GündemManşet

Sahilde mangal ve nargile yakılma devam ediliyor

Sarıyer Belediyesi, geçtiğimiz günlerde başlattığı ‘Sahilde Mangal Yakma’ projesiyle Sarıyer Sahilinde mangal, nargile ve semaver yakılmasını engellemek, çevre temizliği konusunda farkındalık yaratmaya çalışıyor. Doğa severlerin ve sahilde gezi yapanların şikayetçi olduğu mangal, nargile ve semaver dumanlarıyla ilgili çalışma başlatan Sarıyer Belediyesi Basın Danışmanı Cengiz Kahraman konuyla ilgili açıklamada bulundu.

SARİYERGAZETESİ.COM – EKİN YILMAZ

”Çevre temizliği ve mangal konusunda farkındalık yaratmak istiyoruz”

Kampanya hakkında bilgiler veren Sarıyer Belediyesi Basın Danışmanı Cengiz Kahraman, sahilleri korumak için yapacakları çalışmaları anlattı:

Sahillerimizdeki bu sorunu fark ettik ve Sarıyer Belediyesi olarak bir kampanya başlattık. Çünkü sahiller yürüyüş alanı olarak düzenlendi, mangal yakıp piknik yapmak için değil. Ancak bu bölgeleri mangal dumanları kapladı. Müthiş bir çevre kirliliği var. Sadece duman da değil, insanlar çöplerini bırakıp gidiyor. Biz belediye olarak buraların temizliğini yapıyoruz ancak asıl sorumluluk İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin. Normalde mangal sorununa onların müdahale etmesi gerekiyor.

Kampanya hakkında bilgiler veren Sarıyer Belediyesi Basın Danışmanı Cengiz Kahraman, sahilleri korumak için yapacakları çalışmaları anlattı.

Kampanyamıza büyük oranda destek aldık. Sadece mangal sorunu için değil, çevre temizliği konusunda da bir farkındalık yaratmak istiyoruz. Bu bölgelerin daha düzenli, daha yaşanabilir olması için denetimler yapmaya başlayacağız. Vatandaşlarla diyalog kurarak kendimizi anlatmaya çalışacağız. Onlara sahillerin mangal için uygun olmadığını anlatacağız.

Sahillerdeki mangal sorunu konusunda genel bir karar alınmalı. Sahil belediyeleri bu konuda seferberlik ilan etmeli. En önemlisi de İBB’nin müdahalesi… Çünkü bu sorun sadece sahillerimizi değil, tarihi yerleri, plajları, ormanları da tehdit ediyor. Vatandaşlar şikayetini bize iletiyor ancak bizim bir yetkimiz yok. Biz de gelen şikayetleri İBB’ye iletiyoruz.

Bu sorunun asıl kaynağı ise aşırı betonlaşma. Sosyalleşilen alanlar, parklar, nefes alınan alanlar azaldı. Çevre duyarlılığımız da gittikçe azalıyor. Bu konudaki farkındalığımızın artması ve şehrimize sahip çıkmamız gerekiyor.

Kimse dikkate almıyor

Sarıyer Belediyesi’nin başlattığı Sahilde Mangal Yakma projesi vatandaşların pek ilgisini çekmemişe benziyor. Sahilde mangal ve nargile yakan vatandaşlar hallerinden memnun görünürken doğa severler ve sahilde yürüşe çıkan vatandaşlar bu durumdan şikayetçi.

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler