GündemManşet

Kızılay; Sarıyer’de gönüllü bağışçılarını bekliyor!

Kızılay’ın kan bağış çadırı artık her hafta Sarıyer Merkez’de gönüllü bağışçılarını bekliyor. SARIYER OLAY olarak “Neden kan bağışı yapmalıyız, Kan bağışının ne gibi faydaları var, İlaç kullanan kişiler kan bağışında bulunabilir mi” gibi soruları konunun uzmanı Fatma Nur Karaçıray’a sorduk.

RÖPORTAJ: MERT CİN / FOTOĞRAF: ALEYNA ÖZYURT /ÖZEL HABER

Sizi biraz tanıyabilir miyiz? Kızılay’daki göreviniz nedir?

Adım Fatma Nur Karaçıray. Kızılay’ın Kan Bağışçısı Kazanım ve Eğitim uzmanıyım.

Kan alma merkezleriniz nerelerde?

Bu bölgenin organizasyonuyla biz ilgileniyoruz Avrupa yakasında bölge binamız var buna bağlı Çapa ve Başakşehir olmak üzere 2 kan alma merkezimiz var.

Sarıyer’de bundan sonra haftada bir gün burada olacağız.

Bu süreç ne zamana kadar devam edecek?

Sarıyer’de bundan sonra haftada bir gün burada olacağız. Her dönemde bu organizasyon devam edecek, kışın mobil araç ve otobüslerle burada olacağız.

Sarıyer’de kan verme konusunda vatandaşların duyarlılığı nasıl ?

Burada düzenli donörlerimiz var, mesaj yoluyla onları bilgilendiriyoruz. Sarıyer yaz döneminde biraz daha hareketli bugün saat 8.30’a kadar burada olacağız, bizim için güzel ve verimli bir nokta Sarıyer.

Kan bağışı yeterli oluyor mu?

Bizim her yıl belirlediğimiz ihtiyaç doğrultusunda bir rakam var. Kızılay geçtiğimiz yılda toplam 1900 kan bağışı aldı. Bu da ihtiyacın çoğunu karşılamaya yeterli bir rakam ama şöyle bir durum var. Her yıl artan hastalıklar, ameliyatlar, tedavi yöntemleri kan ihtiyaçlarını hep bir kademe daha yükseltiyor. İhtiyacı tamamen karşılayıp hastaların kan ihtiyaçlarını rahat bir şekilde karşılayabilmek adına her yıl kan bağışçısı kazanmak kan bağışını arttırmak zorundayız.

İnsanlar neden kan vermelidir?

18-65 yaş aralığında 50 kilonun üzerinde insanlar kan bağışında bulunabilir. Burada bir doktorumuz var. Kan bağışçıların formda doldurdukları ilk maddelerin değerlendirmesini bununla birlikte kan değerlerini tansiyonunu fiziksel muayenelerin kontrolünden sonra kan verip vermemesinin kararını veriyor. Aslında etrafımızda birçok yanlış bilgiler geziyor, ilaç kullanan kan bağışında bulunamaz diye böyle bir şey yok. Aslında şu bir gerçek düzenli olarak, kan bağışında bulanan bireylerin kan hücrelerinin sürekli yenilendiği için insanlar kendilerini dinç ve zinde hissediyorlar. Kalp krizi ve beyin kanaması risklerini azalttığına yönelik bazı çalışmalar var ama henüz kanıtlanmamış en önemlisi de verdiğiniz kan 3 hastaya gidecek ve o hastanın hayatını kurtarmaya vesile olacak. Bizim sloganımızdır “Bağışlanan bir kan kurtarır, üç can ” o yüzden siz verdiğiniz kan ile üç canın kurtarılmasına vesile olursunuz.

Verilen kanlar sonra belirli testlerden geçiriliyor mu?

Tabi kontrolleri yapılıyor Hepatit B, Hepatit C, kan grubu gibi testlere tabi tutuluyor. Bu testlerden geçme süresi 24 saatlik bir takvimdir.

Kan vermek neden bu kadar önemli?

Şöyle izah edeyim benim yakınımın kana ihtiyacı var. Benden alın verin dediğiniz anda o kanın hastaya gitme süresi 1 gündür, bu yüzden acil durumlarda hastayı kaybetme durumuyla karşılaşabilirsiniz.

Etkinlikleriniz dönemsel olarak değişiyor mu ?

Evet mesela biz Ramazan ayında İstinye’deydik. Haluk Levent ve Buray konserinde etkinliğimiz vardı. Haluk Levent konserinde 75 ünite kan 250’ye yakın kök hücre bağışı aldık. Buray konserinde ise 80 ünite kan, 50 civarında da kök hücre bağışı aldık. Ramazan ayı için güzel rakamlardı. Sarıyer’in şöyle bir dezavantajı var bizim için, merkezi etkinlik alanlarına biraz uzakta kalıyor. Bağışçılarımız gelip kan vermeleri zaman alabiliyor, bu yüzden biz takvimimizi bu durumlara göre ayarlıyoruz.

Peki son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Öncelikle  tüm Sarıyer halkının bizi bağışlarıyla destekledikleri için teşekkür etmek istiyoruz. Bundan sonra ki süreçte de bizi yalnız bırakmayacaklarını çok daha artarak bizi destekleyeceklerine inanıyoruz. Sarıyer Gazetesi olarak sizlere de duyarlılığınız için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir