GündemManşet

Uzmanlar: Yabani hayvanların yiyecek bulacak alanları kalmadı!

Uzmanlar son günlerde Sarıyer ve İstanbul’un diğer ilçelerinde sık görülmeye başlanan yabani hayvanların neden yerleşim alanlarına bu kadar yaklaştıklarını açıkladılar. İstanbul’da ormanlık alanların giderek azalması domuz, kirpi ve sansar gibi yabani hayvanların yerleşim yerlerinin yakınlarına gelmelerine neden oluyor. Aç hayvanlar yemek bulabilmek için şehirlere iniyorlar.

Gazete Habertürk’ün haberine göre, İstanbul’da son zamanlarda kirpilerin yanı sıra vatandaşlar sıkça sansar görmeye başladı. Bu sansarlar, bina çatılarında ve bahçelerde dolaşıyor. Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Üyesi Veteriner Ahmet Emre Kütükçü, İstanbul’da sıkça görülen türün kaya sansarı olduğunu belirtti. Sansarların geceleri beslenmeye çıktığını kaydeden Kütükçü, bu hayvanların şehirde yaşamaya ayak uydurduklarını dile getirdi. Kütükçü, yeni yapıların betonarme ve yüksek olmasının da bu hayvanların farklı alanlara yönlenmesine sebep olduğunun altını çizdi.

YİYECEK ARAMAK İÇİN ŞEHRE İNİYORLAR

Yaşanan bu olay akıllara Sarıyer’de 18 Temmuz tarihinde şehre inen domuzları getirdi. Kütükçü, domuzların şehre inmesiyle ilgili de tespitlerde bulundu. Kütükçü, ormanlık alanın yetmemesi halinde domuzların geniş alanlarda tarama yaptığını anımsattı. Yiyecek aramak için de hayvanların şehre indiğini kaydeden Kütükçü, “Bu bize domuzların şehirde yiyecek aradığını, ormanın yetmediğini söylüyor” dedi.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir