GündemManşet

18 yıldır İngiltere’de yaşayan genç Cumhurbaşkanı’na hakaretten tutuklandı

18 yıldır İngiltere’de yaşayan Mehmet Alkaya, Türkiye’ye gelir gelmez Erdoğan’a hakaretten tutuklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret iddiasıyla yapılan tutuklamalar devam ediyor. 18 yıldır Londra’da yaşayan Mehmet Alkaya, sosyal medyadan yaptığı paylaşım gerekçe gösterilerek Türkiye’ye gelir gelmez önce gözaltına alındı, ardından mahkeme kararıyla tutuklandı.

GELİR GELMEZ GÖZALTINA ALINDI

2001 yılından bu yana İngiltere’de çalışan Mehmet Alkaya’nın Türkiye’deki evine geçtiğimiz sene polis ekipleri geldi ve hakkında bir sosyal medya paylaşımı nedeniyle şikayet olduğu belirtildi. O tarihte İngiltere’de olan Alkaya, işleri dolayısıyla ülkeye gelip ifade veremedi. 31 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul’a gelen Alkaya, geçtiğimiz yılki soruşturma gerekçe gösterilerek Türkiye’ye gelir gelmez gözaltına alındı.

ALKAYA: “ABİM BİLEREK TÜRKİYE’YE GELDİ”

1 Haziran’da önce Kartal’daki Anadolu Adliyesi’ne ardından da Çağlayan Adliyesi’ne götürülen Alkaya, savcının talebi sonrası tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne yollandı. Alkaya’nın CHP Sarıyer İlçe Teşkilatı bünyesinde çalışan kardeşi Beyza Alkaya, tutuklama kararına tepki göstererek, “Abim Türkiye’ye bilerek geldi. Şikayeti biliyorduk. Polis zaten eve gelip abimi çağırdı. İfade vermek için sabit ikameti var, sicili tertemiz. Yani kaçmak istese gelmezdi. Buna rağmen çıkan karar doğru değil. Bir an önce bu kararın düzeltilerek tahliye kararı çıkmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: haber.sol.org.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir