GündemManşet

Şükrü Genç, Eyüp’teki Aşağı Ağaçlı Köyü İlkokulu’nu tadilat ettirdi

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, kendi sınırları dışına çıkıp Eyüp’teki bir ilkokulun tadilatını yaptırdı. Okulu baştan aşağı yenileten Genç, farklı partiden olmasına rağmen hemşehrisi Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ile siyasi polemik yaşamadı.

***

Bu durum akıllara, 15 yıl önce Sarıyer’de yaşanan ve dönemin belediye başkanları Sedat Özsoy ile Mustafa Sarıgül’ü karşı karşıya getiren “okul köprüsü” krizini getirdi.

SARİYERGAZETESİ.COM- HABER MERKEZİ

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, ilçe genelinde eğitim kurumlarına verdiği hizmeti bu kez de Eyüp’e taşıdı. Eyüp İlçesi sınırlarındaki Ağaçlı Mahallesi’nde yer alan Aşağı Ağaçlı Köyü İlkokulu’nu tadilat ettiren Genç, okulu adeta baştan aşağı yenilettirdi. Okuldaki çalışmayı Sarıyer Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri gerçekleştirdi. Günlerce süren çalışmalar sonucunda okul boyandı, okulun pek çok eksiği giderildi. Merdivenleri ve sınıfları yenilenen, çatısında düzenlemeler yapılan okul, çalışmaların tamamlanmasından sonra yeni öğretim yılına çok daha modern bir şekilde girmiş oldu. Okuldaki tadilat çalışmasını Fen İşleri’nden Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek; “Bize her yer Sarıyer” diyerek duyurdu.

BAŞKANLAR HEMŞEHRİ OLUNCA SINIR POLEMİĞİ YAŞANMADI

Ancak bu olay alışagelmişin ötesinde CHP’li ve AKP’li belediyelerini karşı karşıya getirmedi. Okulun tadilatı, AK Partili Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ile CHP’li Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç arasında krize neden olmadı. Çünkü her iki belediye başkanının Giresunlu olması olayın siyasi çekişmeye dönüşmesini önledi. Şebinkarahisar doğumlu Şükrü Genç ile Espiye doğumlu Remzi Aydın örnek bir uyum göstermiş, konu sınır tartışmasına neden olmamış oldu.

OKUL YÜZÜNDEN SARIGÜL İLE SEDAT ÖZSOY KARŞI KARŞIYA GELMİŞTİ

Ancak geçmişte benzer bir olay yaşanmış ve Sarıyer ile Şişli Belediyesi adeta birbirine girmişti. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in kendi sınırları dışında kalan Eyüp’te bir okulda yaptığı çalışma akıllara yıllar önce dönemin Sarıyer Belediye Başkanı Sedat Özsoy ile Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül arasında çıkan krizi getirdi.

Peki neydi bu olay?

2002 yılında yani tam 15 yıl önce Baltalimanı Mahallesi’nde bulunan Hacı Mehmet Şalgamcıoğlu Okulu’nun hemen yanına Sarıgül tarafından gece yarısı kurulan demir köprü krize neden olmuştu. İki belediyeyi ve başkanı karşı karşıya getiren olayın fitilini SABAH’ın İstanbul ekinde yayınlanan bir haber tetiklemişti. Baltalimanı’ndaki Hacı Mehmet Şalgamcıoğlu Okulu’nda okuyan öğrencilerin sabahları okula giderken bölgede köprü olmaması yüzünden çamurlu bir dereden geçtikleri ve okula her gün çamurlu ayakkabılarla gittikleri şeklinde haber kamuoyunda büyük ses getirdi.

SARIGÜL, GECE YARISI SARIYER’E KÖPRÜ YAPTIRDI

Gazeteci Şenol Baştakar imzasıyla İstanbul ekinde manşetten yayınlanan haberde çamurlu ayakkabılarla okula giden çocukların boy boy resimleri ve ayakkabıları yayınlanmıştı. İşte bu haber üzerine harekete geçen ve öğrencilerin çilesine son vermek isteyen dönemin Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, kendi bölgesi dışında kalan Sarıyer Baltalimanı’ndaki o derenin üzerine ertesi gün gece yarısı demir köprü yaptırdı. Sarıgül’ün Baltalimanı’ndaki öğrenciler için yaptırdığı köprünün iki gün sonra gazetede yayınlanması ve Sarıgül’ün o köprüde öğrencilerle boy boy fotoğrafının çıkması krize neden oldu. Kendi sınırlarında yapılan ve biraz da reklam kokan çalışmanın kendilerine hakaret olduğunu söyleyen dönemin Belediye Başkanı Sedat Özsoy, Sarıgül’e çok büyük tepki gösterdi. Köprü hadisesi yüzünden iki belediye arasına kara kedi girdi.

İkili arasındaki polemik mahkemeye taşınacaktı ki o yıllarda SABAH Gazetesi Sarıyer Temsilciliği yapan Genel Yayın Yönetmenimiz Bekir Batu, iki belediye arasındaki krizin çözümü konusunda devreye girdi ve başkanlar arasındaki gerginliği yargıya taşınmadan ve daha da büyümeden sonlandırıldı.

İŞTE ŞÜKRÜ GENÇ’İN TADİLAT YAPTIRDIĞI EYÜP’TEKİ AŞAĞI AĞAÇLI KÖYÜ İLKOKULU

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu