GündemManşet

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç: “FİSKOBİRLİK siyasi bir yapılanma haline gelmiş”

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP’nin düzenlediği ”Fındık için adalet yürüyüşüne” katıldı. Yerel basına değerlendirmelerde bulunan Genç: ‘FİSKOBİRLİK siyasi bir yapılanmaya döndürülmüş’ şeklinde konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından fındık fiyatlarındaki düşüşü protesto emek amacıyla düzenlenen ‘Fındık için Adalet Yürüyüşü’ ile ilgili konuşan Sarıyer Belediye Başkanı Genç, “Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği’nin (FİSKOBİRLİK) orada çok fazla bir önemi yok. Siyasi bir yapılanmaya döndürülmüş. Dolayısıyla bir umutsuzluk var” dedi. Memleketi Giresun’a giden Genç, burada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu karşıladı ve fındık mitingine katıldı.

Kılıçdaroğlu: Eski algıları değiştireceğiz

Fındık fiyatından memnun olmayan fındık üreticisi CHP’nin düzenlediği ‘Fındık için Adalet’ yürüyüşünde buluştu. Yürüyüş, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı miting ile sonlandı. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, yerel basına değerlendirmelerde bulundu:

“Anadolu’nun büyük bir kısmını ilgilendiren bir konu fındık. Dünyanın da en önemli üreticilerinin başında olan bir ülke. Buradan her konuşan devlet büyüğünün ya da ileri gelen toplum önderinin ifadelerinden bir şey çıkarmaya çalışan beklenti içinde olan bir toplum var. ”

‘ÜRETİCİYİ DİNLEYEN YOK’

Temel problem şu: Genel anlamda Türkiye’de artık bu tür alanlarda farklı alanlarda olduğu gibi üretici çok sıkıntılı bir sürece giriyor. Üreticiyi dinleyen de yok. Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği’nin (FİSKOBİRLİK) orada çok fazla bir önemi yok. Siyasi bir yapılanmaya döndürülmüş. Dolayısıyla bir umutsuzluk var.

Genç, “Eğer sistemli bir ülke olmuş olsaydı Türkiye, çok öncesinden önelmler alınmış olurdu, böyle bir tartışmaya gerek kalmaz olurdu” dedi.

“Biz herhalde yaşamı ıskalıyoruz” diyen Genç, “Birileri sadece toplum adına karar alıp, ‘En doğrusunu biz söyleriz, biz yaparız’ kavramını artık öyle bir yerleştirdi ki insanlar hep beklenti içinde ama umutsuz bir beklenti bu ifadelerini kullandı.

‘SİYASETÇİLERİN SİYASETİ YAŞAMIN İÇİNDE YAPMALARI GEREKİYOR’

Genç’e göre siyasetçilerin siyaseti yaşamın içinde yapmaları gerekiyor: “İnsanların o anda siyaset düşünebilirliği yok. Siyaseti yaşamın önünde tutarsanız bugün fındık yarın başka bir şey gündeme gelecektir. Yaşamı doğrudan etkileyen olumsuzluklar çoğalıyor. Bunun önüne geçmek konusunda herkesin bakış açısı objektif olmalı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir