GündemManşet

SARIYER BELEDİYE BAŞKANI ŞÜKRÜ GENÇ’TEN MECLİS’TE TARİHİ KONUŞMA: “ÇÖZÜMÜ HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ”

Sarıyer Belediye Meclisi yeni yılın ilk oturumunda tarihi bir çözüme imza atıyor. Emirgan’da 951 ada üzerinde tapu tahsis belgesine sahip vatandaşların ellerindeki belgeleri gerçek tapuya dönüştürecek İmar Islah Planı, Sarıyer Belediye Meclisi’nden geçirildikten sonra Büyükşehir’e gönderilecek.

HABER MERKEZİ/ SARIYER GAZETESİ

Sarıyer halkının büyük oranda katılım sağladığı oturumun gündeminde Gerigörünüm ve Etkilenme Bölgesi Emirgan Mahallesi’nin 951 ada 52 nolu parselinin bir kısmına ait İmar Islah Planı teklifi yer alıyordu. Teklif, halkın önünde oy birliğiyle alınarak komisyona havale edildi.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, aldıkları her kararın altına halkın izni dahilinde imza attıklarını dile getirdi. Barınma hakkı konusunda Sarıyerlilerin yanında olmaya devam edeceklerinin altını çizen Başkan Genç, Cuma gününün Sarıyerliler için tarihi bir gün olacağını söyledi.

ŞÜKRÜ GENÇ; “CUMA GÜNÜ BİRLİKTE İMZALAYACAĞIZ”

Gecekondu mahallelerinin mülkiyet sorununun çözüme kavuşması açısından 2981 sayılı kanundan doğan tapu tahsis belgelerinin tapuya dönüştürülmesi için ıslah imar planları dahilinde Emirgan’ın pilot bölge olarak seçildiğini söyleyen Başkan Genç, bunun sebebi olarak da bölgenin Milli Emlak’a bağlı olması hatırlatmasını yaptı. Ayazağalı vatandaşların gösterdiği birlik beraberlik olgusunun yansımasının Sarıyer Belediye Meclisi’nde ortaya çıktığını söyleyen Belediye Başkanı Şükrü Genç, konuşmasını şöyle sürdürdü: Çok değerli dostlar sevgili misafirler, kendi sorununa direkt sahip çıktığınız ve burada olduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum. Sorunların birlik beraberlik içinde olduğumuzda çözülebileceğini Sarıyer halkı önce Ayazağa’da sonra da mülkiyet sorunlarının tartışıldığı bugün de buraya gelerek gösterdi.

Bu toplum diğer toplumlar gibi değil. En acı günde de en mutlu gün de de biz bir araya geliriz. İşte bunun için bu toplum bunun farkındadır. Hangi partiden olursa olsun bizleri yönetenler bunun farkında olmalıdır. Toplumun sesinden uzaklaşırsan sorunları derinlemesine yaşamaya başlarsın. İşte bu noktada birbirimizle iletişimi hiçbir zaman bırakmayacağız.

EN KUTSAL HAK YAŞAM HAKKIDIR

Uzun zamandır meclis toplantılarının en önemli konusunu bugün konuşacağız. Türkiye’nin içinde bulunduğu durum oldukça sıkıntılıdır. Hangi anlamda bakarsak bakalım sıkıntılı bir süreç yaşıyoruz ama insanların birbirine bağlı olduğu böyle bir ülke, dört mevsimi yaşayan topraklarının bu kadar verimli olduğu olduğu ya da insanlarının bu kadar çabuk bir araya geldiği başka bir ülke de yok. Yaşamda en kutsal hak yaşam hakkıdır. Yaşam için ne gerekliyse bunu yapmalıyız. Bizler başından beri var olması için mücadele ettiğimiz Sarıyer’in temel sorunlarından olan mülkiyet hakkının artık yasal olmasını sağlamaktır. Bunun için uzun çabalar içine girildi. Bu noktada iki karar alınmıştır bu karar Şükrü Başkanın değil, Sarıyer Belediye Meclisi’nin aldığı karardır. Bunda sizlerin kararlılığı çok önemli, özellikle mahallelerde çalışan dernek ve kooperatiflerin katkısı oldu. Bu birliğin devamlılığı sağlanmalıdır.

EN ÇOK TAPU TAHSİS BELGESİ EMİRGAN’DA VARDI

Toplum birlik beraberliği isterse sağlar. Sizi yönetenleri sizinle hareket etmelerini sağlayacak olanlar sizlersiniz. 2981 sayılı kanunu artık hepimiz çok iyi biliyoruz. Hiçbir belediyede İmar Islah Planı olmadı. Elinizdeki tapu tahsis belgelerinin sizlerden yana halktan yana bir karara dönüyor.

İmar Islah çalışması ilk olarak Emirgan’da başlandı. Neden Emirgan pilot seçildi? O bölgenin tamamı Milli Emlak’a ait olduğu için oradan başlandı. En çok tapu tahsis belgesi burada olduğu için buradan başlandı.

Bulunduğunuz bölgeler eskisi gibi değil. Buralar kuş uçmaz kervan geçmez yerlerdi. İçinde bulunduğumuz dönem bölgenin çok ciddi değer kazandığını ve birilerinin gözünün Sarıyer’de olduğunu unutamayalım. Bu işi el ele vererek hakkımızı alırız. Normal seyrine bırakırsak sorun yaşayacağımız kesin. Biz toplum için alının tüm kararların yanındayız, bunu her alanda belirtiyoruz. Bu yasa halkın lehine olacak bir yasadır. 2981 sayılı yasa sizin mülkiyetlerinize kavuşacağınız yasadır, bu rakamları hiç unutmayın.

ÇÖZÜM BURADAN BAŞLAYIP HER YERE YAYILACAK

Benden önceki 5 belediye başkanı arkadaşım bu çalışmaya girmemişler, belki ortamı bulamadılar, belki hukuki boyutunu atladılar. Ancak biz yönetim olarak bu konuyu kendimize baş gündem edindik. Bu konuyu detaylı inceledik hukukçularla ve mahallelerde sizlerle beraber. Bu konuda alınmış Danıştay ve Yargıtay kararlarını inceledik görüldü ki anayasa mahkemesi kararı sadece sahil şeridi için geçerli bizim tepe bölgeleri için böyle bir yasal zorunluluğu olmadığı anlaşıldı. Ve bunun üzerine çalışmaları arttırdık.

Islah imar planı Sarıyer ilçe belediyesinde onaylandıktan sonra Büyükşehir Belediyesi’nde de onaylanması gerekir. Eğer bir mahallede birden fazla kooperatif dernek varsa bir araya gelerek anlaşmalıdır. Sonra da Büyükşehir’e onaya gidildiğinde de bu işin takibini sağlamalısınız. Bu şu an da Türkiye’nin içinde bulunulduğu bozulan huzurun da sağlanmasına yardım edecektir. Bu iş sadece Sarıyer’de kalmayacak ve diğer belediyelere de emsal temsil edecek. Burada başlayan çözüm her yere yayılacaktır.

Büyükşehir’den onay aldıktan sonra asıl çalışmalar ondan sonra başlayacak. Cuma günü inşallah bu imzayı burada hep birlikte atacağız. Sizler buraya gelerek sizlerde imzalarınızı atmış olacaksınız. Duyarlılık gösterip geldiğiniz için herkese teşekkür ederim. Ülkemizin barış ve huzura geri dönmesini insanların ülke kalkınması için çaba göstereceği günlerin gelmesi dileğimle yeni yılınızı kutlarım.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir