile birlikte kurduğumuz güçlü iş birliği ile bu yolda çok büyük mesafeler katettik ve 20 bin satranç sınıfı açtık. Bu sınıflarla on binlerce çocuğumuzu satrançla tanıştırdık. Bu iş birliği, bizim altyapımızı güçlendiren en önemli unsurlardan biri oldu. 2005 yılından itibaren birlikte güç birliği yaptık, bu ülkeye ve bu ülkenin çocuklarına inandık, ilerledik. Hayallerinin büyümesine aracılık ettik.”

Tulay, 780 bin 153 lisanslı sporcu sayısıyla satrancın tüm spor branşlarının önünde yer aldığını belirterek, “Türkiye İş Bankası satranç sınıfları ile çocuklarımızın dünyasını değiştirmeye, ülkenin dört bir yanına satranç sınıfları açmaya devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

KAYNAK:MİLLİYET.COM

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir