ManşetSpor

UEFA Regions’ Cup İstanbul’da yapılacak

Amatör futbolun Avrupa’daki zirve noktası UEFA Regions’ Cup, Türkiye Futbol Federasyonu’nun ev sahipliğinde 1-9 Temmuz tarihleri arasında ilk defa Türkiye’de düzenleniyor.

Avrupa’nın en iyi amatör takımlarını bir araya getiren finallerde Türkiye’yi İstanbul Bölge Karması temsil ediyor. İstanbul Bölge Karması, A Grubu’nda Ingulec (Ukrayna), Zagreb (Hırvatistan) ve Lisboa (Portekiz) ile mücadele edecek. B Grubu’nda ise Castilla y Leon (İspanya), Olomouc (Çekya), Region 2 (İrlanda) ve South Region (Rus) takımları yer alıyor.

UEFA Regions’ Cup müsabakaları İstanbul’da Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri, Sarıyer Yusuf Ziya Öniş Stadyumu, Maltepe Hasan Polat Stadyumu’nda oynanacak. Şampiyonada, tek devreli lig usulüne göre yapılacak grup maçları sonunda A ve B Grubu’nu birinci olarak tamamlayacak takımlar, 9 Temmuz’daki finalde şampiyonluk mücadelesi verecek.
İstanbul Bölge Karması’nın grup karşılaşmaları ve final müsabakası S Sport’tan naklen yayınlanacak.

UEFA Regions’ Cup tarihçesi

UEFA’nın amatör futbol dalındaki tek organizasyonu ve turnuvası olan UEFA Regions’ Cup, 2 yılda bir düzenleniyor. Kendi ülkelerindeki elemelerde birinci olan amatör takımlar, UEFA Regions’ Cup elemelerinde ülkelerini temsil etmeye hak kazanıyor. İlk kez 1967’te 12 ülkenin katılımı ile UEFA Amatör Kupası adıyla düzenlendi. 1996’da formatı değişti.  Turnuvada şampiyon olan takımlar şöyle:

1999 İtalya Veneto (İtalya)

2001 Moravia (Çekya)

2003 C. R. Piemonte Valle d’Aostra (İtalya)

2005 Basque Country AMA (İspanya)

2007 Dolnoslaski (Polonya)

2009 Castilla y Leon (İspanya)

2011 Braga (Portekiz)

2013 Veneto (İtalya)

2015 Eastern Region (İrlanda Cum)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu