GündemManşet

ŞÜKRÜ GENÇ: “BEN İNSANLARIN TAPU ALABİLMELERİ İÇİN BU İŞE BOYNUMU KOYDUM. HUKUKSUZLUĞA KARŞI DAVA AÇACAĞIZ”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Sarıyer’de yaklaşık 250 bin kişiyi ilgilendiren ve ilçe meclisinden de geçen İmar Islah Planları’nı, keyfi bir uygulamayla meclis gündemine dahi alma gereği duymadan geri iade etmişti.

***

Durum değerlendirmesi yapmak için dün Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda konuşan Belediye Başkanı Şükrü Genç, derneklerin sürece yeterince destek vermemesinden yakındı ve Büyükşehir’in kararına karşı dava açacaklarını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Sarıyer’de yaklaşık 250 bin kişiyi mağdur eden keyfi uygulaması yargıya taşınıyor. Sarıyer’de 9 mahalleyle ilgili alınan ve ilçe meclisinden de geçen İmar Islah Planları, görüşülmesi için gönderildiği İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından meclis gündemine dahi alınma gereği duyulmadan Sarıyer’e geri gönderilmişti. Yasalar gereği, ilçe meclisinden geçen kararların Büyükşehir Belediyesi Meclis gündeminde görüşülmesi ve karara bağlanması gerekiyordu. Ancak Büyükşehir Belediyesi Planlama Dairesi, mevzuat dışı davranarak Sarıyer’den gelen meclis kararını kendi meclislerinin gündemine bile alma gereği duymadı, dosyayı aynen Sarıyer Belediyesi’ne geri gönderdi.

AYDIN: “AİHM KARARI BİZDEN YANA”

İşte 2981 sayılı yasa çerçevesinde gecekondu mahallelerinin imar ıslah planlarını meclis gündemine almadan geri gönderen İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamasını değerlendirmek üzere Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde bir toplantı düzenlendi. Belediye Başkanı Şükrü Genç, Başkan Yardımcıları Sevgi Atalay, Gökan Zeybek ve İsmail Erdem‘in de katıldığı toplantıya çok sayıda dernek temsilcisi de katıldı. Toplantının açılışını yapan Baltalimanı Mahallesi Eski Muhtarı Şükrü Aydın, uzun yıllardan bu yana tapularının peşinden koştuklarını hatırlatarak, bu mücadeleden vazgeçmeyeceklerini vurguladı. Aydın, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) bu doğrultuda kararları olduğunu dile getirerek, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararları var. Diyor ki mademki bu insanlar ev yapmış yıkmamışsın, su, elektrik götürmüşsün, hastane, muhtarlık yapmışsın. Artık bu insanların yaşadığı araziler hukuken zaten meşrulaşmıştır. 2981’e göre Türkiye’de boğazın dışındakiler tapularını aldı. Biz dedelerimizden torunlarımıza mücadele verdiğimiz bu süreçte, hiçbir yasaya uymadan bir belediyenin bürokratı bizimle ilgili karar veriyor.”diye konuştu.

ŞÜKRÜ GENÇ: “DAVA AÇACAĞIZ”

Eski Muhtar Aydın’dan sonra kürsüye gelen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, mahalle derneklerine ve vatandaşlara sitem etti. Büyükşehir Belediyesi’nde yalnız kaldıklarını dile getiren Başkan Genç şöyle konuştu; “Ben bu işin altına boynumu koydum. Eğer oraya halk gelseydi bir daire başkanı öyle bir yazıyı yazıp gönderemezdi. Burada zaten bu karar çıkacaktı. Burada gösterdiğiniz sahiplenmeyi Büyükşehir’de de göstermeniz lazımdı. Biz dedik ki önemli olan Büyükşehir Belediyesi’nden kararın çıkması. Bu meselenin sahiplenilmesi gerekiyor. Birilerinin mahallelerde yaptığı yalan yanlış propagandalar bu işin önüne geçmiş durumda. Seçim malzemesi denildiği zaman sizlerden çıkıp bu işin şu kadar zamandan beri peşindeyiz demenizi beklerdim. Biz yine kurum olarak bu işin peşini bırakmayacağız. Bu uygulamaya karşı yasal sınırlar içerisinde yapmamız gerekeni yapacağız. Davamızı açacağız. Siz yeter ki sahiplenin.”

Öte yandan söz konusu toplantıda basına yapılan haksızlık ve saygısızlık nedeniyle gazeteciler salonu terk etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir