EğitimManşet

Ali Can Hançer; “Başarıyı hedefleyen öğrencilere kaliteli eğitimi sunuyoruz”

SARİYERGAZETESİ.COM – RUKİYE AY – ÖZEL RÖPORTAJ

Sarıyer Fen Bilimleri VIP Özel Öğretim Kursu kapılarını Sarıyer Gazetesi’ne açtı. Eğitim alanında ve sınav süreçlerinde öğrencilerin nasıl bir yol izlemesi gerektiğiyle ilgili çok özel açıklamalarda bulunan Sarıyer Fen Bilimleri VIP Özel Öğretim Kursu Kurucu Müdürü Ali Can Hançer; “Öğrencilerin hedeflerine inanarak en iyi sonuca şartlanmaları gerekir” dedi.

Sarıyer’de yeni açılan bir eğitim kurumu olarak sizleri kısaca tanıyabilir miyiz?

Fen Bilimleri VIP olarak yaklaşık 13 senedir bu sektörün içerisindeyiz. Fen Bilimleri VIP olarak İstanbul genelinde 16 şubemiz var. Son olarak kayıtlarımızın başladığı ve iyi bir eğitim için hazırlıklarını sürdürdüğümüz Sarıyer Merkez’deki şubemizi açtık. Acarkent’te hazırlıkları devam eden bir şubemiz daha var. Kurumsal bir eğitim kurumu olarak eğitime çok önem veriyor ve deneyimli öğretmenlerimizle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sarıyer’deki şubemizde tüm personel dahil 12 kişilik bir ekibimiz var. Burada Milli Eğitim Bakanlığı’na uygun olarak 9-10-11-12. sınıf öğrencilere ve mezun arkadaşlara sınava hazırlık programında ders veriyoruz. Toplam 8 tane sınıfımız olacak. İki tane sınıftan birisi sayısal bir diğeri de eşit ağırlık olmak üzere 5’er kişilik sınıflar olacak. 6 tanesi de 10 kişilik sınıflar olacak. Derslerimiz 27 Ağustos’ta başlıyor.

Günümüzde öğrenciler ve veliler açısından butik sınıflar oldukça ilgi görüyor. Bu alanda oldukça başarılı bir kurum olarak neler söylemek istersiniz?

Sarıyer Fen Bilimleri VIP Özel Öğretim Kursu olarak burada 5-10 kişilik butik sınıflarda kaliteli bir eğitim hizmeti vereceğiz. Sınıflarımız ve kadromuz da buna göre belirlendi.  Eğitim sektöründe sınıflardaki öğrenci sayısı arttıkça maalesef verim giderek düşüyor. Bizim butik sınıflarımızda öğretmenin öğrenciyle diyaloğu daha kolay olduğundan çocukların dersteki verimleri en üst düzeyde arttırılarak daha net bir rapor sunabiliyor. Kurumumuzdaki tüm öğretmenler eğitim alanında isimleri duyulan kişilerdir. Beşiktaş’taki şubemize Sarıyer’den çok fazla öğrenci geliyordu. Bizler de Sarıyer’de böyle bir talebin olduğunu görerek Fen Bilimleri VIP Özel Öğretim Kursu’nun kaliteli eğitim hizmetini buraya da taşıdık.

Peki, siz bir eğitimci olarak üniversiteye giriş sınavında başarılı olabilmeleri için öğrencilere neler öneriyorsunuz?

Çocuklar 4 senelik bir lise eğitiminden sonra sınav oluyor. Aslında 4 sene boyunca her yıl dersleri biriktirmeden hazırlanması gerekiyor. Böylece vakit kaybı da yaşamayacaktır. Sadece 12. sınıfta hazırlanınca öğrenciler dört seneyi son seneye sığdırmaya çalışıp çok geç kalmış oluyorlar. Bu süreçte sınavı kazanamama riski de oluyor. Mezuna kalan öğrenciler de oluyor. Yeni sistem üniversite sınavı TYT ve AYT olmak üzere iki oturumdan oluşuyor. Eğer öğrenci bu yılki sınav sonucuyla yerleşemezse bir sonraki yıl TYT puanını kullanabiliyor.

Yeni sınav sistemine göre mezuna kalmak o kadar riskli değil diyebilir miyiz?

Mezuna kalmak biraz da öğrencinin talebiyle veya hayattan beklentisiyle ilgilidir. Ama bu yıl ki sınav sonucu öğrenciler için görüyoruz ki biraz daha hayal kırıklığıyla dolu.  Dolayısıyla bu yıl standartların üstünde bir mezuna kalma durumu söz konusu olabilir. Çünkü öğrenciler beklentilerinin çok aşağısında başarı sıralamaları getirdiler. Bu yıl mezun öğrencilerde büyük bir artış olacağını gösteriyor. Dolayısıyla öğrencilerin mezuna kalırkenki beklentisi üniversitelerdeki kontenjanlarda kendi mesleki tercihidir. YÖK bu yıl standartların üzerinde bir sınav yaptı. Örnek sorular yayınladılar. Bu yıl yoruma dayalı ve problemleştirilmiş sorular geldi. Gelecek sene sınava hazırlanacak öğrenciler için referans alabilecekleri bir sınav var.

Sarıyer Fen Bilimleri VIP Özel Öğretim Kursu’nda eğitim almayan öğrenciler için de imkanlar sunuyor musunuz?

Kurumumuzdaki öğretmenlerden ders almak isteyen öğrenciler kayıt olmak istemezlerse talepleri doğrultusunda bire bir ders paketleri oluşturulacak. Öğrenci 9 sınıf okul sınavlarına hazırlanmak istiyor. Kontörlü şekilde ders paketi alabiliyor. 50 ders saati bitti, eğer isterse gelip 20 ders saati daha alabiliyor. Ara sınıflardaki öğrenciler için bu kolaylığı sağlıyoruz. Ayrıca her Pazartesi günü hem kurumuzdan hem de dışarıdan öğrencilerin katılabileceği deneme sınavlarımızı gerçekleştiriyoruz. Sarıyer Fen Bilimleri VIP Özel Öğretim Kursu olarak isteyen öğrencilere evinde özel ders de veriyoruz.

Başarıyı hedefleyen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?

Bir öğrencinin başarılı olabilmesi için düzenli olarak ders çalışması gerekiyor. 4 senelik bir lise eğitiminin sonunda sınav olacakları için 9-10-11. sınıfın derslerini biriktirip sınava son sene hazırlanmamaları gerekiyor. Öğrenci kendisini dersler konusunda ne kadar sıkıştırmazsa başarısını da o kadar arttırmış olur. Öğrenciler sınavla ilgili hedefler belirlerken öncelikle kendilerine inanmaları ve bu inançları doğrultusunda da ellerinden gelenin en iyisini yapmaya şartlanmaları gerekiyor. Maalesef sistem ve şartlar o kadar sert ki öğrenciyi eziyor. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmak istemiyorlarsa planlı bir şekilde uzman öğreticilerden ders programları almaları gerekiyor. Önümüzde zorlu bir süreç var. Öğrenciler kesinlikle bunun bilince olmak zorundalar. İyi bir kurumda etkili bir eğitim koçluğuyla beraber sınava hazırlanmaları gerekiyor. Bu sene kurumumuzda eğitim koçluğuna daha fazla önem vereceğiz. Öğrenci derslerinde ne kadar iyi olursa olsun iyi yönlendirilmediği zaman yanlış sonuçlar çıkabiliyor. Öğrencilere girecekleri deneme sınavlarının analizlerine göre de ders yazacağız. Örneğin, bir öğrencide Türkçe’den yapım ekleri konusunda eksiklikler varsa programına bu konuda hemen ders ekleyeceğiz. Öğrencinin hangi konuda derse ihtiyacı olduğunu görerek ona göre gerekli yönlendirme yapılması önemlidir. Türkiye’de Eğitim koçluğu desteği veren eğitim kurumu sayısı çok azdır.

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler