GündemManşet

Zekeriyaköy Ormanları 29 yıllığına AK Partili ICON Group’a verildi

İstanbul’un en güzel ormanlarından Sarıyer Zekeriyaköy’deki 31 bin metrekarelik ormanlık alan AK Parti’nin kuruluş dönemlerinde seçim çalışmalarını yürüten ve bugüne kadar tam 128 parti mitingini organize eden ICON Group’a verildi.

***

Oksijen deposu ormanları 29 yıllığına kiralayan şirket, Seyrantepe’de Gökan Zeybek’in kiracısı olduğu apartman dairesinden Zekeriyaköy’e taşındı. Şirketin sahibi Erdal Alkış “AK Parti yürüyüşü: İlk 45 gün” isimli kitabı ve 357 milyon euroluk Adana Çukurova Havalimanı ihalesini kazanmasıyla gündeme gelmişti.

BEKİR BATU/ SARİYERGAZETESİ.COM- ÖZEL HABER

İstanbul’un oksijen alanları bir bir ranta açılıyor. Sarıyer’in en gözde ormanlarından Zekeriyaköy’deki oksijen deposu 31 bin dönümlük devlet ormanının AK Partili ICON Group’a 29 yıllığına ihale edildiği ortaya çıktı. Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu’nun yaptığı araştırmaya göre, Sarıyer’in muhteşem yeşili ve ağaçlarıyla ünlü ormanlık bölgesindeki kiralama süreci şöyle gerçekleşti.

İLK İHALEDE YILLIK 444 BİN LİRA İSTENDİ

İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü Bahçeköy Orman İşletme Müdürlüğü bünyesinde bulunan Zekeriyaköy Ormanları’nın kiralanması için düğmeye ilk kez 2015 yılında basıldı. 116 pafta, 933 ada ve 1 parsel üzerinde bulunan ve toplam büyüklüğü 1 milyon 546 bin 512 metrekare olan dev ormanın içindeki ihtiyaç fazlası alanın devlete gelir getirmesi amacıyla kiralanması kararlaştırıldı. Böylece 6831 sayılı Orman Kanunu kapsamına giren alanlardaki tesis ve yapılar, 29 yıllığına 2886 sayılı ihale yasasının 35/a maddesine göre kapalı teklif usulüyle ihaleye çıkarıldı. Zekeriyaköy Ormanları’nı ranta açan ilk ihale 29 Eylül 2015 tarihinde gerçekleştirildi. İhaleye çıkarılan toplam 31 bin 305 metrekarelik alanın tam 2 bin 318 metrekaresi ise bina yapım alanından oluştu. 29 yıllığına kiraya çıkarılan ormanlık alan için ilk yıl 444 bin 736 lira kira bedeli istendi. İhaleye girenlerden yıllık muhammen bedelin yüzde 30’u olan 133 bin lira teminat istendi. Ancak olayın basına ve çevrecilere yansıması üzerine ilk ihale başarısız oldu.

İKİNCİ İHALEDE YILLIK KİRA 290 BİN LİRA

Ormanları kiralamaya kararlı olan İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü yaptığı ilk ihalede sonuç alamayınca bu kez çareyi ikinci bir ihale açmakta buldu. Çevrecilerin ve basının gözünden kaçan ikinci ihale ise, 30 Haziran 2016 yılında yapıldı ve bu kez yıllık kira bedeli 290 bin liraya, teminat ise 87 bin liraya düşürüldü. Zekeriyaköy’deki 31 bin 305 metrekarelik ormanlık alanı 29 yıllığına kiraya çıkaran Orman Bölge Müdürlüğü’nün açtığı ikinci ihaleyi ICON Group kazandı. Şirketin kiraladığı ormanlık alan, Siyah Kalem’in Köy Projesi’nin hemen karşısında bulunuyor. Ormanlık alanın başlangıcı ise Maden’deki Kilyos ve Bahçeköy yolunun kesiştiği noktadan başlıyor.

SEYRANTEPE’DE GÖKAN ZEYBEK’İN KİRACISIYDI

Zekeriyaköy’deki dev ormanlık alanı kiralayan ICON Group, daha önce Kağıthane Seyrantepe’de Nato Caddesi üzerinde 29 numaralı apartmandaki bir dairede faaliyet gösteriyordu. Adana Çukurova Havalimanı Projesi ihalesini 357 milyon euroya kazanan ICON Group, aylık sadece birkaç bin liraya kiraladığı bu dairede uzun süre faaliyet gösterdi. Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek’in Seyrantepe’deki eski kiracısı olan şirket, geçtiğimiz günlerde resmi adresini Zekeriyaköy’de kiraladığı bu ormanda bulunan bir binaya taşıdı. İçinde 5 adet eski askeri lojman bulunan ormanlık alana yeni adresini taşıyan İCON Gruop halen Zekeriyaköy Caddesi 64 numaralı adreste faaliyet gösteriyor. Kira sözleşmesine göre şirket tam 2044 yılına kadar Zekeriyaköy Ormanları’nı kullanabilecek.

PATRON ERDAL ALKIŞ, AK PARTİ’NİN KİTABINI YAZDI

Sarıyer’in en gözde ormanlarını kiralayan ICON Group’un patronu Erdal Alkış, AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakınlığı ile biliniyor. Ak Parti’nin kuruluş yıllarında 2002-2004 arasında partinin tam 128 mitingini organize eden, sayısız etkinliğinin resmi organizatörü olan Alkış, yazdığı “AK Parti Yürüyüşü: İlk 45 gün” isimli kitabıyla dikkat çekmişti. Alkış’ın sahibi olduğu şirket, 357 milyon euroluk Adana Çukurova Havalimanı Projesi’nin ihalesini kazanmıştı. Şirketin referans listesinde AK Parti, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı bulunuyor.

“AĞAÇLARA VE ORMANA ASLA ZARAR VERMEYİZ”

Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu, ICON Group yetkililerini arayarak kiralama olayı konusunda bilgiler aldı. Şirketten gazetemize yapılan açıklamada; “Ormanlara zarar vermemiz mümkün değil, çünkü en küçük bir dalı kesmemiz bile yasak. Kiralanan bölge içinde kalan binalarla ilgili tadilat çalışmalarımız devam ediyor. Burada kuruyan dalları bile bizim kesme yetkimiz yok, orman bölge müdürlüğünden gelen görevliler her şeyi takip ediyorlar. Çevreye ve ormanlara zarar vermek gibi bir amacımız asla olamaz” diye konuştular.

ZEKERİYAKÖY ORMANLARI’NIN 1. İHALE İLANI

ZEKERİYAKÖY ORMANLARI’NIN 2. İHALE İLANI

İŞTE ICON GROUP’UN REFERANSLARI

ICON GROUP ADRESİNİ ZEKERİYAKÖY’DEKİ ORMANA TAŞIDI

YASAL UYARI: sariyergazetesi.com kaynak gösterilmeden haberimiz yayınlanamaz!

Related Articles

One Comment

  1. BU İHALEYİ 2 KEZ DURDURDUK,ANCAK SON İHALEYİ SESİZ SEDASIZ YAPMIŞLAR.BU ALANI SADECE AKP DEN GÜÇ ALARAK ALDIKLARI İNANCINDA DEĞİLİM.BU İŞİN ARKASINDA CHP Lİ BAZI İSİMLERDE VAR.SİYAH KALEM İN ARKA BAHÇESİ OLARAK HİZMET EDECEK.AYDA 25.000 TL İLE KİRALANAN BU YERDE BAŞKA NE YAPILABİLİR.AYRICA İLK HABER SARIYER GAZETESİNDE YAPILDIKTAN SONRA, YURT GAZETESİ İNTERNET SİTESİNDE YAYINLANDI NE HİKMETSE YURT GAZETESİ HABERİ BİR SÜRE SONRA KALDIRDI,YURT GAZETESİ SAHİBİ DURDU ÖZPOLAT LA SARIYER DE YAKIN İLİŞKİSİ OLAN CHP liler kimler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir