GündemManşet

İstinye Muhtarı Recep Alkan, SARIYER OLAY’a konuştu

İstanbul Boğazı’nın en güzel semtlerinden İstinye’nin sorunlarını Muhtar Recep Alkan ile konuştuk. Mahallesindeki sıkıntıları “ahbap-çavuş” ilişkisi ile çözmek istemediklerini söyleyen Alkan; “Mahallemize yeni bir okul yapılmasını istiyoruz. İstinye Devlet Hastanesi daha da modernize edilmelidir. Yıkılan SGK binası ile birleştirilerek farklı konseptte olabilir. İstinye’ye yapılacak arabalı vapur projesi güzel ancak bu durum yeni bir trafik çilesine neden olabilir” diye konuştu.

SARIYER OLAY /ÖZEL RÖPORTAJ

Sadece Sarıyer’in değil, İstanbul’un en gözde semtlerinden biri olan İstinye’nin sorunlarını ve çözüm bekleyen sıkıntılarını mahalle muhtarı Recep Alkan ile konuştuk. Sarıyer’in en aktif muhtarlarından biri olan ve İstanbul Valiliği İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı 2016 Mütevelli Heyetinde de yer alan Recep Alkan, SARIYER OLAY aracılığıyla önemli mesajlar verdi.

Öncelikle sizi tanıyalım. Recep Alkan kimdir?

1970 Rize doğumluyum. Küçük yaşlardan beri İstinye’de yaşıyorum. Marmara Üniversitesi Yerel Yönetimler Bölümü mezunuyum. Evli, iki çocuk sahibiyim. Bilgisayar şirketim vardı. Muhtar olunca kapattım.
Muhtarlık dışında ne gibi faaliyetleriniz var?
Sarıyer Rizeliler Derneği kurucusuyum ve hala başkanlığını yürütüyorum. İstinyeliler Derneği Başkanı’yım. Sosyal projelerde oldukça aktifim. Derneğimizin yakında büyük kongresi gerçekleşecek. Sosyal yönümden dolayı muhtarlık baskısı aldım ve daha önceki muhtarımız da görevi bana devretti. Halk beni istedi. Buraya 20 yıldır hizmet veren muhtarımız Mehmet Hançer’e teşekkür ederim. Daha önce hizmet eden ve vefat eden muhtarlarımızı da anıyorum, yaşayanlara da teşekkür ediyorum.

“TARİHİ DEĞERLER ORTAYA ÇIKARTILSIN”

İstinye’yi genel olarak değerlendirmenizi istesem neler söylersiniz?

İstinye gelir düzeyi orta seviyede olan bir semt. Daha çok Karadeniz ağırlıklı idi son dönemde her yöreden insanımız var. Güzel ve huzurlu bir mozaik semt burası. İstinye’de, İstanbul fethedilmeden önce oluşan değerler var. Neslişah Sultan Camii ve Hamamı bunların en önemlileri. Tarihi çeşmeler ve eski mezarlar var. Onları türbe haline getirmek lazım. Kimlere ait olduğu bilinmiyor. Bu değerlerin ortaya çıkartılması ve bu konuda araştırma yapılması gerekiyor. Bölgenin en yaşlısına sorsak bile bu konuda bilgisi olmaya bilir. Sarıyer Belediyesi’nin bu eserler hakkında çalışmaları vardı. Biz de araştırılması için hatırlatmalarda bulunacağız. İstanbul’un en eski camilerinden birisi Neslişah Camii bizim mahallemizdedir. Tarihimize değer verilmeli ve tarihi değerler ortaya çıkartılmalıdır. Onları herkesin bilmesi gerekir. Bu tarihi değerlerin ziyarete açılması da lazım. Örneğin, iskelenin karşısında Balkan Mezarlığı olduğu söyleniyor ama bugüne kadar halen bulunamadı.

Küçük yaşlardan beri burada yaşayan birisi olarak İstinye’nin başlıca sorunları nelerdir?

Burada en büyük sıkıntı imar sorunu. Sarıyer’in genel sıkıntısı bu zaten. Buranın yarısından çoğu Boğaziçi öngörünüm olduğu için belediyenin yapacağı bir şey yok. Geri görünüm yerlerde de mevzuat gereği belediyenin eli kolu bağlı. Beklemedeyiz. Poligon, Pınar, Kocataş, Armutlu bölgeleri de böyle. Sadece İstinye’de olan bir sorun değil. İstinye Deresi 1996 yılında ıslah edildi ama kokusu halen daha insanları rahatsız ediyor. Bu yıl bu sıkıntıyı asgari düzeye indirdik ama sızmalar var. Benim bu sorunun çözümüne dair düşüncem; Tarabya Deresini de ilgilendiren Kuzey Haliç Projesi ile İstinye ve Ayazağa Deresi’ne deniz suyunun verilmesi suretiyle nasıl Haliç’in kokusu kaldırıldı ise Tarabya ve İstinye Deresi için de aynısı uygulanabilir. Buradaki kuyu da temizlenmiş olur su sirkülasyonu sayesinde. Ve koku gider. Girişimler yaptık ama proje büyük deniliyor ve bekliyoruz. Büyükşehir’e de başvurduk. Hala beklemedeyiz.

“MUHTARLIK DAHA GENİŞ BİR BİNADA OLMALI”

İstinye muhtarı olarak bölge ile ilgili projeleriniz var mı?

Düşündüğümüz bazı projeler var. Şu andaki muhtarlığın bulunduğu parkta iki prefabrikte sağlık ocağı ve rehabilitasyon merkezi var. Bunların bu alanda dağınık değil, birkaç katlı bir yapıda olması sağlıklı olur. Bu parka yaz aylarında insanlar gelir, aileleriyle zaman geçirir. Birkaç katlı bir merkez yapılabilir ve bizi de SAGEM’i de Sağlık Ocağı’nı da buraya toplayabilirler. Halk Eğitim projeleri de özellikle kadınlara yönelik olanlar burada gerçekleştirilebilir. Muhtarlık da daha geniş bir binada olur. Geniş konseptli bina yapılabilir ve büyük rahatlık sağlanmış olur. Tahincioğlu’nun ihalesini aldığı 158 dönüm arazide içinde okul yapılması talebinde bulunduk. Girişimlerde bulunduk. Okul sayısı fazla olursa seviye yükselir. Okullarda öğretmen sıkıntısı da var. Düzeleceğine inanıyorum.

İstinye Devlet Hastanesi daha da modernize edilmelidir. Ekler yapılarak bu hale gelmiş. Yıkılan SGK Hastanesi ile birleştirilerek farklı konseptte olabilir. Güzel ve kullanışlı bir hizmet binası olabilir.

“EMİRGAN KORUSU’NU KULLANAMIYORUZ”

Bir diğer sorunumuz da Emirgan Korusu’nu kullanamıyoruz. İstinye Tersane alanından oraya yürüyen merdivenle çıkış yapılabilir. Bununla da alakalı müracaatlarda bulundum. Sarıyer’in kullanabileceği bir nefes alanı oluşturulabilir. Derneklerimizin de kullanabileceği, sportif ve kültürel aktiviteleri yapabileceği rahat bir ortama dönüştürülebilir. O da olmadı. Bunun için de hala beklemedeyiz.

Projesi tamamlanan ve yakın zamanda hayata geçecek olan arabalı vapur seferleri sizce mahalleniz için bir sorun yaratır mı?

Arabalı vapur seferleri yapılacak olması bir bakıma güzel. Bölgenin karşıya geçişleri rahat olacak ama bu defa da trafik yoğunluğu yaşanacak. Araçlar tersaneden çıkıp alana dağılacak. Benim fikrim giriş, Tokmak Burnu’ndan olabilir. Ama o da çözüm olmayabilir. Başka çözüm bulunmalı.

“KAFAMIZDAKİ PROJELERİ GERÇEKLEŞTİREMİYORUZ”

Peki muhtar oldunuz ve sorumluluklarınız arttı. Birçok konuda da çözüm bulma noktası oldunuz diyebiliriz. İşin içine girince İstinye’nin sorunları nasıl görülüyor?

Kafamda bir sürü proje vardı. İşin içine girdiğim zaman işlerin kolay yürümediğini gördüm. Kişisel dostluklarımızı kullanarak işlerimizi yapıyoruz. Kafamızdaki projeleri gerçekleştiremediğimiz için bu böyle. Mevzuata takılan projeler var. İstediğimiz çok şeyi yapamıyoruz. İstinye’nin rahatlaması için yapılması gereken şeyler var. Planlamadan geçmeyen projeleri belediyeyi arayarak yaptırıyoruz. Başkan ve ilgili birimler anında çözüm buluyor. Teşekkür ediyorum hepsine. Büyük projelerde de Sarıyer Belediyesi’ni de aşan işler oluyor. Ellerinden gelen yardımı yapıyorlar ama mevzuat gereği sıkıntılar yaşanıyor.

Sarıyer Belediyesi ile ilişkileriniz nasıl, istediğiniz zaman yetkili birimlere ulaşabiliyor musunuz?
Belediyeyle ilişkilerimiz üst düzeyde. Ulaşılabilirlik çok güzel. En üstten en alt birime dek, herkese gece yarısı bile olsa ulaşabiliyoruz. Önemli olan da zaten budur. Ulaşılabilirlik çok kapıyı açar. Belediye Başkanımız Sayın Şükrü Genç ve bütün belediye birimlerine teşekkür ediyorum. Benim burada ilişkim herkesle sağlamdır. Burada muhtar olarak tercih edilmem de bundan. Benim için merdiven, kaldırım gibi şeyler ikinci plandadır. İnsan odaklı biriyim. Hasta olan insanlar, fakir olanlar benim önceliğim. Yardım yapacağımız aileleri belirledik, hiçbir zaman yaptığımız yardımlardan söz etmeyiz. İlan etmeden, yaymadan yaparız.

“RAMAZANDAN RAMAZANA HATIRLANACAK FAKİRİMİZ YOK”

İstinye Muhtarlığı’nın halka yönelik destekleri var mı?

Evet. Yardımlarımız zaten yıllardır sürüyor. Ama bunu yaymayız, ihtiyacı olan aileleri belirleriz ve sessizce yardım ederiz. Özellikle kış günlerinde erzak ve kışlık giysi yardımında bulunuyoruz. Ramazan’dan Ramazan’a hatırlanacak fakirimiz yok. Fakir hep fakirdir. Kardeş ailelerimiz var. Onlar ailelerin ihtiyaçlarıyla ilgileniyor. Yaklaşık 30 aile düzenli olarak yardım alıyor. İnşallah hepsine kardeş aile buluruz. Burada bulunan Suriyeli kardeşlerimizi de giyindirdik. En fazla Suriyeli, Pınar Mahallesi ve Derbent’te var. Onlara da yardım ulaştırıyoruz. Öğrencilere de destek oluyoruz. Görevimiz ne ise yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz.

SARIYER OLAY- ÖZEL RÖPORTAJ

YASAL UYARI: Özel haberlerimiz ve röportajlarımız izinsiz kullanılmaz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir