GündemManşet

İSTANBUL VALİLİĞİ, OLASI TERÖR SALDIRISI ŞÜPHESİYLE SARIYER’DE TAM 58 NOKTADA İNSANSIZ HAVA ARACI UÇURULMASINI YASAKLADI

SARIYER OLAY, yeni sayısında yine bomba bir haberle piyasada… İstanbul Valiliği; terör endişesi ve güvenlik gerekçesiyle Sarıyer’de tam 58 noktada insansız hava aracı (drone) uçurulmasını yasakladı.

***

Uçuşa yasak bölgeler arasında karakollar ve askeri noktaların dışında; Şehit Mithat Yılmaz Caddesi, Maslak Acı Badem Hastanesi, Akdağlar Madencilik, Ayazağa Yatılı Kuran Kursu, Çayırbaşı Çaykur, Behçet Kemal Çağlar Lisesi, İmam Hatip Lisesi ve benzin istasyonları da var. Karara uymayanlara hapis ve 6 bin lira para cezası verilebilecek.

BEKİR BATU YAZDI

İstanbul Valiliği, il genelindeki 39 ilçede güvenlik gerekçesiyle birçok noktada insansız hava araçlarının (drone) uçurulmasına yasak koydu. Vali Vasip Şahin imzasıyla yayınlanan “İnsansız hava araçları hakkındaki genel emir”e göre, Sarıyer’de de tam 58 noktada terör endişesi ve güvenlik nedeniyle uçuşlar yasaklandı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün isteği üzerine bu kararı alan valiliğin, artan terör olaylarına karşı tedbir amacıyla bu talimatı yayınladığı öğrenildi.

LİSTEYİ SARIYER EMNİYETİ HAZIRLADI

Sarıyer’de, uçuşa yasak 58 noktayı Sarıyer Emniyet Müdürlüğü belirledi. Valilikten gelen yazı üzerine; İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı’ndan görüş isteyen Sarıyer Kaymakamlığı bu kurumlardan aldığı yazıları valiliğe gönderdi. Sarıyer İlçe Jandarma Komutanlığı kendi sorumluluk bölgesinde uçuşa yasak olabilecek bir bölge bulunmadığını belirtirken, ilçe emniyeti ise tam 58 ayrı nokta belirledi. Uçuşa yasak bölgeler arasında ilginç noktalar ve yerler de var. Sarıyer Kaymakamlığı’ndan gelen listeyi dikkate alan İstanbul Valiliği de, listedeki 58 nokta için uçuşa yasak kararı aldı. Karara uymayanlara 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’na göre 6 bin liraya kadar para cezası, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’na göre de hapis cezası verilebilecek.

İŞTE UÇUŞA YASAK BÖLGELER

İnsansız hava araçlarının uçuşunun yasakladığı bölgeler arasında askeri noktalar, karakollar ve konsolosluklar dışında dikkat çekici yerler de var.

İşte sadece SARIYER OLAY’ın ortaya çıkardığı uçuşa yasak 58 nokta;

   

NOT: SARIYER OLAY, Sarıyer Gazetesi’nin kardeş yayın organıdır. Özel haberimizi kaynak kullanmak şartıyla isteyen herkes yayınlayabilir.

TIKLA SARİYEROLAY’I SAYFA SAYFA OKU!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir