GündemManşet

31 Mart 2019 belediye seçimlerini kazanacak Sarıyer’in yeni başkanı 5 yılda tam 2 milyar 300 milyon lirayı yönetecek!

SARİYERGAZETESİ.COM- BEKİR BATU/ ÖZEL DOSYA

Türkiye 31 Mart 2019’da yerel seçimlere gidiyor. MHP’nin Cumhur ittifakından yana destek açıklaması yapması kulisleri hareketlendirirken diğer yandan da AK Parti ve CHP’nin Sarıyer adayının kim olacağı merak ediliyor. Bu hafta içinde açıklanması beklenen AK Parti’nin Sarıyer adayının Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan olacağı ancak son ana kadar sürpriz bir gelişmenin yaşanabileceği de ifade ediliyor. Zira Şems Çakıroğlu ve Salih Bayraktar’ın da isimleri öne çıkıyor. 3 adayın bulunduğu CHP’de ise adayın büyük ölçüde mevcut başkan Şükrü Genç olacağı konuşuluyor. Ancak özellikle kadınların tam desteğini alan Süreyya Cinik de oldukça iddialı.

BORÇLAR 500 MİLYONA DAYANDI!

Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu, Sarıyer’in yeni başkanını bekleyen mali tabloyu sizler için araştırdı. Sarıyer Belediyesi’nin kamuoyu tarafından pek fazla bilinmeyen borçları 500 milyona dayandı. Bu borçlar belediyenin mali disiplinine büyük ölçüde zarar veriyor. Sarıyer Belediyesi’nde bugüne kadar mali disiplini korumasıyla bilinen Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Tok’un da yeni dönemde olmayacak olması, olası CHP belediyesi için tam bir çıkmaz. Zira belediyeyi AK Parti adayı kazanırsa bu çıkmazdan nasıl çıkacağı şimdilik belirsiz. Sarıyer Belediyesi, bunca borca rağmen 2019 yılında 12 milyon 500 bin lira daha borçlanmaya gidecek, ancak bu borcun yine aynı yıl içinde ödenmesi öngörülüyor. 2019 yılından 2023 yılına kadar görev yapacak Sarıyer’in yeni başkanı gelecek yıl tam 301 milyon lira vergi toplayacak, vergi gelirleri her yıl ortalama 15-20 milyon lira arasında artarak kasaya girmeye devam edecek. 2019 yılında 74 milyon lira personel gideri yapacak olan belediye, 5 milyon lira da faiz ödemesi yapacak. Sarıyer Belediyesi sadece gelecek yıl tam 273 milyon liralık mal ve hizmet alımı yapacak. Tüm bu dev rakamlar özellikle belediyeden ihale almak isteyen kesimlerin iştahını kabartıyor.

5 YILDA 2 MİLYAR 300 MİLYON LİRA

Sarıyer Belediyesi’nin 2019 yılı bütçesi 421 milyon 909 bin lira, 2020 bütçesi 443 milyon lira, 2021 bütçesi ise 465 milyon 154 bin lira olarak öngörülüyor. Her yıl yaklaşık 20 milyon lira artış gösteren bütçeye göre Sarıyer’in yeni seçilecek belediye başkanı görevi süresince yaklaşık 2 milyar 300 milyon lirayı yönetecek. İşte böylesi büyük bir bütçeyi yönetecek belediye başkanının kim olacağı herkes tarafından merakla bekleniyor. Sarıyer’de topluma hizmet yarışı olarak lanse edilen siyasi rekabetin arkasında işte bu dev bütçeyi kimin kullanacağının hesabı yatıyor.

SARIYER BELEDİYESİ’NİN MALİ TABLOSUNU MERCEK ALTINA ALMAYA DEVAM EDECEĞİZ! BİZİ TAKİP EDİN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir