GündemManşet

Rumeli Hisarı – Aşiyan arasına füniküler hattı geliyor!

 İstanbul’a üçüncü füniküler hattı geliyor. Rumeli Hisarı ile Emirgan Aşiyan arasında hizmet verecek hattın, 2019’da bitmesi planlanıyor. Saatte 6 bin yolcuyu taşıyabilecek hat, Boğaziçi Üniversitesi durağından Yenikapı-Hacıosman metrosuna entegre olacak.

HABER MERKEZİ / SARIYER GAZETESİ

İstanbul’a, Taksim-Kabataş, Karaköy-Beyoğlu fünikülerinin ardından 3. füniküler hattı geliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Rumeli Hisarı ile Aşiyan arasına yapılacak hat için düğmeye bastı. Yeni hattın, 3 Mart’ta ihaleye çıkarılıp 24 ayda bitmesi planlanıyor. 815 metre uzunluğundaki hatta 2 durak yer alacak. Sarıyer sahil şeridinde Aşiyan durağından Boğaziçi Üniversitesi’ne kadar uzanacak. Hat üzerinde 2 araç çalışacak. Her bir araç 200 kişi kapasiteye sahip olacak. Saatte çift yönde 6 bin yolcu taşınabilecek. Hat, dağın yamacından sahil şeridine yüzde 13 eğimle inşa edilecek.

SAHİL HATTI RAHATLAYACAK

Hattın tamamlanmasıyla İstanbul Boğazı sahil şeridi ile Nispetiye, Etiler, Hisarüstü mahalleleri bağlantısı sağlanıp trafik büyük ölçüde rahatlayacak. Yenikapı-Hacıosman metrosu ile Boğaziçi Üniversitesi durağından entegre olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir