GündemManşet

Sarıyer Merkez’deki Antika Pazarı Esnafı belediyeden tente istiyor!

Sarıyer’de her çarşamba kurulan ‘Antika Pazarı’ esnafı tente istiyor. Esnaf, geçtiğimiz kış ayında yoğun kar yağışı nedeniyle yıkılan tentenin bugüne kadar yapılmamasından rahatsız. Satış yapamadıklarını belirten esnaf “Kışın soğuktan, yazın sıcaktan kimse pazara uğramıyor. Gerekli başvuruları yaptık, tente yapılmasını bekliyoruz. İki belediye arasında kaldık” diyor.

SARİYERGAZETESİ.COM – ÖZEL HABER – EKİN YILMAZ 

Sarıyer Merkez’de faaliyet gösteren Antika Pazarı esnafı, geçtiğimiz kış ayında şiddetli fırtına ve kar yağışı nedeniyle yıkılan tentenin bugüne kadar yapılmamasından rahatsız. Boğaziçi Öngörünüm alanında kaldığı için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden izin alınarak yapılması gereken tentenin, iki belediye arasındaki siyasi parti farklılığı yüzünden yapılamadığını düşünen esnaf, sorunun bir an önce çözülmesini bekliyor. Antika Pazarı esnafı, yaşadıkları sıkıntıları SARIYER OLAY ekibine anlattı.

Sizi tanıyabilir miyiz? ve halkın pazara ilgisi ne durumda? 

Adım Selçuk Sönmez, antika pazarının kurucusuyum. 7 senedir buradayız. 7 senedir iyi kötü bazı engellere karşı pazarı ayakta tutmayı başardık. Bugüne kadar geldik. Bu kış kardan dolayı tentemiz yıkıldı. Başımızda çadırımız vardı o gitti. Kışın yağmur soğuk devam ediyor. Yazın da sıcaklar. Zor şartlar altında çalışıyoruz. Durum böyle olunca müşteriler de burayı tercih etmiyor, gelmiyorlar. Bakıldığı zaman pazarımızın durumu içler acısı.

Tente varken işler ne durumdaydı?

Önceden daha çok müşteri geliyordu. Gölgelik alandı burası, serinlik sağlıyordu. Hem malımız yanmıyordu hem de insanlar gölgelik alan olarak gördükleri  için gelip dinlenebiliyor, rahat geziyorlardı. Şimdi ise güneşin olduğunu gören pazara girmek istemiyor. Akşama doğru tercih ediyorlar. O da bize çok kazandırmıyor. Şuan acilen bir çadıra ihtiyacımız var.

Tente ya da çadır talebinizi belediyelere ilettiniz mi?

Belediyeden biz istedik. Talebimiz üzere belediye bize burada duran demirleri yaptı. Bu demirlere branda açın dedi. Yalnız buradakilerin çoğunluğu zaten Sarıyer’in kadınları. Kendi mallarını satan insanlar. Bu insanlar pazarcı esnafı değil ki. Tenteleri yok ve bunu getirme şansı yok. Evlerinden bir bavul getirdiği eşyasını tezgahın üzerine serip satıyor. Burada kazandığı ufak bütçeyle kendilerini geçindirmeye çalışıyorlar. Çok büyük paralar kazanmıyoruz bu pazarda. Ama kültürel bir hizmettir. Yöresel bir hizmettir. Belediyenin de bu hizmet amaçlı kurduğu bir pazardır. Kar amaçlı kurulan bir yer değildir.

Pazar ile ilgili sıkıntılarınız var mı?

Burayı belediye kurdu. Açılışını belediye yaptı. Şu ana kadar başımızda hep belediye vardı. Ama belediye bize belediyecilik yapmadı. Bizi kollamadı. Aksine bize türlü türlü yasaklar koydu. Başlangıçta 240 tane tahtamız vardı. Şuan iste 200 tahtamız yok oldu. 40 tahtamız kaldı. Engellemeler, yasaklar, zor şartlar nedeniyle gitgide azaldık. Durumumuz ortada. Sadece pazar ayakta kalsın diye gelir olduk. Para kazanmaya gelmiyoruz işin doğrusu. Burası Sarıyer için bir kültür hizmeti. Antika ikinci el pazarı ama ikinci el satamıyoruz doğru dürüst. Antika ikinci el eşyalar, eski kitaplar, incik boncuk el emeği tarzında şeyler var. Bunların dışında farklı bir şeyler koyamıyoruz. İkinci el elbise satmak isteyenler oluyor yasak dedikleri için satılamıyor. Halkta bu tarz şeyler talep ediyor ama yasaklardan dolayı talepler karşılıksız kalıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi çadır yapılmasına izin veriyor mu?

Biz Sarıyer Belediyesi’ne başvurduk. Büyükşehir Belediyesi’nden izin istiyoruz evrak yolladık oradan müsaade gelirse yapılacağını belirttiler. Büyükşehir’e gittik, onlar bize Sarıyer’in böyle bir talebinin olduğuna dair bize kağıt gelmedi dediler. İki belediye arasında kaldık, ancak bu sorunun en kısa sürede çözülmesini umuyoruz. Pazar esnafı olarak bazen istenmediğimizi düşünüyoruz. Bırakıp gitmemizi bekliyorlar gibi. Burada hiç iş yapmayalım, satış yapmayalım böylelikle de pazar sonlansın gibisinden bir hava var. Bu bizim toplumumuz için hiç iyi bir hava değil. Kar amacından çok kültürel bir amaç yapıyoruz burada. Sabahtan beri sadece bir kitap satabildim. Bunun hepsi para hepsi kar olsa ne olacak. Bu pazarı haftada bir gün kuruyoruz. Bir gün içinde Belediye bize burayı ayırıp güzel imkanlar sağlamıyorsa diyecek bir şeyim yok.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir