GündemManşet

Şükrü Genç CHP’li Belediye Başkanları toplantısına katıldı

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP’li Belediye Başkanlarının toplantısına katıldı. Ankara’da gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptı.

Demokrasilerde “seçimle gelen bir belediye başkanının seçimle gideceğini” belirten Kılıçdaroğlu, bu kuralın istisnalarının ise ancak dikta dönemlerinde yaşanacağını söyledi.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, bu dönemlerde seçimin ve halkın hiçbir öneminin olmadığına dikkati çekerek, şu değerlendirmeleri yaptı:

“20 Temmuz darbesinden sonra KHK’larla 100’ün üstünde belediye başkanı görevden alındı. Aynı şekilde, Ankara, İstanbul, Balıkesir ve Bursa’da görev yapan belediye başkanları şantajla, tehditle istifa ettirildi. İstifa etmezseniz size gösteririz denildi. Bu belediye başkanları gözyaşları içinde görevlerinden istifa ettiler. Bu, insanlık onuruna da aykırı. Bu belediye başkanları çocuklarına asla hesap veremeyeceklerdir. Belediye başkanlarının bu pozisyona düşürülmemesi lazım. Beyefendi diyor ki, ‘Efendim biz gereğini yaptık, sıra CHP’ye geldi. Onlar da gereğini yapsınlar.’ Evet biz de gereğini yapıyoruz ve bütün belediye başkanlarımızı yürekten kutluyoruz, çünkü onlar halka hizmet ediyorlar.”

Erken yerel seçim teklifinde bulunduklarını ancak kabul görmediğini aktaran Kılıçdaroğlu, “Emin olun, bir süre sonra diyecekler ki ne demek belediye başkanı seçimi, ben buradayım, oturuyorum, koltuğumdayım, tek adamım, bundan sonra belediye başkanlarını ben atayacağım. Seçime gerek yok. Bunun ilk provalarını yaşıyoruz. Bir süre sonra belediye başkanları seçimlerine de gerek yoktur, hepsini ben atayacağım diyecek. Ama bu zihniyet asla ve asla unutmasın, CHP dimdik ve ayaktadır” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, ikinci bir teklif götürerek, “Kanun Hükmünde Kararname ile görevden alınan ve istifa ettirilen belediyelerde seçim yapın” dediklerini ancak bunun da kabul edilmediğini hatırlattı.

Sürekli “milli irade” diyenlerin şimdi milletten kaçtığını öne süren Kılıçdaroğlu, “Eğer bir siyasi anlayış milletten kaçıyorsa kendi sonunu getirmiş demektir. Nitekim kendi sonlarını kendileri getiriyor” ifadesini kullandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir