GündemManşet

Sözcü Gazetesi’ne FETÖ operasyonu: Burak Akbay’ın Sarıyer’deki evinde arama yapıldı!


Savcılığın talebi üzerine nöbetçi sulh ceza hakimliğince arama ve el koyma kararı da alındı. Bu kapsamda İstanbul ve İzmir’de polis ekipleri, bazı adreslerde arama yaptı. Arama yapılan adresler arasında Burak Akbay’ın Sarıyer’deki evi de bulunuyor.


Sözcü Gazetesi’ne yönelik düzenlenen FETÖ operasyonunda gazetenin sahibi Burak Akbay ve üç çalışan hakkında gözaltı kararı verildi.

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında Sözcü Gazetesi‘ne operasyon düzenlendi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, gazetenin sahibi Burak Akbay ve internet sorumlu müdürü Mediha Olgun’un da aralarında bulunduğu toplam 4 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Savcılığın talebi üzerine nöbetçi sulh ceza hakimliğince arama ve el koyma kararı da alındı. Bu kapsamda İstanbul ve İzmir’de polis ekipleri, bazı adreslerde arama yaptı. Arama yapılan adresler arasında Burak Akbay’ın Sarıyer‘deki evi de bulunuyor. Sözcü Gazetesi’nin internet sorumlu müdürü Mediha Olgun gözaltına alındı. Gazetenin sahibi Burak Akbay’ın ise yurtdışında olduğu öğrenildi.

AVUKAT ÜLGEN: BU GAZETEDEN FETÖ YANDAŞI ÇIKMAZ

Avukat Celal Ülgen, operasyonla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Bu kapsamda Burak Akbay’ın evinde yapılan aramada hiçbir şey bulunmadı. Sadece bir mini tablet bulundu ve buna el konuldu. Arabasında herhangi bir şeye el konulmadı, arandı ve eş zamanlı olarak Sözcü gazetesinin mali işlerden sorumlu müdürü Yonca hanım hakkında, ayrıca internetten sorumlu müdürü ve bir muhabir hakkında da aynı amaçlı kararlar çıktığını öğrendik. Sözcü gazetesinde FETÖ yandaşı çıkmaz. Karşıtlarını aramak istiyorlarsa, FETÖ’nün düşmanlarını aramak istiyorlarsa biz buradayız” diye konuştu.

Ülgen, “Gözaltı kararı yok. Fiili bir gözaltı kararı uygulaması var. Çünkü biliyorsunuz gözaltı kararını savcılar verir. Ama bize ulaşan bir karar olmadı” yanıtını verdi.

Kararı okuduğunu dile getiren Celal Ülgen, “Son derece absürt, akla ve hukuki yönden tartışılacak hiçbir yönü olmayan, mantığa aykırı bir kararla karşılaştık” dedi.

“5 GÜN ÖNCE TÜRKİYE’DEYDİ”

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan’ın yaptığı açıklamaya da değinen Ülgen, şöyle konuştu: “Sayın Başsavcı bir açıklama yaptı, Sözcü’nün sahibinin firari olduğunu söyledi. Hakkında herhangi bir yakalama kararı olmayan kimseye firari kelimesi kullanılması suçtur. 5 gün önce Akbay Türkiye’deydi, Türk Hava Yolları’ndan giriş ve çıkışlarını kontrol etmesini öneririm. 5 gün önce Türkiye’de olan birisi, Türkiye’ye rahatça gelen, Türkiye’den rahatça gidebilen birisinin kaçak olarak nitelenmesini kamuoyuna bırakıyorum.”

TANRIKULU: ZAMANLAMASI MANİDAR

Bu arada, CHP milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Barış Yarkadaş ve Eren Erdem ile eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Sözcü gazetesini ziyaret etti.

Tanrıkulu, Türkiye’de medya özgürlüğü, halkın haber alma hakkı ve ifade özgürlüğünün baskı altında olduğunu öne sürerek, “Sözcü’ye tam da 19 Mayıs’ta bir algı operasyonuyla bugün operasyon yapıldı. Zamanlaması tabii ki manidar. Özel seçilmiş bir tarih. 365 günün herhangi bir gününde değil de 19 Mayıs’ta yapılması Türkiye’de sonuç itibariyle cumhuriyetçilere, laiklere, bu hükümete karşı muhalefet eden herkese karşı bir mesajdır. ‘Sizin en anlamlı gününüzde, kurtuluş mücadelesinin başladığı günde sizleri gözaltına alırız’ mesajıdır ama şunu ifade ediyorum, korkunun ecele faydası yoktur” dedi.

YARKADAŞ: SÖZCÜ KAPATILSIN İSİTYORLAR

Operasyonun zamanlamasına dikkat çeken Barış Yarkadaş, Sözcü gazetesinin bugünkü manşetini gazetecilere göstererek şunları söyledi:

“Sözcü gazetesinin hedef alınması gayet açık bir şekilde görülmektedir. Bugünkü manşetinde, ‘Atatürk yüzyılın en büyük lideri’ başlığını atmış. Bu manşet atıldığı gün 300 bin tirajlı Sözcü gazetesine yönelik bir operasyon yapılıyor. Neymiş bu operasyonun sebebi? Cumhurbaşkanının tatil yaptığı otelin adını yazmış. Bir gazeteci olarak söylüyorum, dünyanın her yerinde cumhurbaşkanlarının, devlet başkanlarının tatil yaptığı yerler haber olur. Bunun adı da siyasi magazin haberciliğidir. Dünyanın hiçbir yerinde, ‘bir cumhurbaşkanı, devlet başkanı, bir bakan şurada tatil yapıyor’ diyen gazeteye baskın yapılmaz, soruşturma açılmaz, o gazetenin yöneticileri ve çalışanları gözaltına alınmaz. Sözcü’ye yönelik operasyon, iktidarın gerçekleri gizleme niyetini göstermektedir. İktidar, Sözcü gazetesinin yaptığı gazetecilikten rahatsızdır. Şimdi istiyorlar ki Sözcü de kapatılsın, medyadaki bu hava deliği de kapatılsın ve halk hiçbir şekilde hiçbir yerde oksijen alamasın.”

GAZETECİ UĞUR DÜNDAR’DAN TEPKİ

Öte yandan, operasyona tepki gösteren gazetenin yazarlarından Uğur Dündar, sosyal paylaşım sitesi Twitter aracılığıyla açıklama yaptı.

Dündar, “Eğer Sözcü de FETÖ’cü ise, Türkiye’de herkes FETÖ’cüdür” ifadelerini kullandı.

“FETÖ’YE ÜYE OLMAMAKLA BİRLİKTE…”

Savcılığın soruşturmayı, ”FETÖ’ye üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek”, ”Cumhurbaşkanına suikast ve fiili saldırı”, ”Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyan” suçlarından başlattığı öğrenildi.

BAŞSAVCI’DAN AÇIKLAMA

Bu arada, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, operasyonla ilgili DHA’ya açıklama yaptı.

Başsavcı Fidan, “Sözcü Gazetesi’nin yöneticileri hakkında. Şu anda zaten firari. Hakkında yakalama var. Gözaltı var. Soruşturma işlemleri devam ediyor” dedi.

Kimler hakkında işlem yapıldığı sorusuna da Fidan, “Sadece patronu ve birkaç çalışanı” karşılığını verdi.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir