GündemManşet

İstanbul’un ciğerleri Sarıyer ve Beşiktaş

İstanbul’da sıcak havaların ve sellerin artışının ardındaki sebepler ve alınması gereken önlemlerin başında yer alan ”yeşil alanlar” kişi başı olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığının verilerine göre 7.57′ İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin verilerine göreyse 8.41 metrekare.

İstanbul’da belediyelerin açıklamalarına göre kişi başına düşen yeşil alan oranlarında Sarıyer ve Beşiktaş diğer ilçeleri geride bıraktı.

Aktif yeşil alan nedir?

Şehirde bulunan halkın 7 gün 24 saat kullanabildiği park, bahçe, piknik alanları ve kent ormanlarını kapsarken mezarlıklar ve ormanlar, bu aktif yeşil alan kapsamına girmez.

Sarıyer Şişli’den serin

Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, yeşilin iklime etkisini şöyle anlattı: “Kentsel ısı adaları olarak belirtilen yerler binaların fazla olduğu mekanlardır ve burada gün içi sıcaklıklar emilir. Akşam güneş battığında ise binalar emdiği ısıyı kusar ve binaların fazla olduğu yerlerde ısı adaları oluşur. İstanbul’da özellikle yapılaşmanın fazla olması ve boğaz rüzgarlarının önünün tıkanmasından dolayı, kent içinde sıcaklıklar kent dışına göre hissedilir bir fark yaratır.”

Mimarlar Odası İstanbul Başkanı Sami Yılmaztürk de istatistiklerin genel anlamda yanıltıcı olabileceğine dikkat çekiyor: “İstanbul’un çoğu ilçesinde kişi başı yeşil alan miktarı 1 metrekareye düştü. Aktif yeşil alanları koruyarak yapılan şehir planlarına bağlı kalsaydık yeşil alanlarımız çok daha fazla olurdu. Planlar genellikle 20-30 yıllık, ama 1994’den bu yana sadece 3 planlama yapmışız ve bu planlara da uymamışız. Sarıyer bugün eğer Şişli’den daha serin havaya sahipse bu Sarıyer’in orman ve yeşil alan varlığından kaynaklıdır.”

TMMOB Başkanı Eyüp Muhçu da tehlikeyi şu sözlerle özetliyor:

Avrupa’da nüfusun fazla olduğu başkentlerde kişi başı en az 30 metrekare yeşil alan düşer. Biz var olan ormanları yok ederek bunu 1-2 metrekareye indirdik. Nüfus yoğunluğunu da artırdık. İstanbul ve Marmara Bölgesi planlanırken nüfus eşikleri aşılmamalıydı. 1984’teki 3194 sayılı imar affıyla yeşil alanların betonlaşmasının önü açıldı.”

İstanbul’daki bazı belediyelerin kendi açıklamalarına göre kişi başına düşen yeşil alan miktarı metrekare olarak şöyle:

– Sarıyer: 10

– Beşiktaş: 10

– Şişli: 3.9

– Kadıköy: 2.8

– Beyoğlu: 3.2

– Bakırköy: 10

– Üsküdar: 8.2

– Fatih: 6.8

– Sultangazi: 5

– Üsküdar: 8.2

– Beylikdüzü: 9

– Esenler: 1

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir