GündemManşet

Melih Gökçek, Başkent’in çılgın projesi Akyurt’taki Ankara Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi alanını 87 milyona satıyor!

Ankara’ya kötü haber! Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, müjdesini Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği, ancak ortaklar arasındaki anlaşmazlık yüzünden yapımı yılan hikayesine dönen Akyurt’taki “Ankara Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi” alanını satışa çıkardı.

***

Gökçek, “21 yıllık hayalimdi” diyerek 2 yıl önce temelini attığı, Başkent’in çılgın projesi olarak bilinen dev projenin yapılacağı 218 bin metrekarelik belediye arazisini 20 Temmuz‘da 87 milyon muhammen bedelle satıyor.

 SARİYERGAZETESİ.COM- ÖZEL HABER

Başkent’in en büyük ve “çılgın” projelerinden birisi olarak kabul edilen, müjdesini 25 Mayıs 2011’de dönemin Başbakanı Erdoğan’ın verdiği Akyurt’taki Ankara Uluslararası Fuar Alanı ve Kongre Merkezi Projesi’nde kötü son… 1 milyon 800 bin metrekare arazi üzerinde inşa edilmesi planlanan ve temeli 26 Mayıs 2015’te atılan dev proje, bugüne kadar yapılan milyonlarca liralık masraflara rağmen ortaklar arasındaki anlaşmazlık yüzünden çöpe gidiyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, dev projenin kaderini belirleyecek sürpriz bir karar aldı ve proje arazisini satışa çıkardı.

GÖKÇEK, FUAR ALANINI 87 MİLYONA SATIŞA ÇIKARDI

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ani bir kararla Akyurt’taki 218 bin metrekarelik “fuar alanı” arazisini satışa çıkardı. Mülkiyetinin tamamı Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde olan arazi, tam 87 milyon 249 bin 108 lira muhammen bedelle satışa çıkarıldı. Akyurt İlçesi Güzelhisar Mahallesi sınırları içinde kalan 1892 ada 1 parselde bulunan arazi, imarda “fuar alanı” olarak görülüyor. İhale 20 Temmuz 2017 tarihinde Hipodrom Caddesi No: 5’deki belediye hizmet binasının 18. katında bulunan Encümen Salonu’nda saat 14.00’te belediye encümeni tarafından yapılacak. Satışa çıkarılacak araziyle ilgili ihale şartnamesini görmek isteyenler belediye binasının 14. katında bulunan Emlak ve İstimlak Daire Başkanlığı’na başvurabilecekler. 2886 Sayılı Kanun’un 36. maddesi gereğince kapalı zarf usulüyle yapılacak ihaleye teklif vermek isteyenler, en geç ihale günü saat 12.00’ye kadar teklif zarflarını Encümen Başkanlığı’na verebilecek. Arazi için istenen geçici teminat ise 2.6 milyon lira. Esenboğa Havalimanı’na yakın bölgede yer alan arazi; Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’nde, BİM Ankara Deposu’nun tam karşısında çok merkezi bir noktada yer alıyor.

Öte yandan Ankara Büyükşehir Belediyesi, söz konusu ihalenin yapılacağı gün, başkent genelindeki 13 ayrı belediye arazisini de yaklaşık 70 milyon lira muhammen bedelle parsel parsel ihale edecek. Tamamı Büyükşehir Belediyesi’ne ait; Yenimahalle, Pursaklar, Mamak ve Etimesgut ilçelerinde yer alan arazilerin toplam büyüklüğü yaklaşık 150 bin metrekare.

ORTAKLAR ANLAŞAMADI, PROJE ÇÖPE GİTTİ

İstanbul’un çılgın projesinin açıklanmasından sonra Ankara için de açıklanan çılgın projeler arasında yer alan ve basında geniş yankı bulan Ankara Uluslararası Fuar Alanı ve Kongre Merkezi, Akyurt ilçesinde yapılacaktı. Başlangıçta, 230 milyon liraya mal edilmesi planlanan dev projenin müjdesini 2011 yılında o dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan vermişti. Gökçek, 26 Mayıs 2015’te düzenlenen görkemli bir törenle temeli atılan dev proje için, “21 yıllık hayalini kurduğum projeydi” demişti. Başkent’in en önemli yatırımlarından birisi olan projenin sağlıklı yürütülebilmesi için başkanlığını Melih Gökçek’in yaptığı, Ankara Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi Anonim Şirketi kurulmuştu. Ancak son yıllarda projede ortaya çıkan maliyet tartışması nedeniyle proje ortakları anlaşmazlığa düşmüş, sorunun çözülmesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hakem kabul edileceği, taraflardan ATO Grubu’nun bu nedenle Beştepe’den randevu talep edeceği gündeme gelmişti.

MALİYET YÜZÜNDEN 2 YILDIR BEKLİYORDU

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, “Hem projeyi kendileri yaptılar hem de yapmamak için bahane uydurdular. Yapmak istemiyorlarsa bıraksınlar biz yapalım” derken Ankara Ticaret Odası’nın başını çektiği diğer proje ortakları ise 230 milyon düşünülen maliyetin dolar kurundaki artış yüzünden 400 milyona çıktığını belirterek “Mevcut projeden vazgeçilsin, bizim projeyle Ankara 200 milyon liraya uluslararası fuar ve kongre merkezine kavuşur. 400 milyon harcamaya gerek yok” diyerek kendilerini savunmuştu. 2 yıldır anlaşmazlığın devam ettiği, bugüne kadar 10 milyon liralık hafriyat çalışmasının yapıldığı projenin kaderi, söz konusu arazinin Gökçek tarafından satışa çıkarılmasıyla yeni bir boyut kazanmış oldu.

Ankara Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi A.Ş’nin hissedarlık yapısı şöyle:
Ankara Büyükşehir Belediyesi – % 24
Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) – % 24
Ankara Ticaret Odası (ATO) – % 20
Ankara Sanayi Odası (ASO) – % 20
Ankara Ticaret Borsası (ATB) – % 5
Akyurt Belediyesi – % 5
Ankara Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği – % 2

YASAL UYARI: ÖZEL HABERLERİMİZ KAYNAK GÖSTERİLMEDEN YAYINLANAMAZ!

İlgili Makaleler

2 Yorum

    1. O zaman sormak gerekir. O bölgede FUAR ALANI imarlı kaç Büyükşehir arazisi var? O bölgedeki Büyükşehir arazilerinin tamamı FUAR ALANLI imarlı mı? Söz konusu arazinin satılması durumunda Ankara Uluslararası Fuar ve Kongre projesi etkilenmeyecek mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu