GündemManşet

Su Topu’nun ustası Yiğithan Hantal, Mithat Hantal Spor Kulübü’nde geleceğin sporcularını yetiştiriyor!

Yiğithan Hantal… Su Topu’nun yerli Maradona’sı kariyerine 14 yaşında başlamış, 600’den fazla kez Su Topu Milli Takım forması giymiş, İtalya, Yunanistan ve Sırbistan liglerinde mücadele etmiş önemli bir isim. Bir yıl önce Babası Mithat Hantal’ın adına kurduğu kulüp Mithat Hantal Yüzme ve Su topu Akademisi‘nde antrenörlük yaparak Su Topu Milli Takımı’na yeni yıldızlar yetiştiriyor. Spor dünyasının bu önemli ismiyle keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

SARİYERGAZETESİ.COM- MERT CİN

Yiğithan Bey öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Su Topuna 14 yaşında Yüzme İhtisas Spor Kulübü’nde başladım. Ardından ENKA Spor Kulübü’ne transfer oldum, sonrasında yuvaya yani Yüzme İhtisas Spor Kulübü’ne geri döndüm ve  Galatasaray’a transfer oldum. İtalya’da Breccia, Sırbistan’da Beccev ve Yunanistan’da Olimpiakos formalarını giydim.

6 kez Avrupa Şampiyonluğu ve gol krallığı, 6 kez dünya şampiyonası ve en iyi NVP oyunculuğu, 4 kez Akdeniz oyunları, 4 Universiyat, 12 kez Balkan Şampiyonası, 17 kez Şampiyonlar ligi, Yüzme UEFA kupası, 600’den fazla milli takım formasını giydim ve kaptanlığı yaptım.

Peki Mithat Hantal Yüzme ve Su topu Akademisi ne zaman açıldı?

Bir buçuk yıl önce su topuna yeni yıldızlar yetiştirmek amacıyla açtım. Buradaki sporcuların tamamı bana bağlı ve ben burada maddi manevi elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum. 3 yaşından 12 yaşına kadar çeşitli kategorilerde sporcularımız var, fakat burada önemli olan çocuğa 6 yaşına geldiğinde işleme dönemi çünkü tam o yaşlarda çocuk kendine öğretilen her şeyi makine gibi kapıyor ve gelecek dönemlerde bunu işliyor.

Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili bir yarım ada ülkesi ve bir de iç denizi varken neden Su Topu’nda başarılı olamıyor?

Tamamıyla maddi sebeplerden. Devlet sporcusuna sahip çıkmıyor şayet devlet sporcusuna sahip çıksa ve sporcu gençlerin gelecek kaygısı olmasa başarıyı yakalarız. Burada bir sporcu yetiştiriyorsun bu sporcu 16-17 yaşına geldiğinde okulla su topu arasında kalıyor ve mecburen okulu tercih etmek zorunda kalarak profesyonelliği bırakıyor. Devlet bu konuda sporculara yardımcı olsa biz de diğer ülkeler gibi su topunda başarılı ülkelerden biri haline gelebiliriz.

Kaç sporcunuz var? Hangi kategorileri var?

Şuan kulübümüze kayıtlı 380 sporcu var, bunların çoğu su topuna kayıtlı. Branşlarımıza baktığımız zaman; bayan su topu, erkek su topu, bayan senkronize, bayan yüzme var ve bebek yüzme branşlarımız var.

Peki branş seçimi nasıl oluyor?

Gelen sporcuyu yüzme ile başlatıyoruz. Branşları öğrettikten sonra konusunda uzmanlaşmış antrenörlerimiz çocukları yeteneğine göre branşlara ayırıyor. Özellikle erkek çocukları su topuna yöneliyor.

Vücut geliştirmek için yüz derler, kaç yaşında başlamalı çocuklar yüzmeye?

Yüzmeden daha ziyade su topu vücut geliştirmeye yardımcı oluyor çünkü hem rakiple mücadele hem suyla ve topla mücadele ederken farkına varmadan kas sistemi çalışıyor.

Ne gibi faydaları var peki?

Vücut diğer çocuklara göre 5 kat daha fazla büyüme hormonu salgılıyor. Kemik yapıları daha güçlü hale geliyor. Kalbin yapısı büyüyor; kalbin büyümesi vücudu rahatlatıyor ve kalp basıncıyla tansiyonu her zaman düşük seviyede tutuyor.

Şöyle bir örnek vereyim; 8 yaşındaki bir su topu oyuncusuyla herhangi başka bir sporcuyu karşılaştırdığınız zaman su topu oynayan çocuk 5  kat daha kuvvetli ve gelişim göstermiş olduğunu görürsünüz.

En son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Coliseum Spor Kulübü’ne teşekkür ediyorum kapılarını bize açtıkları için ve ailelerinin şunu bilmesini istiyorum. Mithat Hantal Spor Kulübü, Yüzme İhtisas Spor Kulübüyle kardeş kulüpler yani burada yetişen sporcular başarılı oldukları takdirde Yüzme İhtisas Spor Kulübü’ne transfer olabiliyorlar.

Acarlar Boğaziçi Koru Evleri/ Zekeriyaköy Kasap Çayırı Mevkii Tel: 0538 795 70 31

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir