GündemManşet

Sarıyer Belediyesi’ne ait Büyükdere’deki Eski İmar Müdürlüğü binası belediyenin prim borçlarına karşılık SGK’ya verildi.

  

BEKİR BATU/ ÖZEL HABER

1 Nisan 2017’de Pınar Mahallesi’ndeki yeni hizmet binasına taşınan Sarıyer Belediyesi, Büyükdere’deki Eski İmar Müdürlüğü binasını SGK’ya verdi. Boğaz manzaralı 3 katlı bina, Sarıyer Belediyesi’nin geçmiş belediye dönemlerinden bugüne kadar biriken SGK borçlarına karşılık bu kuruma satıldı. Sarıyer Belediyesi ile SGK, binanın devri konusunda sözleşme imzaladı ve bina için belirlenen değer SGK’nın belediyeden alacaklarına karşılık mahsup edildi. SGK, Sarıyer Belediyesi’nden gelen mahsuplaşma talebini kabul etti ve binanın yeni sahibi oldu. Binanın bundan sonra hangi amaçla kullanılacağına SGK karar verecek.

BOĞAZ MANZARALI BİNA ARTIK SGK’NIN

AK Partili Yusuf Tülün döneminde Teknik Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Ali Usta tarafından tadilata sokulan bina, CHP’nin belediyeyi almasından beri Teknik Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay’ın makamı olarak da kullanılıyordu. AK Parti döneminde yapılan tadilat sırasında binada kaçak çıkıntılar yapılması üzerine Sarıyer Gazetesi ilk yayınlanan sayısının manşetinde ; “Sarıyer’de 530 kişiye kaçak inşaattan dava açtıran belediye, kaçak kat çıktı” başlığını atmıştı. Belediyenin en aktif müdürlüklerinden İmar Müdürlüğü olarak kullanılan binanın arsası ise 430 metrekare.

SGK GEÇMİŞ DÖNEMLERDEN BERİ ALACAKLI

Sarıyer Belediyesi’nin SGK’ya olan borçları, Sarıyer’in ilk belediye başkanı Ali Sandıkçı döneminden itibaren başladı. Sırayla İhsan Yalçın, Sedat Özsoy ve Yusuf Tülün dönemlerinde ise bu borçlar katlanarak arttı. CHP’nin Sarıyer Belediyesi’ni kazanmasından sonra da bu borçlar Belediye Başkan Şükrü Genç’te kaldı. SGK’nın alacaklarını istemesinden sonra da Sarıyer Belediyesi, bu borçlara karşılık Büyükdere’deki binasını SGK’ya vermek  ve mahsuplaşmak zorunda kaldı.

430 METREKARE ARSALI 3 KATLI BİNA

5 Nisan 2017 tarihinde Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay tarafından Sarıyer Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’ne gönderilen mahsuplaşma talep yazısında şöyle denildi;

İlçemiz Büyükdere Mahallesi’nde bulunan tapunun 555 ada 1 parsel numarasında 430,83 metrekare yüzölçümle Sarıyer Belediyesi adına kayıtlı bilgi ve belgeleri bir dosya halinde yazımız ekinde yer alan taşımazın 5510 sayılı kanunun 31.5.2012 tarih ve 6322 sayılı kanunun 22. Maddesi ile eklenen geçici 41. Maddesi gereğince 6183 sayılı kanun kapsamında takip edilen Sarıyer Belediyesi borçlarına karşılık satın alınmasını rica ederim.

ÖZSOY DÖNEMİNDE ARSA VE BİNA ÖNERİLDİ

Öte yandan eski ismiyle SSK olan SGK, Sarıyer Belediyesi’nden geçmiş yıllarda da alacaklarını istemiş ancak bir türlü tahsilat yapamamıştı. Öyle ki ANAP’lı Sedat Özsoy döneminde, belediye SSK’ya üzerinde şuan Sarıyer Kaymakamlığı bulunan Ferahevler’deki arsayı ve üstündeki 8 katlı harabe binayı önermişti. SSK ile Sarıyer Belediyesi arasındaki görüşmeler tam da protokol aşamasındayken ansızın yaşanan hükümet değişikliği yüzünden bir türlü mahsuplaşma yapılamamıştı. O yıllardan devam eden borçlar katlanarak bugünlere kadar gelmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir