GündemManşet

Sivrisinek sorununu bile çözemeyenler tapudan bahsetmesin!

Bir ilçe düşünün… Yaklaşık yüzde 80’i tapusuz… Burada yaşayanların yarıdan fazlası mevcut yasalara göre işgalci (!)… Yüz binlerce kişi mevzuata göre kaçak kabul (!) edilen evlerde yaşıyor. Çünkü yaşadıkları evlerinin altındaki arsaların tapuları devlete ya da başka kişi ve kurumlara ait…

Peki burası neresi mi? Elbette Sarıyer…

Sarıyer’i ve ülkeyi yönetenler çözümden yana ciddi adımlar atmadıkça, bu hikaye nesiller boyu sürüp gidecek. Tıpkı geride kalan 50 yılda olduğu gibi.

AYDA SADECE BİRKAÇ SAAT BİLE YAN YANA OTURAMIYORLAR

Sarıyer Belediye meclisinde bu hafta FSM ve Baltalimanı Mahalleleri’ni ilgilendiren imar ıslah planlarının görüşülmesi sırasında yaşanan tartışmalara bakılırsa, tapu çilesi daha uzun yıllar sürmeye devam edecek. AKP ve CHP’liler arasındaki kavgaya varan fikir ayrılıkları gösteriyor ki, 50 yıl daha geçse bu mesele kolay kolay çözülemeyecek. Şuan TBMM’deki tabloya göre AKP ve CHP birlikte hareket etmediği sürece, ilçedeki tapu sorununun çözülmesi çok zor. Ama onların bırakın, birlikte hareket etmeyi, ayda sadece bir iki saat bile aynı salonda yan yana oturmaya bile tahammülleri yok. Belediye meclisindeki oturum süresinin neredeyse yarısı sudan sebeplerle; tartışma, gerginlik, sataşma ve kavgayla geçiyor. Meclisteki kavgaların baş aktörlerinden FETÖ firarisi Avukat Abdullah Akşahin’in oturumlarda olmaması bile meclisteki tansiyonu düşürebilmiş değil. Belli ki Sarıyer Belediye meclisinde kavga çıkarmak için yeterince mazeret mevcut.

ÇÖZÜM; YASA GÜCÜYLE DEĞİL, İKNA GÜCÜYLE OLMALI

FSM, Baltalimanı ve Derbent’te yangından mal kaçırırcasına bir gecede riskli alan ilan edenlerin, Sarıyer’in tapu sorununu halktan yana çözmek gibi bir amaçlarının olmadığı ortadadır. Danıştay’ın iptal kararına rağmen ısrarla ikinci kez riskli alan kararı aldıranlar, ikna gücüyle değil, yasa gücüyle insanları sıkıştırmanın hesabını yapıyorlar.
Oysa Sarıyer’in tapu sorununu çözmek gerçekten çok kolay. Taraflar arasında anlaşmazlığa neden olan teknik sorunlar ve uyuşmazlıklar mutlaka çözülür. Yeter ki sadece “iyi niyetli” olmak gerekir. Şayet devlet vatandaşına işgalci gözüyle bakar, vatandaş da devletine güvenemezse bu trajedi sürüp gider. Niyetler kötü olursa çile 50 yıl daha sürebilir.. Bugün babaların verdiği tapu mücadelesi, yarın torunlara miras kalır.

21 yıllık gazetecilik hayatımın 18 yılını dolu dolu Sarıyer’de geçiren bir kişi olarak şunu çok merak ediyorum. Acaba siyasetçiler Sarıyer halkını kandırmaya daha ne zamana kadar devam edecek? Bu kandırmaca ve ayıp daha ne kadar sürecek? Türlü mücadelelerle geçen 50 yıl yetmedi mi? “Kimsesizlerin kimsesi olduğunu” söyleyenler, “Yaratılanı yaratandan ötürü sevenler”, acaba Sarıyerliler için yıllardır neden kıllarını bile kıpırdatmazlar? İstedikleri tüm yasaları meclisten anında çıkarabilenler, iş tapu meselesi olunca neden işi yokuşa sürerler?

TOPBAŞ’IN DAMATI KADAR DEĞERİMİZ YOK!

Mesela Topbaş, Sarıyer’de üzerindeki hak sahiplerine satma sözü verdiği Büyükşehir Belediyesi arazilerini neden yıllardır satmaz? Daha kaç yıl Sarıyer’e tapu müjdesi verilecek? Damadına ait Ayazağa’daki AVM’ye jet hızıyla havaray ve metro getiren Topbaş, 3 seçim döneminde aynı sözleri verdiği halde bugüne kadar o sözleri neden tutmaz? Seçim döneminde Derbent girişinde dağıtılan tapu fotokopilerinin asılları neden vatandaşlara verilmedi? Maslak TİM’de dağıtılan insan boyundaki temsili tapu maketlerinin orjinalleri nerede?

Neyse lafı çok uzatmaya, sorularla kafaları karıştırmaya gerek yok! Sarıyer’i tapu masallarıyla uyutmayı artık bırakın. Gelin ilçenin sivrisinek sorununu çözün. Hiç değilse belki bunu başarabilirsiniz! Eğer bunu da başaramazsanız tapu kelimesini bir daha ağzınıza dahi almayın! Zira daha çocuk havuzunda bile yüzemeyenler, okyanusa açılmaya niyetlenmesin!

Ne demişler; “ANLAYANA SİVRİSİNEK SAZ, ANLAMAYANA DAVUL ZURNA AZ”

3 yorumlar

  1. Geçmişte Ali Sandıkçı hariç sağ siyasetçilerin çok hataları ve yanlışları, ihmalleri var. Ancak Sol, sosyalist düşünce ve siyasette hiç bir zaman gecekonduyu, mülkiyet sorununu çözmek gibi bir dertleri olmamıştır. Hatta bırakın çözmeyi, mevcut problemleri günbe gün artırmıştırlar. 1980 ihtilaline kadar İstanbul ve Sarıyerde hakim olan belediyeler vasıtasıyla gecekondu ve mülkiyet na tamam hisseli arazilerde yapılaşmayı sürdüren soldur. 1980 den sonra ise 2981 ve diğer yasalarla çözüme kavuşturulmuşken bunu Anayasa mahkemesine taşıyarak, Boğaziçinde sonuçsuz, kaduk kalmasına sebeb olan sol siyaset ve SODEP yani CHP fikiri ve zihniyetidir. Sonrasında ise 1989-1994 belediye döneminde Sarıyerde mevcut problemi 4-5 katına çıkaranda yine SHP yani CHP lilerde. Baltalimanı ve FSM’de bir elin parmakları kadar eski gecekondu varken bu dönemde 1989-1994 dönemdi bir kısmını karadenzili yani Rizeli vatandaşların karanfil bahçeleri idi. Bunları vatandaşlara sattılar ve satın alanlarda SHP halkçı felsefeleri ile evlerini yaptılar. Diğer bir kısmını ise örgütler parselehip istediğine verdi. İstemediğine vermedi. Kendi içlerinde ciddi çatışmalar oldu. Yani yeni bir mahalle doğdu. Eskileride bina ve yapı stoğu olarak 5 katına çıktı. Hele Hisarüstü ala bildiğne yapılaştı. Bir sol sosyalist komite gözetiminde ve parasal ilişkiler çerçevesinde gecekondular yedi sekiz dokuz katlı apartmanlara döndü…… O kadar yazılacak söylenecek şeyler varki Sayın Bekir bey Sarıyerin bu en önemli sorununa el attığınız için Teşekkür ederiz. Yılmaz Karakaya

  2. Ayrıca bu bu dönmde de 5000 üzirende yine sıfırdan veya kat olarak yeni gecekondu yaptırılmıştır.

  3. Abi o degilde, su sariyer belediyesi yenikoydeki cop kutularini yer altina alacak sistemi gelistirse cok iyi olacak,belkide turkiyenin en luks semtine o cop kovalari yakismiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir