GündemManşet

Sarıyer’de kuvvetli yağış!

İstanbul hava durumu tahminlerini anlık olarak sayfamızdan takip edebilirsiniz. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, kuvvetli yağışların İstanbul’da etkili olacağı uyarısında bulundu. İşte yapılan uyarılar ve güncel hava durumu tahminleri.

İSTANBUL İÇİN YAĞIŞ UYARISI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yarın sabah saatlerinden itibaren beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanağın gün boyu etkili olacağını bildirerek, sel ve su baskınlarına karşı uyarıda bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan uyarıda, “İstanbul’da yarın sabah saatlerinden itibaren beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanağın, gün boyu etkili olarak kuvvetli (10-30 mm) olması beklendiğinden başta ani sel ve su baskını gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.” denildi.

ÖZELLİKLE SARIYER’DE ŞİDDETLİ YAĞMUR BEKLENİYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden de yağış uyarısında bulunuldu. Açıklamada, “Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan hava tahmin raporlarına göre şiddetli yağışlar bugün sabah saatlerinden itibaren etkili oldu. Özellikle Kilyos, Sarıyer, Beykoz ve Şile’nin köylerinde kuvvetli olan gök gürültülü sağanağın ilerleyen saatlerde dinmesi bekleniyor. Akşam saatlerine kadar aralıklı yağmur geçişleri olacağı tahmin ediliyor.” denildi.

Yarın beklenen sağanağın özellikle Anadolu yakasında daha etkili olmasının öngörüldüğü belirtilen açıklamada, “Atmosferin üst seviyesinin soğuk, yer seviyesinin (deniz ve kara) sıcak oluşu nedeniyle oluşacak kararsız hava koşulları sonucu hortum ile kısa süreli dolu yağışı, şimşek, yıldırım, gök gürültülü kısa süreli kuvvetli yağmur geçişlerinin görüleceği tahmin ediliyor.” ifadelerine yer verildi.

Yağış öncesi çöp, sigara izmariti, poşet gibi çöplerin tıkadığı mazgalların temizlik çalışmaları İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Onarım Daire Başkanlığı ve İSKİ ekipleri tarafından yapıldığı kaydedilirken, muhtemel yağış ve oluşabilecek olumsuzluklara karşı ilçe belediyelerin bilgilendirildiği, AKOM, İtfaiye, Yol Bakım Onarım Daire Başkanlığı ekipleri, İSKİ ekiplerinin hazır bekletildiği kaydedildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’tan “yağış” açıklaması

İstanbul’da etkili olması beklenen yağışlarla ile ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş,“Artık bunları beraberce yaşamalıyız. Sadece idarecilerin bunu tedarik etmesi, tedbir alması yetmiyor. Her birey bu hassasiyeti gösterirse sıkıntısız bir dönemi geride bırakırız. Tedbirleri arttırıyoruz. Her bir yağış sonrası nerede ne yapmamız gerektiğini arkadaşlarımızla paylaşıyoruz”dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Kadir Topbaş, Hasanpaşa Gazhanesi Enerji Müzesi ve Kültür Merkezi inşaatında inceleme yaptı. İncelemenin ardından Başkan Topbaş basın mensuplarına bilgiler verirken, İstanbul’da etkili olması beklenen kuvvetli yağış ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Başkan Topbaş, sadece yetkililerin tedbir almasının yeterli olmayacağına vurgu yaparak, “Meteoroloji uyarıları ile İstanbul bir yağış ortamına girdi. Bugün sabah erken saatler itibariyle, Sarıyer, Beykoz ve Şile bölgelerinde yağış alındı. Beykoz’da daha fazla bir yağış alındı. Şuanda hızını biraz azalttı. Meteorolojik uyarılara göre, gece olabilir, sabah olabilir. Bu mevsimlerin kendi dengesinin dışına çıktı gezegenimiz. Avrupa’da geçen aylarda Paris metrosunu seller bastı. Geçen yıllarda Londra metrosunu seller bastı. Bu gezegende olan bir sıkıntı. Hani ekolojik kıyametten bahsediliyor. Biz çevreyi kirletirsek, çevreye saygı göstermezsek, sonuçta gezegen yaşanmaz hale gelir. Büyükşehir belediyesi olarak Avrupa’nın 23, dünyanın 124 ülkesinden büyük bir şehirde bu yönetimimizi çok ciddi altyapı yatırımları yapmak suretiyle devam ettiriyoruz. Olağan üstü boyutlara vardığı zaman tabi ona güç yetmesi çok zor” şeklinde konuştu.

“Artık bunları beraberce yaşamalıyız”

Sadece yetkililerin tedbir almasının yeterli olmadığına vurgu yapan Topbaş,“Burada vatandaşlarımızın meteorolojik bu gelişmelere dikkat etmesi, uyarılara hassasiyet göstermesi, mümkün mertebe toplu taşıma araçlarını kullanmaları tavsiye ediliyor. Doludan bahsediliyor. Atmosferdeki aşırı yoğunluktan oluşan ciddi nem oranının ani soğukluğu itibariyle birden bu buza dönüşüp, doluda olabilir deniyor. Artık bunları beraberce yaşamalıyız. Sadece idarecilerin bunu tedarik etmesi, tedbir alması yetmiyor. Her birey bu hassasiyeti gösterirse sıkıntısız bir dönemi geride bırakırız. Tedbirleri arttırıyoruz. Her bir yağış sonrası nerede ne yapmamız gerektiğini arkadaşlarımızla paylaşıyoruz”diye konuştu.

“İstanbul ’un anaarterlerive meydanları başta olmak üzere su birikme haritaları çıkartın dedim”

“Arkadaşlarımdan şöyle bir çalışma istedim” diyen Başkan Topbaş, “İstanbul ’un anaarterlerive meydanları başta olmak üzere su birikme haritaları çıkartın dedim. Kameralarla tespit edin, yağışlarda sular nerelerde birikiyor bir harita çıkartın ve tedbirleri alalım. Teknoloji artık bunları ötelemeye müsait. Küçükköy deresi yok artık, orada bir sıkıntı yaşanmıyor. Alibeyköy’de bitti, o dönemde bittirdik. Arkasından diğer derelerdeki çalışmalarımız sürüyor. Kurbağlıdere bitmek üzere. Görevimizi yapıyoruz ama tabi büyük kent ve burada aşırı bir dozla geldiği zaman, artık ona geçen bakanımızda ifade etti. Afet boyutu olarak değerlendiriliyor ona insan oğlunun gücü yetmiyor” dedi.

 

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler