GündemManşet

Sarıyer Belediye Meclisi’nin renkli ismi CHP’li Mustafa Balcı; “Büyükşehir, 6 yıldır Sarıyer’e tek çivi çakmadı”

CHP’li Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Mustafa Balcı, SARIYER OLAY’ın sorularını yanıtladı. “Vatandaş olarak Sarıyer Belediyesi’nin çalışmalarını beğeniyorum ancak meclis üyesi olarak yetersiz görüyorum” diyen Balcı; “AKP’li Büyükşehir Belediyesi, 6 yıldır Sarıyer’e tek çivi çakmıyor. Bütçeden Sarıyer’e para ayırdık diyorlar. 8 yılda 1 katrilyon yatırım yapılması gerekir. Peki hani nerede?” şeklinde konuştu.

Meclis üyeliğiniz sırasında bugüne kadar nasıl çalışmalar yaptınız?

Belediye Meclis Üyeleri bireysel olarak bir şey yapamazlar. Yapılan bütün işler ekip işidir. Bireysel olarak proje sunabilirsiniz, öneri verebilirsiniz, gerçekleşmesi meclis kararı ile olur. Dönemimizde Yaşar Kemal Kültür Merkezi ve Başkanlık Hizmet Binası’nın yapılması bizler için onurdur. Şükrü Genç’in gerçekleştirdiği Sarıyer’in hayati projelerinde olmak bu dönemdeki meclis üyeleri olarak bir şanstır.

“MECLİS ÜYESİ OLARAK BAKARSAM ÇALIŞMALAR EKSİK”

Sarıyer Belediyesi’nin çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Vatandaş olarak çalışmaları beğeniyorum. Meclis üyesi olarak eksik buluyorum. Çok iyi yaptığınız, gerçekleştirdiğiniz mükemmel projeler var, bazı projeleri dernekler ile yapıyoruz. Ya anlatamıyoruz, ya da tanıtamıyoruz. Büyük projelerden bahsedeyim EÇADEM. Koç Üniversitesi ile gerçekleşmiş bir sosyal proje, bu proje ile 3 büyük ödül alındı. Dünyanın en iyi sosyal proje ödülünü Koç Grubu aldı. Tanıtım filmini çeken dahi dünyanın sosyal film ödülünü aldı. ‘Dünyamızı Değiştirmek İçin Bir Gülümseme Yeter’ tanıtım filmiyle NC Awards’da 2, Grand Prix Advertising Strategies ödüllerinde 2 olmak üzere toplam 4 ödüle birden layık görüldü. Başkan Şükrü Genç, ‘Türkiye’de En iyi sosyal Proje Ödülü ‘Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri’ni aldı.
Halk biliyor mu? Engeli ve engellisi olmayan insan bilmiyor. Yaşlı bakım hizmeti yapıyoruz, İhtiyaç sahibi olmayan dahi komşusundan biliyor, ev eşyasını değerlendirilmesi için belediyeyi arıyorlar bu tuttu ve yerleşti bazı kafalara. Lakin Bahçeköy’de “ Yaşlı Gündüz Kreşi” müthiş proje gerçekleştirildi, halk pek fazla bilmiyor.

“BÜTÜN MAHALLELERE KREŞ YAPACAĞIZ”

Gerçekten müthiş projelere imza atıldı, işi düşmeyen insanın belediyenin yaptıklarından haberi olmuyor. Bakınız, Sarıyer Belediyesi kreşleri, dönem bittiği an daha bir hafta geçmeden kayıtlar doluyor. Çünkü halkın büyük ihtiyacı var, bugün okul kreşleri ve özel kreşler büyük paralardan bahsediyorlar. Belediye olarak bütün mahallelere kreş yapacağız, Sarıyer Belediyesi olarak bu sorunu bu dönemde kökünden halledeceğiz.

Bir ay öncesi İzmir’de belediyelerin dershaneleri kapatıldı, halkın tepkisi nedeniyle yeni bir yasa düzenlenmesi yapılarak belediyelerin dershane açmalarına izin verildi, halkın buna ihtiyacı var. Sarıyer Akademi birinci döneminde çok başarılı oldu yüzde 70 hedef gerçekleşti, Türkiye genelinde derecelendirmelerde ilk 50’de yer aldı. Bu yıl hedef ilk 10’a girmek, Başkanlık Hizmet Binası’na taşınıldığında sayı 3 bin öğrenciye ulaşacak, müthiş başarılı proje, gittikçe büyüyen bir yapı ve kazanım. Lakin halk ekonomik sıkıntıdan ve baskıdan konuşamıyor. Bazı kitleler başarılı projelere çok iyi diyemiyor, hemen gardını alarak “bilinçsiz muhalefet” ediyor. Çünkü parti olarak değerlendiriyor. Yanlış yapıyorlar, Başkan ve Başkan yardımcıları hiç bir zaman siyasi davranmazlar. Hiç görmedim.

Mecliste rahatlıkla çalışabildiğinize inanıyor musunuz?

Herkesin bir görevi var ve çalışabiliyoruz. Vatandaşların istekleri oluyor, bir telefonla halledebiliyoruz. Her ne olursa olsun, ama çatımı yükselteceğim bu olmuyor işte. Yasalar çevresinde her şey olabilir. Neyi yapamıyoruz veya ne yapamadım onu anlatayım: Sarıyer Belediyesi’nin en başarılı olduğu çöp toplama işidir, bu problem profesyonelce halledilmiştir. Sarıyer Merkez Mahallesi için değil.

“ÇÖPLERİ KASITLI OLARAK YOLLARA ATIYORLAR”

Sarıyer Merkez Mahallesi, ana caddesi ve Türbe Sokağı, inanılmaz, rezalet. Niyet kötü. Neler yaptım neler? Uyardım, fotoğraflar çektim, zabıta çağırdım, evden çıkıp yolun ortasına çöp atanların filmlerini çektim. Ana caddede bulunan peynircinin manava dönüşmesi ve bunun ısrarla çöpleri yolun ortasına koymasını engelleyemedim. Esnaf ısrarla sokağa atıyor, aynı esnafın köy minibüs durağı bir diğer dükkanda yine aynı şeyi yaptığını görüyorsunuz. CHP belediyesi olduğumuzdan dolayı bilerek yapıyorlar, başka ne olabilir? Çöp toplama aracı yarım saatte bir gittiği halde inadına çöp poşetlerini yere atıyorlar. Her şeyi yaptık ama yine de değiştiremedik.

Sarıyer Belediye Meclisi’nin çıtasını, diğer ilçelere göre nasıl buluyorsunuz?

Belediye Meclis’i olarak çok başarılıyız, çıta başkanın gerçekleştirdiği projeler ile çok yüksek. Diğer ilçe belediyelerinde bazılarında muhalefette oluşumuz tantanalı geçiyor. İktidarda olduklarımız ise çok başarılı. İBB’de bayağı mücadele veriyorlar. Halk sanırım anlamıştır, Büyükşehir Belediyesi CHP’nin olmalıdır. Diğer ilçelerin meclis üyeleri ile kıyaslarsak biz onlarla aynı imkanlara sahip değiliz.

“BÜYÜKŞEHİR SARIYER’E ÇİVİ ÇAKMADI”

AK Parti Sarıyer İlçe Başkanlığı ile Büyükşehir Belediyesi’nin Sarıyer’de yaptığı çalışmaları değerlendirir misiniz?

Büyükşehir 6 yıl Sarıyer’e çivi çakmadı. Israrla yatırım ve hizmetlerden yararlanamadık. Bakınız, Rumeli Kavağı midyecileri için proje gerçekleştirdik. Bunu duydular ve apar topar oraya konteyner evler koydular, sonra içine kimseyi sokmadılar. Çalınan projeler başarılı olamaz. Oysa bugün bıraksınlar bir ayda bütün problemleri çözeriz.

2 hastane yapıldı, içine giremiyoruz. Açılamıyor. 2019 seçimlerini bekliyorlar. Sonra ise anayolları asfalt yaptılar. Bir şeyler yapmak istiyorlar ama akıllarında başka planlar var. Tüneller yapacaklar güzel. Biz de diyoruz ki; diğer ilçelere ne yapıyorsanız bize de aynısını yapın. İBB bütçesinden Sarıyer’e yatırım için 400 milyon ayrılıyor. Yani 8 yılda Sarıyer İçin ayrılan bütçe karşılığı 1 katrilyon yatırım olması gerekiyor, peki nerede? Siyaseten bunu sormamıza kızmıyorlar, yeni para ile milyar dememizi istiyorlar, eski para ile katrilyon deyince kızıyorlar.

Sarıyer Belediye Meclisi’nde gelecek dönem nasıl bir meclis fotoğrafı bizi bekliyor?

Yeni takım elbise, beyaz gömlek, hediye bir kravat ile artık mecliste ortada oturmak istiyorum. Meclis fotoğrafım yok. Sizler de soldan çekmiyorsunuz. Arşive bakın bulamazsınız. Gelecek dönem “ ÇITA’nın” ne olduğunu anlatacağız.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’i biraz tanımak lazım. Herkes tanıyor, kimisi hemşerim diyor, bizden diyorlar, sevimli ve cana yakın buluyorlar, her kesimden halk seviyor. Güzel de beyni, düşünceleri, hedefi, neler yapmak istiyor, amacı ne, hayalleri ne bunu kimse sorgulamıyor. Bence sorgulanması gereken bu, “Çıta çok yükseklerde dediği zaman bunu taşıyacak insanlar olması lazım.” Takip edin ve farklı bir şekilde gözlemleyin. Bakın ne göreceksiniz?

“BAŞKAN, HANTAL BELEDİYEYİ ÜRETEN BELEDİYEYE ÇEVİRDİ”

Fazla uzağa gitmeye gerek yok. Farkında mısınız 8 yılda ne oldu? Belediye personelinin yapısı değişti, çalışmaları, projeleri düşünceleri değişti. Modern, demokrat ve çağdaş şehrini seven ve burada yaşadığının bilincinde olan bir personel sistemi kuruldu. Kendileri ile yarış halindeler. Personelde anlayış ve insan kalitesi değişti, bu devrimci değişiklik. Hantal bir belediyeden üreten belediyeye dönüştü. Şükrü Başkan bunu gerçekleştirdi.

“SARIYER FLORANSA OLUYOR”

Başkanın Tarihi Kentler Birliği’de yapmış olduğu sunumlara bakınız, konuşmalarını defalarca dinleyin o zaman Sarıyer’in nasıl bir marka değeri olduğunu anlarsınız. Kültür, Başkanlık, Fen İşleri, Sosyal işler, Engelliler daha birçok proje, burada bunları söylemek istemiyorum ama şunu belirteyim Sarıyer’de bir devrim yaşanıyor, Sarıyer dünya kültür başkentlerinden Floransa oluyor, millet farkında değil, bu sessiz devrimi konuşamıyoruz, konuşturmuyorlar.

Gözlemleri ve bakış açısını değiştirmek gerekir. Halk, meclise geldiğinde geyik tartışmalarından başka bir şey görmüyor. Oysa gerçekleşmiş projelerde, Sarıyer için yapılanlara bakıldığında Türkiye genelinde Sarıyer Belediyesi’nin isminin değerini anlıyorsunuz. Neden aylardır Sarıyer Belediyesi gündemden düşmüyor? Marka olduğu için. Beşiktaş, Kadıköy, Şişli varken neden Sarıyer ile uğraşıyorlar anlayın. Şayet Sarıyer Belediyesi AKP’de olmuş olsaydı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan her seferinde Sarıyer Belediyesi’ni ziyaret eder, köşke her gelişinde Belediye Başkanı’nı çağırır bilgi alır ve projelerde yardımcı oldurdu. Çıldırıyorlar. İnanıyorum ki kızgın halinde “Alamadınız ulan burayı” diyordur. Maalesef daha da çok üzülecekler.

 

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler