GündemManşet

Sarıyer’de “dur” ihtarına uymayanı vuran polise 10 yıl hapis cezası!

Sarıyer’de ‘dur’ ihtarına uymadığı belirtilen Yılmaz Öztürk’ü silahla öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan polis memuru Yasin Hiçyılmaz, 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Sarıyer Küçükarmutlu’da “dur” ihtarına uymadığı belirtilen Yılmaz Öztürk’ü (20) silahla öldürdüğü iddiasıyla yargılanan polis memuru Yasin Hiçyılmaz’a 10 yıl hapis cezası verildi. İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Yasin Hiçyılmaz, avukatı Tolga Yurdakul ile katıldı. Maktul Yılmaz Öztürk’ün annesi Günnaz ve babası Hüseyin Öztürk ile yakınları da duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada son sözleri sorulan müştekilerden Hüseyin Öztürk, 20 yaşındaki çocuğunu kaybettiğini belirterek, “Çocuğumun herhangi siyasi bir işin içinde olmadığı anlaşıldı. Karşımda oturan sanık ömür boyu hapisle cezalandırılmalıdır. Bu adam yüzünden normal hayatımızı yaşayamaz hale geldik.” dedi.

Anne Gülnaz Öztürk de oğullarını kaybettikleri için acı çektiklerini belirterek, sanığın en ağır cezaya çarptırılması gerektiğini savundu. Son sözleri sorulan sanık Hiçyılmaz da kimseye kasten ateş etmediğini ileri sürerek, “Kimseyi öldürmek istemedim. Bu olaydan dolayı benim de hayatım mahvoldu.” diye konuştu.

– Karar

Taraf avukatlarının da savunmalarının ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Hiçyılmaz’a Türk Ceza Kanunu’nun “Ölüme sebebiyet verecek şekilde yaralama” suçunu düzenleyen 87/4-2 maddesi uyarınca 12 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

Sanık Hiçyılmaz’ın duruşmalardaki iyi halini göz önünde bulunduran mahkeme heyeti, sanığın bu cezasını 10 yıla indirdi. Mahkeme heyeti ayrıca sanığın tutuklanması yönündeki talebin de reddine hükmetti. Duruşmanın ardından adliye önünde basın mensuplarına açıklamada bulunan maktulun ailesi, cezanın az olduğunu savunarak, kararı temyiz edeceklerini bildirdi.

– İddianameden

Olaya ilişkin hazırlanan iddianamede, sık sık yapılan saldırılar nedeniyle Fatih Sultan Mehmet Polis Merkezi’nin çevresinde tedbirlerin arttırıldığı, olay günü de şüpheli Yasin Hiçyılmaz’ın üç meslektaşıyla S80 numaralı zırhlı araçla merkezin çevresinde tedbir aldığı kaydedilmişti.

Şüpheli polis memuru Hiçyılmaz’ın evine doğru yaya olarak gitmekte olan Yılmaz Öztürk’e, polis merkezine saldırı gerçekleştirip kaçmakta olan şahıslardan biri olduğunu düşünerek, herhangi bir uyarıda bulunmadan, durdurmak ve yakalamak amacıyla, etkili ateş mesafesinden ateş ettiği öne sürülen iddianamede, Öztürk’ün iç ve dış kanama sonucu yaşamını yitirdiği aktarılmıştı.

Öztürk’ün herhangi bir örgüt kaydının olmadığı belirtilen iddianamede, olayın meydana geldiği yerde sokağa çıkma yasağının ilan edilmediği, polis merkezinden yaklaşık 600 metre uzaktaki olay yerinde polis merkezine saldırı gerçekleştiren şahıslar dışında başka kişilerin olmasının normal sayılacağı dile getirilmişti.

Sanığın savunmasında, “ateş etmeden önce el yapımı bomba atıldığını” belirtmesine rağmen, olay yeri inceleme ekibinin buna ilişkin bir bulgu bulmadığının anlatıldığı iddianamede, sanık Yasin Hiçyılmaz’ın, “ölüme sebebiyet verecek şekilde kasten yaralamak” suçundan 12 yıldan 16 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir