GündemManşet

Sarıyer Belediyesi ve hayvanseverlerin desteği ile barınak yenilendi!

Kısırkaya’da ki hayvan barınağında zor şartlarda olan hayvanlar için hayvanseverler tarafından toplanan bağış sonrasında, Sarıyer belediyesi yetkilileride üzerlerine düşen görevi layıkıyla yaptı. Hayvanseverlerin yaptıkları bağışlarla o rehabilite merkezi lüks bir tıp merkezine dönüştü.

Sarıyer Belediyesi Kısırkaya Hayvan Rehabilite Merkezi’nin yeni yüzü görenlere “işte bu” dedirtti. Daha önceki izbe, pis ve teknik cihaz eksikliğinden eser kalmayan merkez adeta lüks bir tıp merkezine dönüştürüldü. Hayvansever iş adamı Fikret Kaya’nın desteğiyle Avrupa standartlarında hizmet vermeye başlayan Kısırkaya Rehabilitasyon Merkezi’nin ismi de Safiye Kaya Sokak Hayvanları Geçici Bakım Evi olarak değiştirildi.

TAM TEŞEKKÜLLÜ MERKEZ OLDU

Sarıyer Belediyesi ve hayvanseverlerin desteğiyle tam teşekküllü bir kuruma dönüşen Safiye Kaya Sokak Hayvanları Geçici Bakım Evi değişen yüzüyle kapılarını açtı.

DÜZENLİ OLARAK DEZENFEKTE EDİLİYOR

Baştan aşağı yenilen merkez, hayvanların daha sağlıklı bir şekilde yaşayabileceği ortama dönüştü. Kum havuzları, yenilen yapı ve cihazlar sayesinde yaşam şartları iyileştirildi. Köpek bakım ünitesi tamamen kaldırılan merkezde kan sayımı, röntgen, sterilizatörler, yoğun bakım üniteleri, serum infüzyon cihazlar temin edildi. Her gün düzenli olarak dezenfekte edilen bakım evinde sadece kullanılan aletler değil hava da sterilize ediliyor.

HAYVANLAR ARTIK KUYU SUYU İÇMİYOR

Fen işleri ekiplerinin yaptığı çalışmalarla elektrik tesisatları tamamen yenilendi. Yer altından yerleştirilen kablolar sayesinde daha güvenli hale gelen merkezde regülatör sistemi yapıldı. Ayrıca yenilenen su tesisatlarıyla birlikte hayvanlar kuyu suyu içmekten kurtuldu. Merkezin doğalgaz ve havalandırma sistemi de yenilendi.

BAĞIŞÇILARIN ESERİ

İki bağışçının yüz binlerce liralık katkısı ile yenilenen rehabilite merkezinin adı da değişti. Merkezde hijyen ameliyat odalarından en son teknoloji tıbbi aletlere kadar her şey var. Tedaviye muhtaç hayvanların tedavilerinden sonra iyileşmeyi bekledikleri açık alanlar da yenilendi.

ÜRKEK BAKIŞLARIN YERİNİ VEFA ALDI

Rehabilitasyon merkezine 1,5 yıl önce geldiğimizde ilk dikkatimizi çeken, köpeklerin ürkek bakışları olmuştu. Bu sefer ise o köpekler gelenlere sevgi gösterisinde bulunuyor. Bakıcılarıyla da aralarında bir bağ kuran köpeklerin mutluluğu her hallerinden belli oluyor.

SAHİPLERİNİ BEKLİYORLAR

Rehabilite merkezi yetkileri buranın bir barınak olmadığını, tedavi gören hayvanların alındıkları yerlere bırakıldığını, bu nedenle hayvanseverlerin merkezdeki köpek ve kedileri daha çok sahiplenmelerinin altını çiziyor.

KEDİLER İÇİN DE BİR BÖLÜM YAPILDI

Merkezde kediler de unutulmadı. Daha önceden sadece köpeklere yönelik verilen sağlık hizmetinden artık kediler de yararlanacak. Yetkililer, hayvanseverlerin sadece köpekleri değil kedileri de sahiplenmesini istiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir