GündemManşet

Yatırım yapmak isteyenler bu mekanları tercih etti

Maslak, Levent, Gayrettepe, Zincirlikuyu ve Esenyurt 2017’nin ilk çeyreğinde İstanbul’da ofis kiralamak isteyenlerin gözdesi oldu

İstanbul’da ev yatırımı yapmak isteyenlerin tercih ettiği Levent, Maslak, Gayrettepe, Zincirlikuyu ve Esenyurt bölgesi, ofis kiralamak isteyenlerin de mekanı haline geldi.

Cushman & Wakefield Türkiye tarafından yayınlanan rapora göre, 2017’nin ikinci çeyreğinde, geçen senenin aynı dönemine göre, yaklaşık iki kat artışla 82 bin 774 metrekare yeni ofis alanı tamamlanarak piyasaya girdi.
Yeni kiralamalarda ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 19,3 geçen yıla göre ise yüzde 72,5 artış gözlendi.
Söz konusu dönemde 69 bin 571 metrekare toplam kiralama işlemi gerçekleştirilirken, bu işlemlerin yaklaşık yarısını yeni kiralamalar, diğer yarısını ise sözleşme yenilemeleri oluşturdu.

AVM SAYISI 5 KAT ARTTI

Rapora göre, yılın ikinci çeyreğinde Türkiye’de 116 bin metrekare depo ve lojistik alan kiralama işlemi gerçekleşti. Perakende sektöründen gelen talep yavaşlarken, kamu ve lojistik şirketleri 2017’nin ikinci yarısında en aktif kullanıcılar oldu. Söz konusu dönemde depo ve lojistik alanında kira fiyatları gerilerken, bunun başlıca nedeninin belirli oranda devam eden kur dalgalanmaları olduğu ifade edildi.
Bununla birlikte, söz konusu dönemde tüm Türkiye’de bir önceki çeyrekteki açılış hacminin 5 kat fazlası ile 424 bin 500 metrekare civarında alana sahip yeni AVM operasyona başlayarak, alışveriş merkezi arzının ciddi bir ivme kazanması sağlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir