GündemManşet

Sarıyer Belediye Meclisi’nde yumruklar konuştu

Sarıyer Gazetesi WhatsApp haber hattı!

Kazım Karabekir ve Rumeli Hisarı’nın imar ıslah planlarının görüşüldüğü Sarıyer Belediye Meclisi’nde yumruklar konuştu. Şubat ayı ilk oturumunun yapıldığı Yaşar Kemal Kültür Merkezi, CHP ve AK Partililer arasında çok sert kavgalara şahit oldu. Taraflar arasında dakikalarca süren kavgayı zabıta ekipleri güçlükle ayırdı.

NEVRA YERLİKAYA/ SARIYER GAZETESİ

Sarıyer Belediye Meclisi’ndeki toplantıda CHP ve AK Partililer arasında meclis kürsüsünden başlayan sataşmalar, salonda kavga çıkardı. Rumeli Hisarı Mahallesi ile Kazım Karabekir Mahallesi’ndeki vatandaşları ilgilendiren imar ıslah planlarının görüşüleceği mecliste, çıkan kavgalar ve yumruklaşma nedeniyle AK Partililer meclisi terk etti.
Mecliste ilk konuşmayı AK Partili Saim Kain ile Abdullah Akşahin yaptı. Yoğun kar yağışı nedeniyle yaşanan karla mücadele çalışmaları üzerinden başlayan gerginlik AK Partililer ile CHP’liler arasındaki tansiyonu yükseltti.

Belediye Başkanı Şükrü Genç’in bir televizyon programında karla mücadele konusunda yaptığı konuşmaları eleştiren Abdullah Akşahin, belediyede yapılan ihaleler üzerinden CHP’yi çok sert sözlerle eleştirdi.
Meclis Başkan Vekili Hüseyin Coşkun’un sözlerini toparlamasını istediği AKP’li Akşahin’in konuşmasına CHP’lilerden tepki gecikmedi. Gerginliğin büyümesi üzerine CHP ve AKP’liler birbirinin üzerine yürüdü. Salondaki seyircilerin de olaya müdahale etmesine gerginlik yumruklaşmaya dönüştü. Hakaretler ve çığlıklar havada uçuştu. Meclisteki kavgayı, Sarıyer Belediyesi Zabıta ekipleri güçlükle önledi. Kavganın ardından AKP’liler salonu terk etti.

ZEYBEK; “5 MİLYON GELİR FAZLASI VERDİK”

Mecliste bir konuşma yapan CHP’li meclis üyesi Gökan Zeybek; “Siyasetçinin temel görevi nerede bulunursa bulunsun, toplumun sorunlarına ve beklentilerine göre hareket etmelidir. Her belediye meclis üyesinin görevi halkın sorunlarına eğilmektir. Görüşleri mecliste aktarmak gerekir. İstanbul’un bütün belediye meclislerinde Sarıyer Belediye Meclisi gibi bütün vatandaşların katılım gösterdiği bir belediye meclisi yoktur. O nedenle Sarıyer Belediye Meclisi sadece seçilen üyelerle değil dernekler, muhtarlar, STK’lar ve elbette halkın katılımıyla yapılır. Bugün burada da sizin beklentilerinize uygun konuşma yapmak yerine dedikodular üzerinden uydurma mektuplarla gündemi değiştirmek girişiminin siyasete hiçbir katkısının olmayacağını düşünüyorum.
Biz 62 milyon gelirle aldığımız geliri 315 milyon gelire ulaştırdık. Sarıyer Belediyesi 315 milyon gelir, 310 milyon gider, 5 milyon da gelir fazlası vermiştir.

Geçmiş dönemin borçlarını da kapatmıştır. Derme çatma nikah salonundan kendi öz kaynaklarıyla bu merkezi tamamladı. Bazı insanlarımız belediyemizin ulaştığı bu seviyeden mutluluk duyarken bunu istemeyenler de var. Hayatın bir gerçeği bu. Başka ilçelerde oturup Sarıyer Belediye Meclis üyesi olacaksın bir de kalkıp Sarıyer’in seçilmiş en başarılı belediye başkanını tehdit edeceksin. Biz CHP olarak buna fırsat vermeyiz. Her söylenen söze verilecek cevap var. 2 bin insanın çalıştığı bir belediyede eğer Belediye Başkanı usulüne uygun olmayan işi tespit ettiğinde ilgili belediyeleri harekete geçirmiş ve teminat mektubunda işlem hatasını bulduğunda, ilgili firma da bu teminatın tamamını nakit olarak belediye bütçesine kaydetmişse, o 8 milyon teminat mektubu belediyenin kasasına girmişse, biz CHP grubu olarak başkanımıza teşekkür ederiz.
Karla mücadelede işçiler gece gündüz çalıştı. Hepsine teşekkür ediyorum. Az önce yaşananlardan dolayı size üzüntülerimi belirtiyorum. Sarıyer Belediyesi’nin Sarıyer için çalışmalarına hep beraber devam edeceğimizi belirtiyorum.

ŞÜKRÜ GENÇ; “SONUNA KADAR DEVAM EDECEĞİZ”

Mecliste bir konuşma yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ise şunları söyledi; “Biz gerçekten çok ciddi geceli gündüzlü bir mücadelenin içindeyiz. Sizlere verdiğimiz sözleri teker teker yerine getirmeye çalışıyoruz. Hem belediyenin içinde hem dışarıda hem tepe mahalleleri hem gecekondularda… Başından beri en büyük güvencem halkımdır. Hiçbir zaman inancımı kaybetmedim. Hiçbir zaman yaradan yolumuzu açar mı açmaz mı tereddüdü yaşamadım. Rahmetli dedem derdi ki; “Sen iyi ol yürü elinden tutan seni bırakmaz ve o yolda yürü. Bugüne kadar da böyle geldik. Çok güzel işler yaptık. Yıllardan beri devam eden temel sorun tapu idi. Size bu sorunları çözme sözünü 2009 yılında verdim. En fazla çalışan bizim belediyede. Biz bu işleri yürütürken kendine menfaat sağlamak isteyenler ve ortamı bulmuşken farklı işler yapmak isteyenler var. Bunları yakaladığımda babamın oğlu da olsa affetmeyiz. İstanbul’da bizim dışımızda olan bütün belediye ve kurumlar bilir ve söyler; Şükrü Genç hiçbir zaman herhangi birinin kişisel çıkarına hizmet etmez.

Kişisel dosya için buraya gelmez. Toplum için gelir. Bu işleri toplumla aşıyorum destekle aşıyorum. Ben kimseyi ayırmam. Toplumun birlik ve beraberliği en çok önemsediğimiz şey. Yasalara uyarak hizmet vermeye devam edeceğiz. Bu çözümlerden birileri, rahatsız oluyorsa ki olurlar. Bu bölge rant bölgesi. Bir dağın başına çıkın güzelim manzarası vardır. Burada kulübem olsun dersiniz. Üçüncü gidişinizde biri kulübe yapmıştır. İnsanoğlu tepelerde yaşamayı sever. Elinde gücü varsa yaşamak ister. Yasa hakkı burada yaşayanlara vermiştir, elinde çantayla gelenlere vermemiştir. Eğer hak hukuk diyorsan bunu yapmak zorundasın. Çalıştık çalıştık, boş evrak ve sloganla gitmiyoruz. Yasa maddelerine dayandırarak gidiyoruz. Bu işi en iyi yapan hukukçuları okutan üniversitelerden görüşler aldık. Geri dönmeyeceğiz. Bu işin bedeli ne olursa olsun. Ama bu kalabalığın olduğu yerde TBMM’de olduğu gibi ortalığı germeye karıştırmaya hiç gerek yok. Burada sizler varsınız halk var. Biri kalkıp şunu söyleyemez burada yanlış yapılıyor, diyemedikleri için bu tantanalar çıkarılıyor. İşin özü bu. Şuna sahip çıkmak zorundayız; biz gece gündüz dolaşıyoruz. Burada babalarımız tarafından emanet verildi. Biz de çocuklarımıza devredeceğiz hakkıyla hukukuyla hiçbir zaman devletimize karşı çıkmadık, gerektiğinde ölürüz. Bizden dualarınızı gönül desteğinizi esirgemeyin. Yasaların bize verdiği haklarla başına helal gelmeden çocuklarımıza devredeceğiz.

2 MAHALLEYİ İLGİLENDİREN KARAR KOMİSYONA HAVALE EDİLDİ

Mecliste yapılan konuşmalardan sonra Rumeli Hisarı ile Kazım Karabekir Mahallesi’ni ilgilendiren karar, meclis üyelerinin oylarıyla komisyona havale edildi. İki mahalleyi ilgilendiren tapu kararının Cuma günü meclisten geçmesi bekleniyor.

      

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler