GündemManşet

SARIYER BELEDİYE BAŞKANI ŞÜKRÜ GENÇ, SARIYER OLAY’A ÖZEL AÇIKLAMALARDA BULUNDU: “MEYVE VEREN AĞAÇ TAŞLANIR”

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, 1 Nisan’da açılacak Pınar Mahallesi’ndeki Belediye Hizmet Binası’nın tatlı telaşı öncesinde SARIYER OLAY’a çok çarpıcı açıklamalar yaptı.

Mecliste yaşanan olaylar ve tapu meselesinin çözümü konusundaki alınan kararları değerlendiren Genç; “Toplumda ne yazık ki zübükler çoğaldı. Biz vatandaşların yıllardır beklediği sorunları çözmeye çalışırken, birileri kasıtlı olarak ortalığı karıştırmak istiyor. Ancak insanlarımız artık onlara prim vermiyor. Biz sadece işimize bakıyoruz” diye konuştu.

SARIYER OLAY/ ÖZEL RÖPORTAJ

CHP’li Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, haberleriyle gündem yaratan İstanbul’un en etkili yerel gazetesi SARIYER OLAY’a özel açıklamalarda bulundu. Başkan Genç, mecliste yaşanan olaylar, tapu konusunda alınan kararlar, İçişleri Bakanlığı tarafından verilen soruşturma izni ve ilçe siyasetindeki gerginliğe dair önemli mesajlar verdi.

“AMAÇLARI BİZİ SİYASİ OLARAK İTİBARSIZLAŞTIRMAK”

İktidara yakın bazı gazetelerde “İçişleri Bakanlığı, savcılığın CHP’li Sarıyer Belediyesi ile ilgili başlatmış olduğu FETÖ incelemesiyle ilgili Belediye Başkanı Şükrü Genç ile yardımcılarının da aralarında olduğu 44 kişi hakkında soruşturma izni verdi” başlığıyla yayınlanan haberler hakkında açıklama yapan Şükrü Genç bu konuda şunları söyledi: “Biz belediyeyi denetime açan ve denetlenmesinden memnun olan bir belediyeyiz. Kendi içimizde de benim talimatımla düzenli denetimler ilgili birimlerce yapılmaktadır. Sarıyer Belediyesi olarak veremeyeceğimiz hiç bir hesap yoktur. Bu ve benzeri iddialar mesnetsiz ve şahsımı karalamaya, itibarsızlaştırmaya yöneliktir. Siyasidir. Tek yönlü yayılan kirli haberler asılsız ve ihbarlardır. Bu gibi iddiaları ciddiye almadığımız gibi biz sadece işimize, Sarıyer’in gelişmesine ve halkın yaşam kalitesinin yükseltilmesine yönelik çalışmalar yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

“KONUŞMAMIZ GEREKEN DAHA ÖNEMLİ ŞEYLER VAR”

Şükrü Genç; “Bizim konuşmamız gereken daha önemli şeyler var. Binanın açılışına sayılı günler kaldı, bu süre içinde yapmamız gereken çok şey var. Binada eksiklikler var, bunları tamamlamamız gerekiyor. Açılışa hazırlanmak lazım bu başlı başına bir olaydır” şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Genç, Sarıyer’de uzun yıllardır çözüm bekleyen Mülkiyet Sorunu’nun çözümü için tarihi adım attıklarını ifade ederek, “Mahallelerde 80 yaşında insanların yıllardır beklediği bir umut vardı. Bu umut şu anda yeşermiş durumda. Şu anda insanlar bir takım şeylerin farkında değiller. Oğlu babasının yaşadığı sorunları yaşamamış sıkıntıyı çekmemiş. Şu anda paraya da ihtiyacı varsa para karşılığı günü birlik yaşıyor. Konu rant ise burada yaşayan insan için de rant. Bazı fırsatçılar, Türkiye’nin en güzel yerinde yaşamak için çantasında parayla mahallelere geliyor, vatandaşları kandırıp evlerini ve yurtlarını ellerinden almak istiyorlar.” dedi.

VATANDAŞA METREKARESİ 250 LİRAYA RANTÇIYA 3.500 LİRAYA

Şükrü Genç, “Biz Ayazağa’da benzer yerleri 250 liraya satıyoruz. Ferahevler’de bu oran 4.500 liralara çıktı. Biz yıllarını orda geçirmiş insana bu paraya satıyoruz. Orda yol artıklarını toplayarak kendine rant sağlamak peşinde olanlar türedi” diye konuştu. Genç sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu bölgede metrekaresini 3.500 liraya satıyoruz. Hemen onların yandaşları vay efendim 3.500 liraya arsa satmaya başladınız demeye başladılar halbu ki vatandaşa 250 liraya satıyoruz. Ben de belediyenin çıkarlarını koruyorum. Dışarıdan gelen, hak etmeyen insan rant sağlamak istiyorsa 3.500 liraya alsın. Vatandaş 250’ye alsın. Bu ince ayrımı yapmak lazım.”

“BORAZANCILIK YAPANLAR VAR”

“Bu işte çantacılarla işbirliği içinde olan ve bu işin borazancılığını yapan insanlar var” diye konuşan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Çantacılar çok net bir biçimde ortada. Bunlar ihaleye de geliyorlar, fesat karıştırmak için başka alanda da oluyorlar. Bunlar ortamdan faydalanarak kendisine avantaj sağlamaya çalışan insanlardır. Oraya gelen çantacının da parası yok, birilerini temsilen geliyor. Esas onlarla işbirliği yapanlar kimler? Vatandaşın hakkını koruyor gibi ortaya çıkan ama özünde vatandaşın hakkı ve çıkarıyla alakası olmayan insanlar. Ben zaten vatandaşa arazinin metrekaresini vatandaşa 250’ye veriyorum. Bana hayretle bakıyorlar. Bana bu binayı manyak mısın belediye binası mı yapılır dediler. Çünkü onların dünyasında topluma hizmet etmek yok. Toplumun çıkarını düşünmek yok. Topluma herhangi bir ekonomik beklentiyle hizmet etmiyoruz, karşılıksız ediyoruz.” dedi.

“KENDİ OLANAKLARIMIZLA YAPTIK”

Belediyelerin çalışma yaparken bir beklenti içine girdiklerini ifade eden Genç , “Bizdeki bu durum başka belediyelerde yoktur. Kim ne yapıyorsa önünde arkasında ve yarınının da bir beklentisi var. Yapılan bütün büyük projelerin arkasında bu var. Biz bugüne dek hiçbir zaman “yap işlet devret” yapmadık. Ne yaptıysak hep kendi olanaklarımızla yaptık. Bu anlamda kimseye borcumuz yok. Bu binada ciddi paralar harcadık. Sözünü ettiğimde de bu paraya burayı nasıl yaptırıyorsun şaşkınlığını yaşayanlar çok. İşin en güzel tarafı da borcumuz yok. Yarına yönelik de borcumuz yok” dedi.

“KENDİ TASARRUFUMUZLA İŞ YAPIYORUZ”

Sarıyer Belediyesi’nin diğer belediyelerden en büyük farkının halka hizmeti en kaliteli biçimde yapmak olduğunun altını çizen Şükrü Genç, sözlerini şöyle sürdürdü; “Olmazsa olmazımız hizmeti en nitelikli şekilde yapmak ve sonrasında da bunun maliyetinin hiçbir şekilde insanlara yansıtılmamasıdır. Belediye tamamen kendi tasarruflarıyla yarını yapmaya çalışıyor. Bu iş gönül işidir. Niyetimiz böyle bir yerde böyle güzel bir yerde vatandaşın hizmetine açmak. Burası kamunun yeridir, artı değer sağlayacak şekilde hizmet binası yaptık. Vatandaş özgürce gelecek problemlerini çözecek. Şunun gururunu yaşıyoruz ve bu da bizim hakkımız; her türlü engellemelere karşı olanaksızlıklara rağmen yaptık. İnsanların güvenini hissediyor olmak çok önemli. Bu his bizi inanılmaz motive ediyor. Gecemiz gündüzümüz hizmet aşkıyla geçiyor. Toplumun bize olan güvenini gördük. Sokaktaki sevgiyi hissediyorsak bu bizim için olmazsa olmazlarımızdandır.”

“YENİ HİZMET BİNASI VATANDAŞINDIR”

“Buranın her taşının bir hikayesi var” diye konuşan Şükrü Genç, “Ciddi mücadele ettik. Birileri ilk defa mı bina yapılıyor diyor. Biz daha birinci dakikada dosya kapağına engellenme yazısı yazılan işi tamamladık. Çok güzel binalar yapılıyor. Maslak’ta her yer bina ama hiçbiri vatandaşın değil. Burası vatandaşın yeri. Herkesin alın terinin olduğu bir iş. Bu gururu taşıyacağız” dedi.

“ŞEYTANLAR BİZİMLE ÇOK UĞRAŞTI”

Sarıyer Belediye Başkanlığı’nı 2009’dan bu yana başarıyla sürdüren Şükrü Genç, kendilerinin 2009 öncesinde de Sarıyer’de olduğunu belirterek, “Buraya 2009’da gelmedik. Sarıyer inanılmaz değişiklikler yaşadı. Kara düşünceli adamlar ve şeytanlar bizimle çok uğraştı. Kar yağdığında benim evimin olduğu yerde sıkıntı yaşardım. Bir gün bile belediyeyi arayıp yardım istemedim. Kendim çekici tuttum. Belediyeyi hissetmedim hiç. 15 gün buzların üstünde gidip geldik. Şimdi durum farklı. Bugün şaklabanlık yapanlar o dönemi yaşayanlar. İşin acı tarafı da bu kadar eylemsizlik içinde olup sırf ortada problem çıkartmak için gayret sarf ediyorlar. Ben onların yerinde olsam bu yapılan işlerin bir yerinde olmaya çalışırım. Sokakta derim ki bu binanın yapılmasına yardımcı oldum. Böylece kendilerinin de gurur duyacakları bir şey olur” dedi.

“TOPLUMDA ZÜBÜKLER ÇOĞALDI”

Son dönemde belediye meclisinde yaşanan gerginliklere de vurgu yapan Genç, “Üzülmemek de lazım. Toplumda şeytanlar da var. Toplumda zübükler çok. Ama aracı şeytan çok yoktu şimdi çoğaldı. Fırıldakçılık şeytanlık çok. Bu da şundan kaynaklanıyor; toplumda direkt muhataplarla aracılık yapanlar her alanda var. Ortalığı karıştıranlar kim ve bunu kimler yaptırıyor ona bakmak lazım. Meclisi karıştırmasınlar. Biz işimize bakıyoruz. Meclise ortamı gerecek insanlar geliyor. Şunu çok iyi tespit etmek lazım. Gecekondu bölgeleri bunları iktidar yaptı. Bu yurttaşlara geri dönsünler. Magazinlerde kaldı vatandaşa çalışmalar. Kendilerini iktidar yapan insanlara haklarını teslim etsinler. Bir tarafta vatandaşın sorunlarını çözmeye çalışan biz diğer tarafta bunları engellemeye çalışan birileri var. Bunu kendi adlarına yapmıyorlar. Bunlar Sarıyerli değil birilerinin adına yapıyorlar” dedi.       

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir