GündemManşet

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Tarabya Köşkü’nde kritik zirve

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey Şoygu’yu Tarabya Huber Köşkü’nde kabul etti. Kabulde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da yer aldı.

Tarabya Köşkü’nde basına kapalı gerçekleşen kabulde S-400 füze savunma sistemi ve Suriye’deki son gelişmeler değerlendirildi. S-400 füze savunma sisteminin Türkiye ile Rusya arasında uzun süredir pazarlığı devam ediyordu. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık Nisan ayının sonlarına doğru S-400’lerle ilgili görüşmelerin nihai noktaya geldiğini söylemişti. Dünkü görüşmede prüzlerin giderilmesi bekleniyor.

ASTANA SÜRECİ GÜNDEMDE

Astana sürecinin de ele alındığı görüşmede, çatışmasızlık bölgeleriyle ilgili gelinen nokta ele alındı. Çatışmasızlık bölgeleri konusunda Türkiye, Rusya ve İran arasında bir mekanizma kurulmuştu. Üç ülkeden oluşan heyet çatışmasızlık bölgelerinin lojistiği üzerinde çalışmalar yürütüyor. Türkiye, Temmuz başında yapılacak Astana toplantısında bunun belirli bir noktaya gelmesini hedefliyor. Yine görüşmede Katar krizi de ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konular üzerinde 7-8 Temmuz’da Almanya’nın Hamburg kentinde yapılacak G-20 Zirvesi’nde Rusya Devlet Başkanı Putin ile yüz yüze bir görüşme gerçekleştirecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir