GündemManşet

SARIYER MAHALLE DERNEKLERİ’NDEN, BÜYÜKŞEHİR’E SERT TEPKİ

HABER MERKEZİ/ SARIYER GAZETESİ

Sarıyer’de on binlerce kişiye tapu umudu doğuran ve Sarıyer Belediye Meclisi’nden geçerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘ne gönderilen İmar Islah Planları’nın, Sarıyer’e iade edilmesine tepkiler dinmek bilmiyor.

***

Islah Planları’nın Büyükşehir Belediyesi’ndeki bürokratlar tarafından meclis gündemine dahil alınma gereği duymadan Sarıyer’e geri gönderilmesine, Sarıyer’deki mahalle dernekleri ve kooperatifleri çok sert tepki gösterdi. Konuyla ilgili basın açıklaması yapan ve pazartesi günü Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yapma kararı alan dernekler şu bildiriyi yayınladı:

EVLERİMİZ İÇİN HUKUKU MÜCADELE VERİYORUZ

Bizler, Sarıyer Mahalleler Birliği üyesi mahalle dernekleri ve kooperatifleriyiz. Kendimizi bildik bileli, yaşadığımız yerlerin hukuki güvenceye kavuşması için mücadele ediyoruz.

1984’te elde ettiğimiz imar affı hakkımız, 6306 sayılı Afet yasasıyla 2015’te iptal edilecekti. Evvela, sürece müdahil olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde parti gruplarıyla 2981 sayılı Kanunun kalkmasını ertelenmesi veya bu kanundan kaynaklı hakların kazanılmış hakka dönüştürülmesi konusunu görüştük. Bu görüşmeler neticesinde mecliste bulunan 4 partinin OYBİRLİĞİ ile 2981 sayılı kanunun kalkması 3 sene ertelendi.

2018’e kadar vakit kazandık. Akabinde Sarıyer Belediye Meclisi 2981 sayılı kanun uyarınca ıslah planlarının hazırlanması için 2 defa OYBİRLİĞİ ile karar aldı. 2016 yılından itibaren ıslah imar planlarını çıkarma yetkisi olan Sarıyer Belediyesi ile de görüşerek tapularımız için gerekli planlar yapılabilsin diye mahallelerde sürdürülen çalışmalara destek olduk. Nihayet, Sarıyer Belediyesi bu planları hazırladı.
2017 Ocak ayından itibaren her ay iki üç mahalle olacak şekilde belediyenin hazırlamış olduğu ıslah planlarını belediye meclisinden geçirdik. Hazırlanan planlar Ocak ve Şubat meclislerinde OYBİRLİĞİ ile geçti. Her geçen plan, onaylanmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yollandı. Ne hikmetse Mart ayından sonra planlar meclisten oy çokluğu ile geçmeye başladı. Bunun gerekçesi olarak o zaman bize ilçe meclisinde grubu bulunan partiler arasında başka konulardaki anlaşmalı azlıklar gösterildi.

Geçtiğimiz Mart ayında Ocak ayından beri ilçe belediyemiz tarafından onaylanıp Büyükşehir’e yollanan planlarımızın akıbetini öğrenmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gittik. Planlarımızın komisyon tarafından incelendiği söylendi. Nisan ayı içerisindeyse İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden Sarıyer Belediyesi’ne planlarla ilgili bir “kağıt” yollandı. Bu kağıtta, Sarıyer’deki 150.000 kişiyi ilgilendiren ıslah imar planlarının İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi gündemine sokulamayacağını ve planların kabul edilemeyeceğini söylemekteydi. Sarıyer Belediyesi’nden onaylanarak yollanan planlar bir bürokratın yazısıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne girmeksizin, tabiri caizse ellerinin tersiyle ilçe belediyesine geri yollandı.

Ne var ki, Büyükşehir Belediye Kanunu’nun 14. maddesine göre ilçe belediyesinden gelen kararlar İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne girmeksiniz onay veya ret alamazlar. Hele hele, bir bürokrat, neredeyse kendisine şahsi bir mektup veya dilekçe yollamışız gibi 150.000 kişinin kaderini etkileyecek bir karar, bu şekilde geri çeviremez.

Hele ki “vesayet” e karşı olduğunu, vesayeti ortadan kaldıracağını söyleyenlerin bunu kabul etmesi, vesayetin arkasına sığınması tarafımızca anlaşılır bulunmamaktadır. İlçe meclisinin aldığı kararı red veya kabul yetkisi sadece Büyükşehir Meclisi’ndedir. Bu yazı ile bir bürokrat meclisin yetkilerine el koymuştur. Meclisi VESAYET altına almıştır. İlçe ve Büyükşehir Meclisinin her şeyden önce yetkisine sahip çıkmasını bekliyoruz. Biz onları bürokratların arkasına saklansınlar diye seçmedik.

SÖZ VE KARAR MİLLETİN İSE bunu söylerken samimilerse yapacakları bellidir. Bu mecliste ıslah planlarına ilişkin görüşmede kullanacakları oydan bağımsız bir durumdur. Yetkilerine sahip çıkarlar sonra da ıslah planı yapılmasını, bizlere tapu verilmesini uygun bulmuyorlarsa çıkar mecliste olumsuz oy kullanabilirler. Bizler Söz ve KARAR sahipleri olarak seçtiğimiz ilçe ve Büyükşehir meclis üyelerinin böyle bir BÜROKRATİK VESAYET ALTINA ALINMASINI DA, BÜROKRAT VESAYETİNE TESLİM OLMALARINI DA veya BÜROKRAT VESAYETİNİN ARKASINA SAKLANMARINI DA KABUL ETMİYORUZ. Büyükşehir ve ilçe belediye meclisinin tüm üyelerini yetkilerine ve bizlerden aldıkları oyların sorumluluğuna sahip çıkmaya çağırıyoruz.

Bu hukuksuz uygulamaya, bu vahim tutuma karşı Sarıyer Mahalleler Birliği olarak yapılan planların arkasındayız. Bu yanlış tutumun peşini bırakmamak için 8 Mayıs Pazartesi günü, saat 13:00’te, Saraçhane’deki Büyükşehir binası önünde buluşarak İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sesimizi duyuracağız.

Bütün mahallelerimizi, tüm komşularımızı, bu usulsüzlüğün peşini bırakmamak için planlarımızı sahiplenmeye davet ediyoruz.

Sarıyer Mahalleler Birliği adına, Kocataş, Kazım Karabekir, Derbent, Reşitpaşa, Ferahevler, Rumelihisarı, PTT Evleri, Pınar, Emirgan, Çayırbaşı, Sarıdağ ve İstinye mahalle dernek ve kooperatifleri.

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler