GündemManşet

Topbaş’tan Zekeriyaköy’de şaşırtan hamle!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sarıyer Zekeriyaköy’de ilginç bir karara imza attı. Topbaş, AK Partili meclis üyelerinin imzasıyla kabul edilen 943 metrekarelik anaokulu arazisinin konut alanına çevrilmesi kararını veto etti.

BEKİR BATU- SARİYERGAZETESİ.COM- ÖZEL HABER

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayı oturumunda partisinin aksine ilk kez dikkat çekici bir karara imza attı. Başkan Topbaş, ranta neden olacak 5 ayrı noktadaki imar değişikliklerini veto etti, yeni bir imar rantına geçit vermedi. Pendik, Beşiktaş ve Kartal ilçesi sınırlarında yapılacak imar değişikliklerini AK Partili meclis üyelerinin kararına rağmen veto eden Topbaş, Sarıyer Zekeriyaköy’deki bir arsada yapılacak uygulamaya da onay vermedi. Topbaş veto etmeseydi, söz konusu arazilerin değeri birkaç kat daha artacaktı.

TOPBAŞ ONAY VERSEYDİ ANAOKULU KONUT ALANINA ÇEVRİLECEKTİ

Topbaş’ın veto ettiği meclis kararlarından biri Sarıyer Zekeriyaköy’de yer alan 943 metrekarelik bir arsadaki imar değişikliğiydi. İstanbul Büyükşehir Belediye meclisindeki AKP’lilerin oylarıyla kabul edilen imar değişikliği Topbaş’ın vetosuna katıldı. Mahalli sınırlarda Zekeriyaköy içinde yer alan ancak tapu kayıtlarında Maden Mahallesi sınırları içinde bulunan 130 ada 3 parseldeki 943 metrekarelik anaokulu alanı, yapılacak imar düzenlemesiyle konut alanına çevrilecekti. Arazi inşaata açılacağı için ciddi bir değer kazanacaktı. Ancak Topbaş söz konusu meclis kararının yeniden görüşülmesi için veto hakkını kullandı. Bugüne kadar İstanbul’da çok sayıda imar düzenlemesine izin veren Topbaş’ın son hamlesi ise başta AKP’liler olmak üzere herkesi şaşırttı. İmar değişikliği istenen arsa; Medyakent A 17 Blok’un hemen yanında, Sinpaş Konutları Sitesi yolu üzerinde yer alıyordu. Söz konusu arsanın karşısında ise Kasapçayırı Özel Ormanı bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir