GündemManşet

Rumeli Kavağı Muhtarı Sinan Demirci’den önemli mesajlar; “Deniz yolu kullanılsa, Beşiktaş’a 15 dakika gideriz”

  Uzun yıllar profesyonel futbolculuk yapan Rumeli Kavağı Muhtarı Sinan Demirci, SARIYER OLAY aracılığıyla yetkililere önemli tavsiyelerde bulundu.

***

Demirci; “Yetkililer deniz yolunu avantaj haline getirebilir. Deniz yolunu iyi kullanamıyoruz. Mesela Rumeli Kavak’tan Beşiktaş’a 15 dakikada gitmek varken iki saatte gidiyoruz. Büyükşehir’in bu konuda proje üretmesi gerekiyor.” dedi.

NEVRA YERLİKAYA- ÖZEL RÖPORTAJ

İstanbul’un incisi Sarıyer’in keşfedilmeyi bekleyen en güzel mahallelerinden biri Rumeli Kavağı. Muhteşem manzarası ve balık restoranlarıyla ünlü semtin sorunlarını mahalle muhtarı Sinan Demirci ile konuştuk.

PROFESYONEL FUTBOL HAYATINDAN MUHTARLIĞA

Türkiye’nin tek kadın plajının bulunduğu Rumeli Kavağı’nın nüfusu yaz aylarında 10 bini buluyor. Mahallede ana geçim kaynağı balıkçılık. 4 bin 700 nüfusa sahip olan Rumeli Kavağı’nda 2 bin 856 seçmen bulunuyor. Mahallede 764 hane, 119 işyeri ve kamuya ait 9 bina yer alıyor.

Geçmişte profesyonel futbolculuk yapan Sinan Demirci, Sarıyer’in şirin mahallesi Rumeli Kavağı’nın muhtarlığını yapıyor. Aslen Trabzonlu olan ancak Rumeli Kavağı’nda büyüyen Demirci, 1990 yılında Küçükköy’de profesyonel oldu. 1993-94 sezonunda Van’a giden ve Süper Lig’de iki sene kalan Demirci, son olarak Ayazağa’da oynadı. Profesyonel futbol hayatını sonlandıran Muhtar Demirci, Maden ve Rumeli Kavağı’nda amatör oynamaya devam etti. Demirci, mahallenin başlıca sorununun otopark eksikliği olduğunu söylüyor.

OTOPARK VE MİNİBÜS SORUNUMUZ VAR

Sarıyer OLAY’ın sorularını yanıtlayan Muhtar Sinan Demirci “Belediye Başkanımız Şükrü Genç ve bütün belediye birimlerinin desteğiyle çalışmalarımızı yürütüyoruz. Otopark sorunumuz ve minibüs sorunumuz da çözülürse daha mutlu ve huzurlu olacağız” diye konuştu.

Muhtarlığın, kutsal bir iş olduğunu belirten Demirci, “Muhtarlık keyifli bir iş ama zorlukları da fazla. Ben burada büyüdüm buranın çocuğuyum. Bu nedenle beni herkes tanır. Mahallelinin isteği ile muhtar seçilmek gurur verici” dedi.

Kendisinden önce Rumeli kavağı muhtarlığı yapan insanları saygıyla andığını ifade eden Demirci, “Hepsi burası için emek harcadı. Rumeli Kavağı için bir küçük taş koyan kim varsa hepsine saygımız var. Ben de onların izinde yürüyorum” şeklinde konuştu.

RUMELİ KAVAĞI’NIN ÇEHRESİ DEĞİŞİYOR

Muhtar Sinan Demirci, Rumeli Kavağı’nda öncelikle Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç sayesinde güzel çalışmalar yapıldığına vurgu yaptı. Demirci, yapılan yenilemelerle ilgili olarak şunları söyledi; “Maslak Sokak’ta Sarıyer Belediyesi ile işbirliği sayesinde güzel çalışmalar yaptık. Fen İşleri Müdürlüğü’ne sizin aracılığınız ile teşekkür ederim. Bölge olarak tepelik bir yerdeyiz ve vatandaşlar yürümekte zorluk çekiyordu. Bu anlamda Sulak Bostan’da merdiven yapıldı ve halk çok rahatladı. Mahallemizde parklar yenilendi. Sahilde park yenilemesi yapıldı. Bu dönem Sarıyer Belediyesi bizimle çok ilgileniyor. Yatırımlar yapılıyor. Halkımıza sözümüz vardı, onu tuttuk. Mahallemizin çocuğu olan 21 yaşında kanserden ölen Umut Timizci’nin adına ailesinin yaşadığı evin karşısına park yaptırdık. Boş park alanına adını verdik. Ailesi sabah pencereden oğullarının adını görüyor. Onları mutlu etmek bizi de mutlu ediyor.”

TÜRKİYE’NİN TEK KADIN PLAJI BURADA

Muhtar Sinan Demirci sözlerini şöyle sürdürdü; “Türkiye’nin çalışanlarının kadın olduğu tek kadın plajı Rumeli Kavağı’nda bulunuyor. Bu durum da yaz aylarında mahallenin dolup taşmasına sebep oluyor. Elmaskum ve Altınkum plajlarının da bulunduğu Rumeli Kavağı’nın nüfusu yaz aylarında 10 bini buluyor. Bu yoğunluktan özellikle esnafımız mutlu oluyor. Kilyos daha pahalı olduğundan İstanbullular denize girmeye buraya geliyor. Çok insanın gelmesi demek esnafın kazanması ve mutlu olması demektir. Yaz aylarında yoğunluk bizi bazen yıpratıyor ama ekonomik kazanç sağlaması da mutlu ediyor”

MAHALLEMİZE YENİ OTOPARK YAPILMALI

Rumeli Kavağı’nın başlıca sorunu otopark olmaması. Özellikle yaz aylarında araç yoğunluğu yaşandığını ve bu durumun büyük problemler yaşattığını belirten Rumeli Kavağı Muhtarı Sinan Demirci, “Bu sıkıntımızın çözülmesi için belediyeye başvuruda bulunduk. İlkokulun karşısında 4 dönümden oluşan emlak hazinesi olan bir yerimiz var. Bu alan otopark için oldukça uygun bir alan. Buraya acilen otopark yapılmasını istiyoruz. Otopark’ın yapılması trafiği çok rahatlatacak. Sorunlarımızdan biri de minibüsler. Geçen sene minibüsler sadece Sarıyer’e gidip gelirken bu sene UKOME kararıyla minibüsler havuz sistemine girdi. Ve sıkıntılar başladı.” dedi.

RUMELİ KAVAĞI’NA GİTMEK BÜYÜK SORUN

Ulaşım sorununun sadece Rumeli Kavağı’nda değil Demirciköy, Zekeriköy gibi köylerde de yaşandığını belirten Sinan Demirci, “Havuz uygulaması aslında uygulama çok güzel. Ama sorunlar yaşanıyor. Rumeli Kavağı – Sarıyer arası çalışan minibüsler artık Ferahevler Kaymakamlığı’na dek çalışıyor. Bu halk için harika ama aksaklıklar var. Bunların başında nöbet sorunu geliyor. Nöbetlere riayet edilmiyor. Eskiden bu hatta 4 minibüs vardı ve sorunlar yaşanıyordu. Ayakta yolcu taşınıyordu. Şikayetler dile gelince UKOME havuz sistemini hayata geçirdi ve sıkıntılar başladı. Minibüsçüler Derneği Başkanı Kazım Bilge de Rumeli Kavak’lı. Buradan kendisine sesleniyorum; kendisi de buralı olduğundan sorunlarımızı onunla çözmek istiyoruz. Kararı UKOME aldı ama sorunlu. Burada gözle görülür sıkıntı var” diye konuştu.

8 tane minibüs hattı olduğunu ama hepsinin aktif olarak çalıştığından şüphe ettiğini belirten Demirci, “Minibüsler Ferahevler’e gittiği için sayı kaç bilmiyoruz. Önceden sabah 6’da marşa basılıyordu, gece 12’ye kadar çalışıyorlardı. Şimdi ise akşam 9’dan sonra Sarıyer’den Rumeli Kavağı’na gelmek çok zor. Uzak yerlerde çalışan kadınlarımız var ve taksiye binmek zorunda kalıyorlar. Zaten bütün gün yorgun oluyorlar bir de akşam yol sorunu yaşıyorlar. Özellikle kışın ulaşım büyük sorun. Buradan sesleniyorum buna acil çözüm bulsunlar. Bundan önceki minibüsçüler buralı olduğundan Namazgah’tan buraya gelenlerden ücret alınmıyordu ama bugün alıyorlar. Bu da tartışmalara sebep oldu. Kazım Bilge bu soruna çözüm bulmalı.” dedi.

“OTOBÜSLER NAMAZGAH’TA BEKLESİN”

“İETT’ye otobüslerimizin yukarı mahallere çıkması için başvuruda bulunduk. Otobüs durağımız da biçimsiz. Yaz aylarında kalabalık olduğundan yollar iyice daralıyor” diye konuşan Sinan Demirci, “Bizim isteğimiz otobüsler Namazgah’ta beklesin, aşağıdan yolcusunu alsın beklemeden devam etsin. Bununla alakalı dilekçeler verdik. Bu sorunlarımızın çözülmesini bekliyoruz. ” dedi.

“DENİZ YOLLARI KULLANILSIN”

Muhtar Sinan Demirci, Sarıyer’den Beşiktaş ve Kadıköy gibi ilçelere yolculuk etmenin büyük sıkıntı olduğunu ifade etti. İstanbul’da kara yolunda tüneller yapıldığını ve buna gerek olmadığını belirten Demirci, “Biz de bir sahil ilçesiyiz. Diğer ilçelere gitmek isterken hem zaman kaybı yaşıyoruz hem de yoruluyoruz. İstanbul’da sürekli tüneller yapılıyor ama buranın zaten doğal bir tüneli var. Yetkililer deniz yolunu avantaj haline getirebilir. Deniz yolunu iyi kullanamıyoruz. Mesela Beşiktaş’a 15 dakikada gitmek varken iki saatte gidiyoruz. Büyükşehir’in bu konuda proje üretmesi gerekiyor. Bu boğaz başka bir ülkede olsaydı burası ihya olurdu. Maalesef bu fırsat kullanılmıyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir