ManşetSektörel

Kuyumculardan Sarıyerli vatandaşlara uyarılar!

SARIYER OLAY muhabirleri Sarıyerli kuyumcuları tek tek dolaştı kuyumculardan vatandaşlara uyarıları derledi. Çeyrek altın en çok tercih edilen olurken, gündemi etkileyen siyasi olaylar da altını etkiliyor. Piyasaların durgunluğundan şikayetçi olan kuyumcular bazı günler 2 çeyrek altın satıp dükkan kapatıklarını belirtiyorlar.

SARİYERGAZETESİ.COM / HABER-  ALEYNA ÖZYURT – EKİN YILMAZ FOTOĞRAF – GÜLİZAR KOYUNCU

İsmet Köseoğlu, 68 yaşında, Karadeniz Kuyumcusu

En çok yarım ve çeyrek altın tercih ediliyor. Altın yükselince satışımız düşüyor. İşler azalıyor yaz dönemine göre satışlarımız düşük bu 4 5 senedir böyle bizim gelirimiz giderimizi karşılamıyor bunun sebebi emniyet amirliği, nüfus müdürlüğü, nikâh salonu kaldırıldı bunlara işi olan kuyumculara da geliyorlardı. Şimdi şöyle bir durumda da var arabaları çekiyorlar bu çekiciler esnafı bitirdi buraya çekici koyacaklarına bir trafik memuru koysalar yanlış park olayında çalsın düdüğünü çeksin arabasını böyle sebepler Sarıyer’i eskisi gibi hareketli yapmıyor aksine çok durgun.

Adnan Güven, 63 yaşında, Güven Kuyumculuk

Şimdi altına rağbet artık yok. Güncel olaylar sebebiyle Katar, Kuzey Kore, Amerika ve Almanya’da ki gelişmeler fiyatları etkiliyor. Şuan altın en düşük seviyede yaz mevsimi düğün dernek zamanı ama maalesef çeyrek ve liralarda azalma var. Kuyumculukta herkes oturuyor eskisi gibi değil eskiden günde 50 60 tane çeyrek ve lirayla günü bitirtirdik şimdi 10 15 tane ile dükkân kapatıyoruz.

Ozan Sönmez, 42 yaşında, Sezin Kuyumculuk

Bu piyasadaki dalgalanma bizi olumsuz yönde etkileyen etkenlerden en önemlisidir. Eskiye nazaran %40 azalma yaşıyoruz. 2015’den bu yana işler düşüyor. İnsanlar daha çok yatırım için çeyrek tercih ediyor.

Şakir Görgen, 42 yaşında, Sezin Kuyumculuk

Şimdi herkes tatilde satışlar çok durgun. Genelde çeyrek, yarım, gram altın satılıyor.

Fikret İnci, 57 yaşında, Kuyumcu Fikret

Fiyatlar asansör gibi bir aşağı bir yukarı çıkıyor almak isteyen bile almıyor yani günde 2 çeyrek satıp dükkânı kapatıyoruz.

Mesut Kaycı, 32 yaşında, Saray Kuyumculuk

Fiyatlarların sürekli değişmesi bizi kötü etkiliyor. Genelde satış yok herkes yatırıma yönelik bilezik, çeyrek tercih ediyor.

Çağatay Erdoğan, 28 yaşında, Çağatay Kuyumculuk

Fiyatta istikrar olmadığı için sattığımız ürünün geri aynı fiyatta yerine koyamadığımız için elimize bir şey geçmiyor. Bayramdan öncesi işler çok durgundu şimdi daha iyi genelde daha zarif ince ürünler tercih ediliyor.

Varol Erdoğan, 55 yaşında,Varol Kuyumculuk

Zarar ediyoruz. Günlük sattığımız malı geri yerine koyamıyoruz. Artık her şey elektronik ortamda olduğu için her şey dakikalık değişiyor.

Faruk Göngör, 48 yaşında, Sarıyer Kuyumculuk

Gün içerisinde satışlarım çok durgun. Piyasa çok durgun genelde herkes gram ve çeyrek altın tercih ediyor. Fiyatlarda ki hareketlilik de satışlarımızı düşürüyor.

Mehmet Yasan, 65 yaşında, Poyraz Kuyumculuk

Altın fiyatlarındaki sürekli değişim satışlarımızı düşürüyor. Sarıyer’de herkes tatilde yazın işler daha da düşük oluyor. Son 3 senedir satışlar daha düşük çeyrek satışım var gerisi de küçük hediyelik şeyler oluyor. Bu son 3 senedir sadece kuyumcular değil bütün esnaf oturuyor.

Özgür Ardal, 37 yaşında, İstinye Atasay Kuyumculuk

Şuan piyasa baya durgun bunun sebebi altın fiyatların inişli çıkışlı olması gündemde ki olaylar ve Suriye krizi olarak söyleyebilirim. Bu bölgede yazın daha sakin geçiyor sonbahar kış bizim için daha hareketli oluyor.

Salih Kayaoğlu, 47 yaşında, Boğaziçi Kuyumculuk

Genel olarak son 2 yıldır esnaflarda hareketlilik yok bizim sektörde yani kuyumculukta ise son 6 yıldır hareketlilik yok bunu sebebinin altın fiyatlarının alım gücünün çok üstünde olmasıdır. Satışlar 5’de 1 oranda düştü.

Güven Akıncı, 32 yaşında, Elif Kuyumculuk

Piyasa durgun ama bizi pek etkilemiyor. Şuan ki piyasaya göre satışlarım iyi eskiye nazaran bu dönem daha iyi bizim belirli müşterilerimiz var zaten o yüzden fazla etkilenmiyoruz.

Yücel Demir, 41 yaşında, Yücel Kuyumculuk

Bu ara işler durgun insanların alım gücünden kaynaklı veya tatil mevsimi olduğundan olabilir genelde düğünler için çeyrek gramajı daha uygun şeyler tercih ediyor.

Kadir Karaca, 30 yaşında, Kayaca Kuyumculuk

Satışlarım beklenenin altında bunun sebebi ortamın gerginliğinden kaynaklanan bir durum olabilir. Daha önce hediyelik olan şeyler simdi ihtiyaç anında tercih ediyor. Evleniyorsa ya da çok ihtiyacı varsa alıyor zevki için kimse alışveriş yapmıyor.

Daha fazla göster

Bir yorum

  1. Degerli meslektaslarim bnde sizler gibi yiilrdir bu meslegi yapmaktayim.malesefki. bu cikarilan kanunlar.ve altinin bu fiyatlara gelmesi.ayrica .bankalara verilen bu taviz.aç kurtlar gibi halkin yastik altindaki yatirimina goz diken.buyuk sermayeler.isin asli su birde biz esnaflardan bahsedelim.hamallik yapiyoruz bu sartlarda bu kar oranlariyla.bu isler bitmistir.bunu gorelim lutven.ayrica bir semtte.yada bir merkezde.50 tane kuyumcu var.bunlarin bir standardi olmali.iki uçkilo sermaye bulan bu meslegi yapiyor.kimse kusura bakmasin sonrada birbirlerinin isini bozuyorlar.yani eskisi gibi ole hurda.veya haftada 200 300 grm karlari hayal bile etmeyin.bankalarin amacida bu zaten.simdi sokaklara atm gibi altin makinalari geliyor.yani kisaca o para odedigimiz odalar ne is yaparlar bilmem.gidisat kotu degil bitmistir bnce.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler