GündemManşet

Matematik Olimpiyatları Hazırlık Projesi!

Amaç: Matematik  alanına ilgili olan öğrencilerin, yetenekleri doğrultusunda erken yaşlardan itibaren gelişmelerini desteklemek ve katkı sağlamak amaçlanmaktadır.

Matematik alanında yapılacak ulusal ve uluslararası yarışma ve olimpiyatlara katılabilecek yeterlilik seviyesine ulaştırmak.

Bu proje ile ülkemiz bilimine yön verecek nitelikli matematikçiler yetiştirilecektir.

Günümüz dünyasında karşılaşılan birçok problem matematikçiler tarafından ya da matematiksel düşünme yeteneği olan kişilerce çözülmektedir. Ekonomik problemler, enerji ile ilgili problemler, teknolojik problemlerin çözümünde matematiksel düşünme ve muhakeme gerekmektedir. Matematiksel üst biliş ve muhakeme yeteneğine sahip öğrencilerin küçük yaşlarda keşfedilip yeteneklerini geliştirme konusunda eğitilirlerse ülkemiz için gelecek yıllarda etkili ve verimli problem çözücüler yetişmiş olacaktır.

BEKLENEN SONUÇLAR

Matematik olimpiyatı eğitimine katılan öğrencilerin eğitim sonunda;

• Öğrencilerin matematiğe karşı olumlu tutumlarının geliştirilmesi

• Matematiksel muhakeme, problem çözme, üç boyutlu düşünme ve soyutlama yeteneklerinin arttırılması

• Bölgesel ve ulusal matematik olimpiyat ve yarışmalarında dereceler alarak özgüvenlerini geliştirmeleri

• İleriki yıllarda ülkemizi uluslararası matematik olimpiyatlarında temsil edecek altyapının oluşturması beklenmektedir.

• Küreselleşmenin bir sonucu olarak eğitim sektöründe de yoğun olarak hissedilen rekabet ortamında alınacak ulusal ve uluslararası bilimsel başarılarla imajın güçlendirilmesi

• Alınacak olimpiyat başarılarının sonucu olarak öğrencilerimizin TEOG-YGS-LYS’de ek puandan yararlanma ve yerleştirme başarısının yükselmesi hedeflenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir