GündemManşet

Sarıyer Sivaslılar Derneği Başkanı Ali Genç’ten çok sert açıklama

Sarıyer Belediye Meclisi’nde Temmuz ayı oturumunda Madımak Katliamı üzerine yaşanan polemik ve tartışmalar üzerine Sarıyer Sivaslılar Derneği (SASİDER) çok sert bir basın bildirisi yayınladı. SASİDER Başkanı Ali Genç imzalı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Sivas medeniyetin baş şehri gönül şehridir. Bunu ancak bölge insanı bilir. Yüzyıllardır çeşitli inançların birlikte yaşadığı ve 1243 yılında Moğolların saldırısı hariç hiç bir zaman düşmanlarla zapt edilmemiş bir şehirdir. Bunun bilincinde olan nifak ve bölücü vede ülkemizi alevi Sünni çatışmasına sokmaya çalışan dış mihraklar madımak olayı ile vatanımızın en güzel şehirlerinden olan Sivasımızı kötülemek istemektedir. Lakin bilmedikleri bir şey vardır ki o da dün olduğu gibi bugün de Sivasımız bir ve tek yürektir.

07.07.2017 tarihinde Sarıyer Belediyesi Meclis toplantısında 2 Temmuz Madımak oteli olayına istinaden CHP adına Belediye başkanımız sn Şükrü Genç bey, AK parti grubu adına meclis üyemiz sn Nurettin Çelik yapıcı ve birleştirici konuşmalar yapıp ülkemizin birlik ve beraberliğinin her şeyden çok ihtiyaç duyulduğu şu dönemde belirttikleri konuşmalarında,ülke ve bölge insanımızın birliktelikte her zorluğu vede yarışmayı yenebilecek potansiyele sahip olduklarını belirtmişlerdir. Bu birleştirici konuşmalara istinaden söz alan bir belediye meclis üyesi ,Sivas’ı Sivaslı olmanın ne olduğunu bilmeden ön yargı ile sn Nurettin Çelik beyin bu vahim olayın SİVAS ve Sivaslılar tarafından yapılmadığını vede Sivaslılara mal edilmemesi gerektiğini belirtmesi üzerine , karşı söz alarak bu menfur olayı Sivaslılara mal etmeye çalışan şahsına münhasır meclis üyesinin konuşması CHP’li Sarıyer belediyesi meclis başkanı sn Hüseyin Coşkun bey tarafından kesilmiştir. Ancak ilgili meclis üyesi konuşmaya devam edince Ak partili Sivaslı meclis üyelerimiz sn Hüseyin Coşkun bey ile sn Verda Yiğit hanım protesto amaçlı olarak toplantıyı ve meclis salonunu terk edip gerekli yazılı ve sözlü itirazlarını belirtmiş olmalarından dolayı teşekkürlerimizi sunarız.

Şunu her kesim kişi veya kuruluş iyi bilmelidir ki””

Bu olayın bir tezgah ve bir provokasyon olduğu ortadadır. Bu üzücü olayı bahane ederek Sivaslı vatandaşlarımızın arasına kimse yeni fitneler sokmamalıdır. Buna karşı herkes ve hepimiz son derece uyanık olmalıyız. Sivas ta Alevi-Sünni ayrımcılığı kesinlikle söz konusu değildir. Alevi ve Sünniler hep beraber bu olaydan son derece üzüntü duymuştur. Bunun açtığı yarayı sorumlulukla sarmak için gayret içindedirler ve asla yeni gerginliklere , olaylara, provokasyonlara geçit vermeyeceklerdir. Sivasımız provokatörlere ve özellikle dış güçlere asla boyun eğmemiş vede eğmeyecektir. ”

Sarıyer de yaklaşık her 5 kişiden 1’nin Sivaslı olduğunun bilinmesine rağmen bu bilinç altındaki Sivas ve Sivaslı nefretinin açığa çıkmasıdır . Şunu herkes çok iyi bilmelidir ki Sarıyer’de kim Sivasın gücünü görmemeye çalışırsa , Sivas ve Sivaslıları kendi ağızlarından çıkan ve kulaklarının duymadığı halde sözlerle üzen yahut üzeceklerin seçimleri düşünmelerini tavsiye ederiz.

Her şey Sarıyer felsefesini taşıyan , Sarıyer Sivaslılar (sasider) geçmişte olduğu gibi gelecekte de Sarıyer in menfaatlerinde birlik ve beraberliği sağlayacaktır.Ve yerel milliyetçilik yapmadan Sarıyer’i daha ileriye taşımak için var gücü ile her türlü hazımsızlığa rağmen çalışacaktır.
Sarıyer i yönetenlerin geçmişten ders almaları için bir hatırlatma yapmak isteriz.
Sivas ve Sivaslıları yok sayanlar bugün dünden daha fazla , güçlü nüfus ile birlikteliğe sahip olduğumuzun herkesin malumudur. Sivas’ımıza ve Sivas halkına dil uzatanların dün olduğu gibi ne bugün nede yarın tarafımızda muteberlikleri olmadığı gibi siyasi bir değer taşımayacakları da aşikar olup , ilgili meclis üyesinin acil olarak özür dilemesini yada gereğini yerine getirmesi gerektiğini kamuoyuna bildirir saygılarımızı sunarız.

SARIYER SİVASLILAR DERNEĞİ YÖNETİM KURULU ADINA ALİ GENÇ…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir