GündemManşet

Şair, Yazar ve Senarist Duran Savaş’ın ‘Derin Duygu Gülistan’ adlı yeni kitabı çıktı

 

Ekim ayında okuyucuyla buluşan ve Türkiye’nin seçkin yayın evlerinde satışa sunulan Derin Duygu Gülistan’da Duran Savaş, X-Y-Z kuşaklarını sentezleyerek hayata dair gerçekleri okuyucuyla buluşturdu.

Özellikle Z kuşağı gençleri için rehber kitap olma özelliği taşıyan ‘Derin Duygu Gülistan’ sanal dünyaya hapsolmuş gençlerin ve unutulan duyguların temsilcisi X ve Y kuşaklarının tamamına hitap eden, Türk Edebiyatının bir başucu kitabı olma özelliği taşıyor.

Sayın Duran Savaş, öncelikle yeni kitabınız hayırlı uğurlu olsun. Yoğun bir programınız olduğunu yeni çıkan kitabınızdan dolayı oldukça fazla davet, söyleşi ve röportaj davetleri aldığınızı ve bir çok panele katıldığınızı biliyoruz. Bugün bize ayırdığınız zaman için size teşekkür ederek röportajımıza başlamak istiyorum.

Duran Savaş kısaca kimdir? Eğitim hayatınızı kısaca öğrenmek isteriz.

 Cevap : Ordu ili, Mesudiye ilçesine bağlı Sarıyayla köyünde doğmuş ama daha iyi koşullarda bir yaşam için aile büyüklerimin aldığı kararla İstanbula göç eden ve 6 yaşından itibaren İstanbulun incisi Sarıyer e bağlı Pınar Mahallesinde büyümüş bugünlere gelmiş halktan bir bireyim.

Şu an aktif olarak yürüttüğünüz görevler neler?

Cevap : Eğitim alanında hizmet veren bir kamu kurumunda devlet memuru olarak görev yapıyorum.

 Duran Bey, Şiir mi Öykü/Roman mı?

 Cevap : Edebiyat kalemi elinden düşmeyen birisi için zor bir soru oldu. Böyle bir ayrım yapamam ancak duygularım beni hangi alana yönlendirirse okuyucularımla gönül köprülerimizi aynı yoğunlukta inşaa etmeye devam ederim.

 Şiir le başlayan edebi yolculuğunuz nasıl öykü yazarlığı alanına ulaştı?

 Cevap : Yaşanmış gerçekleri, hayallerimle buluşturmaya karar verdim. Bu iki sentezin sonucunda  öyküler, şiirler, romanlar duygu bedeniyle vücut bulmaya başladı. Benim bu yolculuktaki hikayemde böyle başladı.

 Derin Duygu Gülistan kitabınızın bir hikayesi var mı?

 Cevap : Elbette hayat başlı başına bir hikayedir. Benim hikayemde kuşaklar arasında oluşan uçuruma dikkat çekmekti. Z-Y-X kuşakları arasında ki kültürel kopukluk her geçen gün artmakta, tekrar bu kuşakları birbirine bağlamak hedefiyle yola çıktım ve umarım başarmışımdır.

 Derin Duygu Gülistan kitabınız daha çok hangi kuşağa hitap etmektedir?

 Cevap : Her kuşak bu eserimde kendinden bir şeyler bulabilir. Ancak en çok Z kuğaı gençlerinin dikkatle okumalarını tavsiye ederim.

 Nedir Z kuşaklarıyla olan derdiniz?

Cevap : Ortada kutsal olan bir AŞK duygusu var, AŞK = AİLE demektir. Maalesef bu kuşak AŞK’tan uzak, yaşamının neredeyse temel ihtiyaçları hariç tamamını, bilgisayar başında sanal dünyada geçirmektedir. Bir sanatçı olarak buna duyarsız kalamam, bu çok kaygı verici bir durum, benim derdim o yalan dünyadan gençlerimizi uyandırmak ve gerçek dünyayla buluşturmaktır.

 Psikologlar Z kuşağına olan ilginizi özellikle bu gençlere olan eğiliminizi kıskanmıyor mu?

Cevap : Evet bilimsel anlamda bu onların görevi, ancak bir sanatçı olarak toplumun kanayan yarasına duyarsız kalmam beklenemez, beni Z kuşakları için kahraman yapan durum aslında itiraf etmem gerekirse yani çok saygı duyduğum psikolog arkadaşlarımdan farklı olan yanım, Z kuşağı gençlerine halk diliyle yaklaşmamdır. Bu sıcaklık bu samimiyet aramızda sıkı bir iletişim kanalı açtığından beni çok sevdiler, saydılar. Z kuşağı gençlerinin Abisi, Amcası oldum. Buradan da bu vesileyle hepsinin gözlerinden öperim.

X ve Y kuşaklarına da mesajınız var mı?

Cevap : Unuttuğunuz eski duygularınıza sahip çıkın, teknolojinin soğuk, gri, duygusuz dünyasına kendinizi kaptırmayın.

Edebiyat a gönül veren bir sanatçı olarak gençlere özellikle edebiyatla ilgilenen gençlere söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

 Cevap : Ben gençlere şunu söylemek istiyorum. Bir kere okumalılar yüce islam dininin ilk emri ne diyorsa onu yapsınlar yani okusunlar. Bir diğer tavsiyem ise üretici olsunlar hazır bir yaşam bir süre sonra tükenir o yüzden kültürel anlamda kendimizi okuyarak beslediğimiz gibi yaşamsal alanda da üreten ve topluma katkı sunan bireyler olarak hayatımızı sürdürmeliyiz.

Çocukken ve gençken özellikle takip ettiğiniz yazarlar var mıydı?

 Cevap : Dünya klasiklerinin tamamını okudum. Ayrıca tek tek isim vermek istemiyorum ama iyi bir okur olarak tüm bilinen yazarlarımızın temel eserlerini okudum.

 Türkiyemiz de kitap okurluğu açısından geldiğimiz nokta sizi bir edebiyat insanı olarak tatmin ediyor mu?

Cevap : Kesinlikle Hayır. Yeni nesil özellikle bu konuda çok yetersiz tüm dünyaları 5,5 inch’lik akıllı telefon ekranı, bu durum beni derinden üzüyor böyle bir dünya da nasıl mutlu olabilirim.

Bundan sonra edebiyat serüveniniz şiir alanında mı öykü dalında mı ilerleyecek?

 Cevap : Herhangi bir yol ayrımında değilim. Duygularım o an hangi alanın tercümanı ise o alanda eserler vermeye devam edeceğim.

 Derin Duygu Gülistan dan hariç 2 kitabınız daha olduğunu biliyoruz? “Gönülden Gönüle Nağmeler” ve “Korkma Kalbim Bana Şiir Oku” bu iki şiir kitabının satış rakamları ya da şöyle ifade edeyim okuyucuyla buluşma oranı ve hayranlarınızdan size olan geri dönüşleri de düşünürsek hedeflediğiniz başarıyı yakaladınız mı?

 Cevap  Evet bu konuda fazlasıyla iltifata mazhar oldum. Halkımız emeğime olan saygısını cömertçe gösterdi. Bir Türk evladı olarak bende onlara  edebi eserler üreterek layık olmaya çalışacağım.

Özellikle “Korkma Kalbim Bana Şiir Oku” adlı eserinizle edebiyat çevrelerince kabul gördüğünüzü, çok yüksek satış rakamlarına ulaştığınızı ve edebiyat alanında ödüller aldığınızı yine otoritelerce gelecek vadeden yazarlar arasında birinci sıraya yerleştiğiniz biliyoruz. 3. Kitabınızla da Türk Kültür ve Edebiyat hayatına hızlı bir giriş yaptınız peki bundan sonra kariyeriniz, planlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

 Cevap : Kariyer planımda bir sapma yok her zaman olduğu gibi duygularımı okurlarımla buluşturma noktasında kaldığım yerden devam edeceğim, yaşadığım sürece ve içimden gelen duyguları kaleme aktardığım sürece bu hep böyle olacak. Benim ödül alamamak, tanınmak gibi kaygılarım yok tek hedefim ülkeme, milletime edebiyat alanında eserler vermek ve gençlerimizin topluma adaptasyonu konusunda geçmişle günümüz arasında oluşan kopukluğu giderme noktasında kültürel eserler üretmektir.

 Çok zevkli ve benim de heyecan duyduğum bir röportaj oldu. Buradan sizi sevenlere, hayranlarınıza son mesajınız nedir? 4. Kitapla ilgili bir ipucu bir müjdeyi sizden alabilir miyiz?

 Cevap : Buradan dünyanın her bölgesinden hayranlarıma, sevenlerime sesleniyorum. Türk kardeşlerimizin yaşadığı her coğrafyadan yüzlerce mesaj aldım özellik Azerbaycana selam olsun tüm yurt dışında yaşayan soydaşlarıma selam olsun tek amacım onların teveccühüne layık olmaktır. 4. Kitap için şu an konuşmak erken ama proje anlamında evet kafamda oluşan bir takım şeyler var ancak açıklama noktasında bir şeyler söylemek için çok erken farklı tarzda bir roman gelebilir, ama takdir edersiniz ki yeni kitabımın çıktığı şu günlerde detaya girmemi beklemeyin lütfen sadece sürpriz olsun diyelim.

Bu güzel röportaj ve bize ayırdığınız zaman için teşekkür eder, Türk Edebiyat ve Kültür hayatına nice eserler kazandırmanızı temenni ederiz.

Ben teşekkür ederim keyifli bir sohbet oldu. Sevenlerime, takipçilerime sonsuz teşekkürler. Son olarak şunu söylemek istiyorum. “Derin Duygu Gülistan” ı mutlaka okusunlar. Bu eser, üzerinde ciddi emek harcanmış ve gönül dünyanızda unutulmayacak izler bırakacak ve hatta uzun süre etkisinden kurtulamayacağınız bir baş yapıt olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir