GündemManşet

25 dönümlük Kocataş Arazisi’ndeki otel inşaatının Proje Müdürü Mimar Murat Polat: “Bırakın ağacı, dal bile kesmiyoruz”

           

SARİYERGAZETESİ.COM- BEKİR BATU / ÖZEL HABER

Sarıyer girişinde yer alan 25 dönümlük boğaz manzaralı Kocataş Yalısı arazisindeki otel inşaatını ve şantiye alanında çevrecilerin kesildiğini iddia ettikleri anıt ağaçların durumunu yerinde inceledik. İnşaattaki çalışmaların her aşamasının İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerince düzenli olarak denetlendiği ve arazideki tüm değerli ağaçların orman mühendislerince tek tek kayıtlara geçirildiği ortaya çıktı. 2009 yılında İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyeleri tarafından hazırlanan raporda söz konusu arazide toplam 86 adet önemli ağaç bulunuyor. Bu ağaçların cinsleri, yaşları, sağlık durumları da tek tek rapor edilmiş durumda. Bu ağaçların son durumları sürekli ilgili makamlarca denetleniyor ve gözlemleniyor. Ağaçlara en küçük bir zarar verilip verilmediği sürekli izleniyor.

SARIYER GAZETESİ MERAK EDİLEN HER ŞEYİ SORDU

Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu, Katarlılar’a ait arazide yapılan otel inşaatını ve bölgede çevre katliamı yapılıp yapılmadığını proje yetkililerine sordu. Sarıyer Gazetesi şantiye alanında incelemelerde bulundu, arazideki son durumu yerinde gördü. Dar Mimarlık’tan Proje Müdürü Mimar Murat Polat, Proje Danışmanı Serpil Yıldırım, Şantiye Şefi Levent Cizrelioğulları ve Jeoteknik Yüksek Mühendisi Tevfik Hoş’tan bilgiler aldık.

“AĞAÇLARA ZARAR VERMEK KENDİ AYAĞIMIZA SIKMAKTIR”

Sarıyer Gazetesi’nin sorularını yanıtlayan Dar Mimarlık’tan Proje Müdürü Murat Polat, yaptıkları otel inşaatı ve çalışmalar sırasında çevreye zarar verilip verilmediğine açıklık getirdi. Mimar Murat Polat bu konuda şunları söyledi; “Bu projede yapılan her çalışma yasal ve kanunlara uygun. En ufak bir aykırılık ve yasaya uygun olmayan bir durum yok. Attığımız her adım sürekli denetleniyor. Son olarak birkaç gün önce İBB’den gelip denetim gördük. Çevrecilerin bu konuda kaygılanmalarına gerek yok. Biz bu arazide doğaya zarar vermeden çalışıyoruz. Arazide çalıştırdığımız iş makinelerinin büyüklükleri bile denetleniyor. İş makinelerinin çalışma saatleri de sınırlı, üstelik komşularımız rahatsız olmasın diye zaman zaman çalışmalara ara veriyoruz. İnşaat bölgesine komşu mahalle sakinleriyle güzel bir komşuluk ilişkimiz oluştu. Onlar bazen rica edince iş makinelerini bir süre çalıştırmıyoruz, onları kırmadan çalışıyoruz. Bölgedeki ağaçların korunması bizim için her şeyden önemli. Çünkü biz ağaçlar ve doğanın güzelliğini değerlendirmek istiyoruz. Mayıs 2009 yılında İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’den Prof. Dr. Cemal Ünal Alptekin ve Yrd. Doç. Dr. Tolga Öztürk tarafından 86 ve 87 numaralı parsellerimizdeki ağaçlarla ilgili bir rapor hazırlandı. Bu raporda 86 parselde 51, 87 parselde ise 35 tane ağaç olduğu tespit edildi ve bu ağaçların her birisinin yaşı, cinsi, sağlık durumu tek tek belirlendi. Ağaçların durumu da sürekli denetleniyor. Biz kış ayında kendiliğinden devrilen bir ağaç bile olsa Orman Fakültesi’ne ve Orman Bölge Müdürlüğü’ne haber vermek durumundayız. Bırakın bir ağacı, bir dal bile kesmemiz mümkün değil. Yasalar bu denli keskin olmasa bile biz zaten ağaçları korumak niyetindeyiz. Zira ağaçlar bu projenin en değerli unsurları”

MİMAR MURAT POLAT: “50 ODALI OTEL YAPILACAK”

Arazide yapılan Six Senses oteli hakkında bilgiler de veren Mimar Murat Polat; “ 2 binamız otel olarak tasarlanacak. Yaklaşık 50 odalı olacak. Zeminde ciddi bir yatırımla güçlendirme yaptık. Binalar tamamen aslına uygun inşa edilecek. Burada eğer korunması gereken yapılar olmamış olsaydı, proje çok daha erken biterdi. Ancak korumamız ve aslına uygun olarak yapmamız gereken tarihi yapılar var. Bu konuda çok hassas davranıyoruz. Projeyi 2019 yılında hizmete açılacak şekilde bitirmek istiyoruz” diye konuştu.

SERPİL YILDIRIM: “BURASI SARIYER HALKINA AÇIK OLACAK”

Proje Danışmanı Serpil Yıldırım da çalışmalarla ilgili şunları söyledi: “ Öncelikle ben de Sarıyer’de oturan bir insanım. Burada yapılan otel çalışmasına büyük önem veriyoruz. Bölgeye ve Sarıyer’e ciddi bir yatırım olanağı sunuyoruz. Bu otel tamamlandığında yüzlerce Sarıyerliye iş imkanı doğacak. Kat görevlisinden, otopark görevlisine, resepsiyonundan tutun da güvenlik görevlisine kadar çok sayıda kişiye iş imkanı doğacak. Sarıyer’in katma değeri biraz daha artacak. Burası yıllardır atıl durumda olan bir arsaydı. Arazinin yukarı tarafı genelde gececilerin ve definecilerin mekanı olmuştu. Şimdi biz buraya yeni bir çehre kazandırıyoruz. Bizim projemizin yapıldığı arazi 605 ada 86-87 parsel. Burası yaklaşık 25 dönüm. Projedeki tüm binalar için Anıtlar Kurulu’ndan izin aldık, ilgili tüm kurumlardan resmi olarak onay aldık. Üst tarafta manzaralı olan arazide tüm vatandaşlara ve Sarıyer halkına açık olacak şekilde cafeler, restaurantlar ve yemek yiyecek mekanlar yapılacak. Burası halka açık bir yer olacak. İnsanlar buradan yine boğazı ve 3. Köprüyü izleyebilecekler. Sarıyerliler buraya gönül rahatlığıyla gelip oturabilecekler ve bu alandan yararlanabilecekler. Bu projede çevreye ve ağaçlara zarar vermemiz mümkün değil. Biz kendimizi Sarıyer’in bir değeri olarak görüyoruz. Projemiz Sarıyer’in marka değerini arttıracaktır.”

YILDIRIM: “ATATÜRK’ÜN ANISINA SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Öte yandan Atatürk’ün 1932 yılında Sarıyer’e geldiği sırada konakladığı Kocataş Yalısı’nın da restore edildikten sonra otel olarak kullanılacağını söyleyen Serpil Yıldırım; “Projede Atatürk’ün anısına uygun bir çalışma yapmayı da düşünüyoruz. Burası tarihi bir değer taşıyan yapı. Burasının maneviyatını ve önemini oldukça iyi biliyoruz” diye konuştu. Yıldırım, eski Kocataş Suyu’nun da bulunduğu arazinin sahibi olan şirketin, Kocataş Suyu’nun satışı ve kullanım hakkını da elinde bulundurduğuna dikkat çekerek, bu konuda şirket yönetiminin uygun görmesi halinde yasal bir çalışma yapılabileceğini de ifade etti.

3 yorumlar

  1. danışman mimar işine gerçekten hakim görünüyor bir sarıyer sevdalısı olarak projenin başında murat beyin olması içimi rahatlattı

  2. danışman mimar inanılmaz karizmatik ve işine hakim görünüyor,bir sarıyer sevdalısı olarak içim rahatladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir