EğitimManşet

Rezalet! Sarıyer’in en başarılı okulları MEB’e göre “niteliksiz” çıktı!

Milli Eğitim Bakanlığı 10 Nisan 2018 tarihinde Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumları Listesi'ni açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü skandal bir karara imza attı. TEOG sınavlarının kaldırılmasından sonra yerine konulan LGS (Liselere Geçiş Sınavı) ile öğrenci alacak “nitelikli okullar”ın listesi yayınladı. MEB’in yayınladığı nitelikli okullar listesine Sarıyer’den 5 okul girdi.

***

Sarıyer’in başarı sıralaması en yüksek okulları Rotary 100. Yıl Anadolu Lisesi ile Özdemir Sabancı Emirgan Anadolu Lisesi ise nitekli okullar listesine alınmadı. Sarıyer’in en nitelikli okulları listesine; geçen yıl hizmete giren Şehit Fatih Satır Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin girmesi ise eğitim sistemindeki çarpıklığı gözler önüne serdi.

SARİYERGAZETESİ.COM- ÖZEL HABER/ BEKİR BATU

Milli Eğitim Bakanlığı ve Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün hazırladığı Sarıyer’in “en nitelikli” okulları listesi belli oldu. MEB tarafından yayınlanan listeye göre Sarıyer’de 5 okul, “en nitelikli” oldukları gerekçesiyle Liselere Geçiş Sınavı’na göre öğrenci alabilecek.  Ancak MEB’in yayınladığı liste; Türkiye’deki eğitim sistemindeki siyasallaşma ve çarpıklığı gözler önüne serdi. Zira Sarıyer’in “en nitelikli” okulları olarak gösterilen listeye geçen yıl hizmete giren Şehit Fatih Satır Anadolu İmam Hatip Lisesi gibi okullar girerken, TEOG sıralamasına göre başarı sıralaması en yüksek okullar Rotary 100. Yıl Anadolu Lisesi ile Emirgan’daki Özdemir Sabancı Anadolu Lisesi giremedi. Listedeki çarpıklık tüm velileri ve eğitimcileri çileden çıkardı. Listeye FETÖ tartışmalarının zaman zaman odağına oturan bir okulun da girmesi dikkat çekti.

MEB’E GÖRE SARIYER’İN “EN NİTELİKLİ” 5 OKULU

MEB’in yayınladığı ve eğitim camiasında tartışmalara neden olan listeye göre Sarıyer’in en nitelikli okulları ve kontenjanları şöyle;

TEOG’A GÖRE SARIYER’İN EN BAŞARILI OKULLARI ŞÖYLE

MEB’in yayınladığı Sarıyer’in en nitelikli okulları listesine giremeyen ancak TEOG sıralamasına göre ilçenin en başarılı okulları olarak kabul edilenler ise şöyle; Rotary 100. Yıl Anadolu Lisesi, Özdemir Sabancı Emirgan Anadolu Lisesi, Mustafa Kemal Anadolu Lisesi…

İŞTE 2017 YILI TEOG SONUÇLARINA GÖRE ÖĞRENCİ ALAN SARIYER’İN EN BAŞARILI OKULLARI

 VELİLER VE EĞİTİMCİLER İSYANDA

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 10 Nisan 2018 tarihinde sonunda merakla beklenen bu listeyi, Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumları Listesi’ni açıkladı. Listenin açıklanmasıyla birlikte ilgili tüm taraflar birer birer görüşlerini ve tepkilerini açıklamaya başladı. Ancak İstanbul’un Sarıyer ilçesi söz konusu olduğunda, önce büyük bir şaşkınlık yaşandı ve bu şaşkınlığı öğrencilerin, velilerin büyük tepkileri izledi. Çünkü Sarıyer deyince ilk akla gelen lise, yani Rotary 100. Yıl Anadolu Lisesi bu listede yer almıyordu.

Yalnızca kısaca bir göz gezdirmek bile, İstanbul’un neredeyse tüm ilçelerinde eski sisteme göre taban puanları en yüksek olan ilk 3 okulun listeye dahil edildiğini anlamaya yetiyor. Sarıyer, bu durumun geçerli olmadığı belki de tek ilçe. Gerek taban puan düzeyi, gerek eğitim kalitesi, gerekse kazandığı başarılarla hem Sarıyer’de 1. sırada yer alan hem de İstanbul’un en seçkin liselerinde biri haline gelen Rotary 100. Yıl Anadolu Lisesi, aranan tüm özellikleri fazlasıyla taşımasına karşın bu listeye alınmadı.

Rotary 100. Yıl Anadolu Lisesi’nin söz konusu listeye dahil edilmemesi, bu okulda öğrenimini sürdürmekte olan öğrenciler ve velileri için büyük bir olumsuzluk ve mağduriyet oluşturuyor. Çünkü okullarının listeye alınmaması, onlar için çocukların bu noktaya ulaşabilmek ve bu okuldaki başarılarını daha da üst noktalara taşıyabilmek için öğretmenleriyle birlikte verdiği emeğin, bugüne değin yaptıkları fedakarlıkların hiçe sayılması anlamını taşıyor!

ÇALIŞKAN ÖĞRENCİLERE HAKSIZLIK YAPILIYOR!

Veliler, tepkilerini şu sözlerle dile getiriyor: “Evet, tüm çocuklar eşit bizim gözümüzde. Tüm çocukların iyi bir eğitim alma hakkına sahip olduklarına gönülden inanıyoruz. Ancak her öğrencinin aynı düzeyde olmadığı açık. Liselerin daha önce belirli bir puan düzeyine göre öğrenci almaları ve şimdi de bazı liselere sınavla öğrenci alacak okul statüsü verilmesi de bunun en büyük kanıtı. Fakat, son derece yüksek puanla öğrenci alan bir okul olmasına karşın, Rotary 100. Yıl Anadolu Lisesi’ne bu statü verilmedi. O zaman biz de şunu soruyoruz: Bizim çocuklarımız bu okula girebilmek, o puanı tutturabilmek için neden gecesini gündüzüne katıp çalıştı? Çocuklarımızın o kadar çalışarak, bin bir emekle girdiği okulun böyle sıradan bir okul haline getirilmesi haksızlık değil mi?”

Bir başka veli ise, aynı mağduriyetin bu yıl sınava girecek olan 8. sınıf öğrencileri için de geçerli olduğuna dikkat çekiyor: “Bu yalnızca bizim çocuklarımızın uğradığı bir haksızlık değil. Sarıyer ilçesinde oturan ve bu yıl Rotary 100. Yıl Anadolu Lisesi’ne girebilmek için çalışan ve şimdi hedefleri elinden alınan 8. sınıf öğrencilerinin durumunu düşünebiliyor musunuz? O çocuklar, tüm çalışmalarına rağmen, bugüne kadar hep düşük puanlarla öğrenci almış olan okullarla mı yetinecek?”

Sarıyer ilçesinde dikkat çeken ve veliler tarafından dile getirilen bir başka konu ise, Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumları Listesi’nde bir Anadolu İmam Hatip Lisesi, iki Anadolu Mesleki ve Teknik Lisesi ve iki Anadolu Lisesi yer alması. Veliler, bunun dengeli bir dağılım olmadığı ve listede daha fazla sayıda Anadolu Lisesi olması gerektiği kanısında. Görüşlerini aldığımız veliler, çocuklarının ve okullarının uğradığını düşündükleri bu haksızlığa karşı tepkilerini dile getirerek, çeşitli kanallarla seslerini ilgili tüm kurumlara duyurma hazırlığında ve aynı düşünceyi paylaşan herkesi kendilerine destek olmaya çağırıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir