GündemManşet

Yeniköy’deki Erbilgin Yalısı 500 milyon liraya satılıyor!

Katarlı iş adamı, 2015’de satın aldığı Erbilgin Yalısını 500 milyon liraya satışa çıkardı. Yalı el değiştirdiğinde, tarihi rekora imza atılacak.

İstanbul Boğazı’ndaki yalılar paha biçilemez manzarasının yanı sıra dudak uçuklatan fiyatları ile gündem yaratıyor. Dünyanın en değerli arazilerinin bulunduğu Boğaz sahillerindeki yalılar yüz milyon liraları bulan fiyatlarıyla en pahalı malikanelerle yarışıyor. 

25 YALI SATILIK 

Boğaz’da şu an satılık 25 yalı mevcut. 14’ü Avrupa Yakası’nda, 11 tanesi Anadolu Yakası’nda yer alıyor. Satıştaki Boğaz’ın incileri arasında en pahalısı ise Yeniköy’deki Erbilgin Yalısı. Mart 2015’de Katarlı iş adamı Abdulhadi Mana A SH Al-Hajri’nin satın aldığı yalı, el değiştiriyor. Edinilen bilgilere göre; Katarlı iş adamı Erbilgin Yalısı için 120 milyon euro, yani tam 500 milyon lira istiyor. Şimdiye kadar Boğaz’daki satılık yalılar arasında telaffuz edilen en yüksek fiyata sahip olan yalının, taliplerinin de var…

64 ODASI VAR

1880’de inşa edilen Erbilgin Yalısı, 5 bin 800 metrekarelik arazide 1 yalı ve 2 köşkten oluşuyor. 4 katlı yalının 64 odası bulunuyor. Yalının duvarları 22 ayar altın varak rokoko işlemeler ile kaplı. 60 metre uzunluğunda rıhtıma sahip yalının; 2 bin 808 metrekare bahçe içinde 3 bin 630 metrekare kullanım alanı mevcut. Satıştaki diğer en pahalı yalı ise Rumeli Hisarı’ndaki Zeki Paşa Yalısı. 110 milyon dolar istenen yalı, orjinalliğini yitirmemiş, tarihi eser niteliği taşıyor.

ZEKİ PAŞA YALISI 388 MİLYON TL

İstanbul Boğazı’nda Rumeli Hisarı’nda yer alan Zeki Paşa Yalısı, şu anda satılık yalılar arasında en pahalı ikinci yalısı olma özelliği taşıyor. Tarihi Zeki Paşa Yalısı’nın toplam 23 odası, 4 salonu, 8 banyosu bulunuyor. 5 katlı yalı, 3 bin metrekareye yakın kapalı kullanılabilir alan sunuyor. Görkemli yalı, 4 bin metrekarelik bahçe ve 130 metrelik rıhtıma sahip.

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler