EğitimManşet

Abdullah Alp ; “Öğrenciler hızlı karar verip karamsarlığa düşmesin”

SARİYERGAZETESİ.COM – RUKİYE AY 

Milyonlarca öğrencinin heyecanla beklediği YKS sonuçları açıklandı. Sarıyer’de tecrübeli ekibiyle eğitimde her zaman kaliteyi hedefleyen Meridyen Eğitim Kurumları kurucularından Abdullah Alp, açıklanan YKS sonuçlarıyla ilgili öğrencilere önemli tavsiyelerde bulundu.

Meridyen Eğitim Kurumları’ndan Abdullah Alp yaşanan sınav süreci ve sonuçların açıklanmasının ardından öğrencilerin kafasında oluşabilecek sorularla ilgili şu bilgileri verdi; “Açıklanan sonuçlara göre öğrencilerin genel anlamda beklentilerinin altında bir sıralama elde ettiğini görüyoruz. Ama aslında bunun yanıltıcı bir sonuç olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü geçtiğimiz yıllarda aynı alanda birden fazla puan türü vardı. Şimdi sadece sayısal ve eşit ağırlık puan türü adı altında toplandı. Bundan dolayı öğrenciler sonuçlarını gördüklerinde yanılabiliyorlar. Örneğin 181. olmuş bir eşit ağırlık öğrencisi önündeki sayısal öğrencileri göremeyebiliyor. Bu nedenle biz öğrencilerimize yanılarak hızlı bir karar verip karamsarlığa düşmemelerini öneriyoruz. Kurumumuzda sınava hazırlanan öğrencilerden ilk bin, iki bin ve üç bin içerisinde olanlar var.”

“Tercihlerini geniş bir aralıktan yapsınlar”

Alp, açıklanan sonuçlar doğrultusunda yapılacak olan tercih sürecinin de hem öğrenciler hem de aileler için önemli bir süreç olduğunun altını çizerek; “Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi tercihleri yaparken direkt kendi sınav sonucuna göre değil de geniş bir aralıktan tercihte bulunmalarıdır. Çünkü tercihlerde genellikle kaymalar olabiliyor. Bu sene sınav ve yerleştirme sisteminin de değişmesi bir karmaşaya sebep olacaktır. Bu yüzden öğrencilerin geniş bir aralıktan tercih yapmalarını öneriyoruz. Örneğin 150 bin sıralamaya sahip bir öğrenci birkaç tane 100 binin altından, 3-4 tane 100-120 bin aralığından ve 10 tane 120-180 bin aralığından tercih yapabilmelidir. Bu sayede eğer daha iyi bölümlere gitme şansı olursa oralara yerleştirebiliriz” diye konuştu.

“Mezuna kalmak ayıp değildir”

Meridyen Eğitim Kurumları (MEK) olarak Sarıyer’de öğrencilere kaliteli bir eğitim vermek için çalıştıklarını söyleyen Abdullah Alp, bu sene sınavı kazanamayıp istediği üniversiteye giremeyen öğrencilere ise şu tavsiyelerde bulundu; “Mezuna kalmak ülkemizde bir utanç vesilesi gibi görünüyor ama aslında öyle değildir. Özellikle bu sene elde edilen TYT puanı 200’ün üzerindeyse seneye sınavda tekrar kullanılacak. Bu bir avantajdır. Yani bu sene 250 puan alan bir öğrenci önümüzdeki yıl TYT’ye hiç çalışmadan sadece AYT’ye çalışarak çok daha güzel bir sonuç alabilir. Yeni sisteme göre öğrenciler üniversite sınavında aldıkları aynı puanı 2 yıl kullanma hakkına sahiptir. Mezuna kalmak bir ayıp değildir. Eğer hayalleriniz ve hedefleriniz varsa bu hayallere de ulaşacağınıza inanıyorsanız mezuna kalınmasını biz öneriyoruz. Hiçbir gencimizin 1 sene kaybetmesini istemeyiz. Ama hiçbir gencimizin mezuna kalmayayım diye istemediği bir okula gitmesini dolayısıyla istemediği bir işi yapmasını da istemeyiz. Birisinde 1 sene kaybedersiniz, birisinde bir ömür kaybedersiniz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir