GündemManşet

Prof. Dr. Sözen: En iyi tanıtım kültürel tanıtımdır

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in de üyesi olduğu Tarihi Kentler Birliği Antalya Yapex Fuarı’nda yerel yönetimlerle bir araya geldi. Fuarın açılışında konuşan Tarihi Kentler Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, “En iyi tanıtım kültürel tanıtımdır” dedi.

Antalya’da 200’ü aşkın katılımcının stant açtığı Yapex Yapı ve Restorasyon Fuarı 25’inci kez kapılarını açtı.  Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve Tarihi Kentler Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’in de katıldığı, Türk yapı endüstrisinin geleneksel buluşma noktalarından biri haline gelen fuarın açılış töreninde konuşan Sözen, kültürel mirasın korunmasında tüm bileşenlerin ortak bir çalışma yürütmesi gerektiğinin altını çizerek, “En iyi tanıtım kültürel tanıtımdır” dedi.

ORTAK BİLİNCE VARMALIYIZ

Sözen konuşmasına fuarlarda yabancı katılımın önemini vurgulayarak başladı. “Bu alanda tarih her zaman arkan planda bırakılıyor” diyen Sözen şöyle konuştu: “Kimiz biz, bu topraklarda niye yaşıyoruz,  biz bu kültürel mirasın üstüne ne kattık ve bunu bugün yaşatmak için ne yapıyoruz diyerek diğer sektördeki arkadaşlarımızla beraber ortak bir bilince varmamız gerekiyor”

TÜRKİYE KÜLTÜR DEVLETİDİR

Türkiye’nin bir kültür devleti olduğunu belirten Metin Sözen konuşmasını, “Doğanın en önemli sanatlarından bir tanesi sektörle beraber bunun tasarımcısının da bunun uygulayıcısının da tarihi kültürel mirası koruyan tüm boyutlarıyla beraber devreye sokulmasıdır. Biri birinden eksik olduğu zaman orada düzen işlememektedir. Bu hem öğreticidir, hem kalıcıdır hem de ekonominin önünde tanıtımın kendisidir. En iyi tanıtım kültürel tanıtımdır. Eğitimden geçen bir toplumun, kültürden geçen bir toplumun standartları her zaman yüksektir” diyerek noktaladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir