GündemManşet

ÖNCE “EVET” SONRA “HAYIR”… İŞTE AK PARTİ’LİLERİN SARIYER BELEDİYE MECLİSİ’NDEKİ U DÖNÜŞÜNÜN İLGİNÇ HİKAYESİ!

Analiz- Bekir Batu yazdı…

Sarıyer’de yüz binlerce kişiyi ilgilendiren tapu sorununu çözmek için Sarıyer’de başlatılan Islah İmar Planları’na, AK Partililer, belediye meclisinde önce “evet” dediler, dün yapılan toplantıda ise “hayır” oyu kullandılar. Emirgan, Kazımkarabekir ve Rumeli Hisarı Mahallesi’nin geçtiğimiz haftalarda belediye meclisinde oylanan Islah İmar Planları’na AK Partili meclis üyeleri “evet” oyu vermiş karar oy birliği ile ilçe meclisinden geçmişti. Ancak dün Kocataş, Pınar ve Çayırbaşı’nın Islah İmar Planları oylamasında ise AK Partililer bu kez “hayır” oyu kullanarak bu 3 mahalleden meclisi izlemeye gelen ve yıllardır tapu hayali kuran yüzlerce kişinin tepkisini çekmişlerdi. AK Partililer, meclis bittikten sonra öfkeli vatandaşların tepkisi yüzünden, polis koridoru eşliğinde bölgeden uzaklaştırılmıştı. Peki AK Partililer, neden U dönüşü yaptı, bir ayda ne değişti, bu işin sırrı neydi?

TOPBAŞ, İLÇE PROTOKOLÜYLE FETÖ’NÜN ESKİ OKULUNDA BULUŞTU 

Emirgan, Rumeli Hisarı ve Kazımkarabekir Mahallesi ile ilgili oylamada “evet” diyen, Pınar, Kocataş ve Çayırbaşı ile ilgili aynı meclis oylamasında ise “hayır” oyu kullanan AK Partililer, neden birden bire fikir değiştirdi? Bu sorunun cevabı meclis oylamasından sadece bir gün önce Sarıyer’e gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın sözlerinde gizli…

Hemen belirtelim FETÖ’den tutuklanan damadı Ömer Faruk Kavurmacı‘nın ortağı olduğu Metal Yapı’ya ait Fatih’teki bir araziyi, İBB kasasından tam 370 milyon liraya satın alan ve FETÖ’ye bu fahiş alımdan yaklaşık 300 milyon lira para aktardığı iddia edilen Topbaş şu sıralarda bu malum konu yüzünden oldukça zorda. CHP’lilerin şikayeti üzerine hakkında belediyeyi zarara uğratmak ve bu kirli satıştan FETÖ’ye finans yardımı yapmaktan savcılık soruşturması başlatılan Topbaş, Yeniköy Bağlar’da Sarıyer protokolüyle buluştu. Topbaş ile Sarıyer ilçe protokolünün bir araya geldiği mekan ise oldukça manidar. FETÖ okulu olduğu için kapatılan eski Ufuk Koleji ya da sonraki ismiyle Fatih Koleji binası. Bir bölümü İmam Hatip’e çevrilen bir kısmı da Büyükşehir Belediyesi Sarıyer Kültür Merkezi olarak kullanılan binadaki toplantıda ilginç detaylar da yaşandı. Toplantı sonrasında SASİDER Başkanı ve Sarıyer Spor Kulübü Yöneticisi Ali Genç‘in, Topbaş’a Sarıyer atkısı takması ve ortamdaki samimiyet gözlerden kaçmadı.

MUHTARLAR “KADİR ABİ BİZİM İÇİN” GELDİ SANDI, TOPBAŞ SEBEBİ TWİTTER’DAN AÇIKLADI: SARIYER’DE “EVET” TOPLANTISINA KATILDIM

Buluşmanın “evet” propagandası amaçlı olduğunu fark edemeyen ve mahallelerinde yıllardır çözülemeyen sorunları bu vesileyle bizzat Topbaş’a anlatma fırsatı yakaladığını düşünen pek çok muhtar da, büyük bir hevesle gittikleri toplantıda adeta hayal kırıklığına uğradı. Zira birkaç muhtarın dışında diğer muhtarlar sorunlarını anlatma fırsatı bulamadı. Öyle ki, mahallesindeki tapu sorunlarıyla ilgili soru soran ve haklı olarak bilgi almak isteyen Pınar Muhtarı Ayhan Yılmaz ile Topbaş arasında salonda soğuk diyaloglar yaşanması dikkat çekti. Topbaş’ın verdiği cevaplardan sadece Muhtar Yılmaz değil, pek çok muhtar da memnun olmadı. Bağlar’daki buluşma sonrasında gazetemize toplantıyı değerlendiren bazı muhtarların anlattıklarına göre; AK Parti İlçe Başkanı Salih Bayraktar‘ın salonda konuşmak isteyen bazı muhtarlara eliyle “gerek yok” tarzında işaret yaparak susturmak istemesi muhtarları oldukça rahatsız etmiş durumda, ayrıca muhtarların iddiasına göre Topbaş, Pınar Muhtarı Ayhan Yılmaz ile konuşurken ortamın gerilmesi üzerine elindeki mikrofonu adeta “Ben artık konuşmak istemiyorum” dercesine kısa süreliğine kapatması diğer muhtarları da oldukça rahatsız etmiş… Zaten toplantının asıl amacının da çoğu muhtarın sandığı gibi “Topbaş bizi dinleyecek, sorunlarımızı çözecek” olmadığı kısa sürede anlaşıldı. Zira bu buluşmanın gerçek amacını yine en güzel Topbaş açıkladı, hemde kendi twitter hesabından üstelik şu başlıkla: “AK PARTİ SARIYER İLÇE BAŞKANLIĞIMIZIN DÜZENLEDİĞİ TOPLANTILARDA REFERANDUMDA NEDEN “EVET” DİYECEĞİMİZİ ANLATTIK… Muhtarlarla ve ilçe protokolüyle buluşmasının gerçek amacı belki de bundan daha iyi özetlenemezdi.

PEKİ AK PARTİLİLER NEDEN U DÖNÜŞÜ YAPTI?

Şimdi gelelim AK Partiller’in dünkü meclis oylamasında neden HAYIR oyu kullandığına…

Cevap yine Topbaş’ın Sarıyer ziyaretinde saklı… Topbaş’ın meclis toplantısından sadece bir gün önce Perşembe günü Yeniköy Bağlar’daki bu buluşmada yaptığı konuşma, AK Partililer’e çark ettirdi. Çünkü Topbaş, konuşmasında daha önce AK Partililer’in de oy verdiği Sarıyer Belediyesi’nin ilçe genelinde 2981 sayılı yasa kapsamında başlattığı ıslah imar planları çalışmalarına sert çıktı. İşte bu konuşmadan sonra daha önceki 3 mahalle için mecliste “evet” oyu kullanan AK Partililer, dünkü oylamada U dönüşü yapıp “Hayır” oyu kullandı. Bu şekilde belki Topbaş’ın tepkisinden kurtulmuş oldular ancak bu kez de karşılarına o mahallelerde yaşayan on binlerce kişiyi almış oldular. Başka bir deyişle Topbaş uğruna Sarıyer’de “siyasi intiharı” göze aldılar.

TOPBAŞ, SARIYER’DEKİ ISLAH İMAR PLANLARI İÇİN NE DEDİ?

Peki Topbaş o toplantıda neler söyledi? Topbaş’ın açıklamaları aynen şöyle;

“Maalesef Sarıyer Belediyesi’nde ve birkaç belediyede daha 1/1000’lik planlar yapılmış ve Büyükşehir’e gönderilmiş. Bu yapılan yasalara uymayan bir çalışmadır. Biz başkanlık olarak, belediye olarak büyüklüğümüzü bir tarafa bırakarak farklı bir davranış göstersek yasal bir suç işlenmiş olur. Meclis üyeleri dahil belediye suç işlemiş demektir. 1/5000 planı olmayan yere 1/1000’lik plan yapma yetkisi yok, yapamazlar. Yaptıkları takdirde bu suçtur ve halk aldatılıyor. Halka diyorlar ki ‘Efendim biz planları yaptık, Büyükşehir bunu onaylamıyor.’ Yok böyle bir şey. Yasal bir suç duyurusunda bulunursak, bunu yapanlar başlarını kurtaramazlar. Açık ve net konuşuyorum yetkileri olmayan bir iş yapmış olurlar. Eğer burada halkı düşünerek bir çalışma yapılıyorsa, kentsel bir dönüşüm yapılmak isteniyorsa bunun yolu Bakanlar Kuruluna müracaat edecek ve o bölgeyi yenileme alanı ilan ederek çalışma yapmaktır. Bu çalışmaları yapan ilçe belediyeleri var”

İŞTE TOPBAŞ’IN SARIYER’DE VERDİĞİ MESAJLAR!

(Topbaş’ın 2981 sayılı yasayla ilgili konuşması: 2. dakika 50. saniyeden sonra başlıyor)

   

            

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir